Život bez obmedzení

Pre všetkých
s potravinovou intoleranciou

BLOG 25 | #25: Mám celiakiu alebo alergiu na múku?

Cesta múky do našej kuchyne je veľmi dlhá. Najčastejšie používame hladkú, polohrubú, hrubú alebo celozrnnú. Keďže sme „chlebový národ“, múka predstavuje neoddeliteľnú súčasť slovenskej kuchyne. Stále častejšie sa však dozvedáme o intolerancii na túto obilninu. Aký je však rozdiel medzi alergiou na múku a celiakiou?

Najprv si vysvetlíme, z čoho je vlastne zložené obilné zrno. Tvorí ho obal, ktorý predstavuje nestráviteľnú vlákninu. Tá je bohatá na vitamíny, minerály a stopové prvky. V zrne sa nachádza aj klíčok a tiež obsah, ktorý tvorí škrob a bielkoviny. Hlavnou, ale nie jedinou bielkovinou v obilnom zrne je lepok, inak nazývaný aj glutén. A práve ten je pre niekoho ťažko stráviteľný. Len na doplnenie: Raž obsahuje sekalín, jačmeň hordeín, pšenica gliadín a ovos avenín.

Prvotné prejavy alergie a celiakie môžu byť veľmi podobné. Celiakia je však autoimunitné (geneticky podmienené) ochorenie na celý život, pri ktorom imunitný systém neznesie spomínaný glutén (lepok), čiže bielkovinu bežne sa nachádzajúcu v rôznych druhoch obilnín ako pšenica, jačmeň, raž a ovos. Alergia na múku je zase podmienená imunologicky a môže vzniknúť voči akejkoľvek bielkovine múky, čiže „na vine“ nemusí byť len lepok. Taký je základný rozdiel medzi týmito dvomi ochoreniami.

Alergiou na múku trpí pomerne malé percento ľudí. Ako uvádza odborná literatúra, vyskytuje sa u 2-och až 9-tich percent detí, avšak s pribúdajúcim vekom zaznamenávajú lekári výrazný pokles prípadov. Zatiaľ čo celiakia je celoživotná, z alergie na múku časť ľudí „vyrastie“. Aj v tomto prípade platí, že dôležitá je prevencia to znamená, že mamičky by mali múku a múčne jedlá zaradiť do jedálnička už svojmu štvormesačnému až polročnému bábätku, najlepšie ešte počas dojčenia. U detí totiž celiakia zvykne prepuknúť v rannom veku, a to často po odstavení od materského mlieka a pri prechode na potraviny obsahujúce lepok.

Ako sa alergia na múku zvykne najčastejšie prejaviť?

-Na koži ako atopický ekzém
-V ústach, na nose, na očiach alebo na krku v podobe opuchov, svrbenia alebo škrabania
-V pľúcach, čiže sťaženým dýchaním, astmou alebo takzvanou profesijnou astmou, ktorá postihuje najmä pekárov a tiež anafilaktickým šokom
-V tráviacom takte v podobe bolesti brucha, kŕčov, zvracania, plynatosti či hnačky

Sprievodné príznaky celiakie:

-Neprospievanie, bolesti brucha, hnačky, nechutenstvo, úbytok na váhe
-Kožné problémy (drobné vodnatené vyrážky nad oblasťou kolien a lakťov)
-Dlhotrvajúca anémia (chudokrvnosť), osteoporóza (rednutie kostí), vzácne poruchy pečene a neurologické poruchy

Existujú vôbec múky, ktoré neobsahujú lepok?

Áno. Patrí k nim kukuričná a ryžová múka, ale aj proso. Potravinový trh už našťastie ponúka aj náhrady obilných múk, napríklad amarant (známy tiež ako láskavec), pohánku, sóju alebo zemiakový škrob.

Nočná mora mnohých mužov - alergia na pivo!

Je to bohužiaľ tak, hoci ide o pomerne vzácnu diagnózu. Spôsobuje ju bielkovina hordeín, ktorá sa nachádza v jačmeni.

<

>

Kraj | 19. 10. 2020

Zoznam blogov

Zoznam podcastov