Potravinovou intoleranciou podľa odborníkov trpí čoraz viac ľudí. Dokonca ju môže mať až každý druhý Slovák. Ukrýva sa za najrôznejšie príznaky, ako napríklad únava, migréna, kŕče či pocit nafúknutého brucha po jedle. Čo je to vlastne potravinová intolerancia?
Potravinová intolerancia alebo tiež neznášanlivosť je vlastne precitlivenosť organizmu na niektoré potraviny. Škodí celkom nenápadne, ale zato vytrvalo. Reakcie tela sú na rozdiel od alergie oneskorené a príznaky sa môžu objaviť o niekoľko hodín či dní, preto niekedy neviete, ktorá potravina vám nevoľnosti spôsobila. A navyše môžete byť intolerantní na viacero potravín. Uvádza sa, že potravinovou intoleranciou trpí asi 45 % obyvateľstva.
Ľudí s intoleranciou často trápi únava, bolesti brucha či hlavy. Hoci potravinová intolerancia priamo neohrozuje život, dokáže vás poriadne potrápiť. Ak tráviaci trakt sústavne zaťažujete potravinami, ktoré vám škodia, postupne môže dôjsť k syndrómu zvýšenej priepustnosti čreva. Do krvného obehu začínajú prenikať nedostatočne natrávené molekuly potravín, baktérie a toxíny, ktoré by za normálnych okolností cez črevnú stenu neprenikli.
Intoleranciu odhalia testy
Pokiaľ chcete zistiť, na ktoré potraviny máte intoleranciu, dá sa to zistiť len pomocou špeciálnych krvných testov, ktoré si však pacient musí zaplatiť sám. Môžete sa na neho opýtať svojho všeobecného lekára, ktorý vás pošle za špecialistom.
Ako dá intolerancii predchádzať?
Na zníženie príznakov a trápenia stačí správne nastavený stravovací plán, ktorý obmedzí problémové potraviny. Ak vám po testoch diagnostikujú intoleranciu na niektorú potravinu, mali by ste ju odstrániť z jedálnička aspoň na 3 mesiace. Keď príznaky odznejú, vylúčené potraviny môžu byť znovuzavedené do stravy, avšak postupne a opatrne.
Nafukovanie, bolesti brucha, nepríjemné kŕče či problémy s vyprázdňovaním. To všetko môže mať jednotnú príčinu – potravinovú intoleranciu. Ako prídete na to, že s vaším telom niečo nie je v poriadku?
Pri potravinovej intolerancii ide o neobvyklú reakciu tela na určité potraviny. Problémom je, že príznaky intolerancie bývajú nejasné alebo sa podobajú na niektoré ochorenia, a tak môže veľmi dlho trvať, kým si všimnete súvislosť medzi zhoršeným trávením a istými druhmi potravín. Práve preto je potravinová intolerancia často diagnostikovaná až po mnohých vyšetreniach. Existuje však skupina typických príznakov, ktoré keď na sebe spozorujete, mali by ste vyhľadať lekára.
Únava a bolesť hlavy
Únava bezprostredne po jedle, ktoré obsahuje vajcia, sóju a lepok, je znakom potravinovej intolerancie. Odstráňte tieto potraviny zo svojho jedálnička, a postupne sa vám určite zlepší stav.
Kožné problémy
Ak si na pokožke nachádzate vyrážky, prípadne podráždené miesta, môže ísť o reakciu na jedlo.
Nadúvanie a zlé trávenie
Jedným z najčastejších príznakov potravinovej intolerancie je nafukovanie brucha, problémy s trávením, časté pálenie záhy, žalúdočné šťavy, zápcha, nadúvanie, hnačka, nevoľnosť alebo bolesť žalúdka. Eliminačná diéta vás zbaví príčin týchto problémov. Vydržte pri nej aspoň pol roka.
Ťažkosti s dýchaním
Sójové výrobky, lepok a arašidové maslo obsahujú bielkoviny, ktoré môžu byť ťažko stráviteľné, čo spôsobí problémy s dýchaním.
Oneskorená reakcia
Problémom potravinovej intolerancie je to, že reakcia či nevoľnosti sa objavujú až o niekoľko hodín dokonca dní neskôr. V prípade ekzému to môže byť niekoľko týždňov až mesiacov.
Neznášanlivosť na viacero potravín
Ak sa potravinová intolerancia nezistí včas a nelieči sa, človek je citlivý aj na ďalšie skupiny potravín. Ak máte napríklad intoleranciu na jednu skupinu potravín zo štyroch hlavných skupín (na mlieko/mliečne výrobky, glutén/pšenicu, fruktózu, kvasnice/huby), pravdepodobne máte precitlivenosť aj na niektoré ďalšie skupiny potravín.
Rovnaké problémy ako rodičia
Majte sa na pozore! Potravinovú intoleranciu ste zdedili po rodičoch. Ak máte deti, vaše deti to pravdepodobne budú mať tiež.
Priamo súvisí s chronickými chorobami
Výskumy dokazujú, že u ľudí s neliečenou potravinovou intoleranciou sa chronické choroby (napr. diabetes, reumatoidná artritída, dýchacie problémy a iné) vyskytujú oveľa častejšie a intenzívnejšie.
Ľudské telo je inteligentné a keď niečo nie je v poriadku, naznačí to. Keď mu nesedí potrava, vyšle signál. Tieto príznaky by ste nemali prehliadať. Ako ale rozpoznáte, že ide o potravinovú intoleranciu?
Potravinová intolerancia môže ovplyvniť takmer každý orgán v tele. Najčastejšie prejavy sú tráviace ťažkosti, hnačka, zápcha, plynatosť, nafúknuté brucho, gastritída, ale aj opuchy tváre a končatín. Existuje mnoho príznakov, ktoré keď na sebe spozorujete, mali by ste vyhľadať lekára.
Typické a časté signály sú :
začervenanie a svrbenie pokožky, ekzémy, kožné vyrážky, akné
bolesti hlavy, migréna,
nádcha, dýchacie ťažkosti,
bolesti brucha až kŕče,
zápcha, koliky, hnačky, plynatosť,
syndróm dráždivého čreva,
nevoľnosť, zvracanie,
nadváha ale i podvýživa,
zadržiavanie tekutín,
zápaly
artritída
gynekologické ťažkosti, neplodnosť,
depresia, stavy úzkosti, hyperaktivita a podobne.
Všetky hore uvedené príznaky, ale aj únava, bolesti hlavy, nespavosť, nadváha, bolesti kĺbov, zažívacie problémy, časté choroby a oslabená imunita. To všetko môže vysvetľovať, že vaše telo nedokáže správne spracovať niektoré potraviny.
Najčastejšie netolerované potraviny: kravské mlieko, obilniny, vaječný bielok, kukurica, ryža, morské plody, kvasnice a pod.
Ľudia si často zamieňajú alergiu na potraviny s potravinou intoleranciou. Vonkoncom to ale nie je to isté. Obe majú iné príznaky. Zatiaľ čo alergie na potraviny sú známe niekoľko desiatok rokov, potravinová neznášanlivosť (intolerancia) sa začala objavovať až posledné roky. Existuje však niekoľko základných znakov, ktoré vám pomôžu nájsť rozdiely.
Alergia
Pri kontakte s problémovou potravinou telo začne produkovať špecifické protilátky IgE. Následne imunitný systém ihneď spustí alergickú reakciu, ktorá môže okrem klasických prejavov, ako sú opuchnutie, hnačky, zvracanie, vyrážky, astmatický záchvat, vyústiť až do anafylaktického šoku s následným ohrozením života.
Vyskytuje sa pomerne zriedkavo, v súčasnosti postihuje okolo 8 % dojčiat, cca 5 % malých detí a 2-4 % dospelých osôb.
Tvorbu špecifických protilátok môže lekár zistiť pomocou kožných testov a vyšetrením hladiny týchto látok v krvi. Ak sa ich prítomnosť potvrdí, ide o alergiu.
Alergia na potraviny
Výskyt - má ju približne 2,5% populácie
Reakcia - okamžite po konzumácii
Príznaky - svrbenie v ústach, zhoršené, dýchanie, kožné reakcie, anafylaktický šok
Závažnosť - môže byť smrteľná
Trvanie - môže trvať celý život
Diagnostika - samodiagnostika, alergiologický test
Kožný test - ak je pozitívny, dokáže odhaliť alergiu
Intolerancia
Potraviny sa pri intolerancii počas trávenia rozkladajú na jednotlivé časti ako sú aminokyseliny či cukry a tieto prejdú cez črevnú stenu do krvného obehu. Ak je tráviaci trakt sústavne zaťažený nevhodnými potravinami, môže to viesť k syndrómu zvýšenej priepustnosti čreva.
Ide o stav, kedy sa medzi jednotlivými bunkami črevnej sliznice vytvoria diery, cez ktoré môžu do krvného obehu prenikať baktérie a toxíny. Na tieto cudzie látky reaguje organizmus tvorbou protilátok s prehnanou imunitnou reakciou, ktorej výsledkom sú zdravotné ťažkosti.
Na rozdiel od potravinovej alergie, potravinovú intoleranciu spôsobuje iný typ imunoglobulínov – IgG protilátky, ktoré sa dnes dajú spoľahlivo identifikovať testami na potravinové intolerancie. Pokiaľ je intolerancia neliečená, môže vyvolať neznášanlivosť aj na iné typy potravín.
Potravinová intolerancia
Výskyt - môže ju mať každý druhý Slovák
Reakcia - oneskorená reakcia, až 72 hodín po konzumácii
Príznaky - mnoho príznakov, ktoré môžu byť príznakmi aj iných chorôb
Závažnosť - neohrozuje život
Trvanie - možno ju zvrátiť obmedzením príjmu problémových potravín
Diagnostika - krvný test na potravinovú intoleranciu
Kožný test - aj keď je negatívny, môžete mať intoleranciu
Potravinovou intoleranciou trpí asi 45 % obyvateľstva. Ľudí s intoleranciou často trápi únava, bolesti brucha či hlavy. Hoci potravinová intolerancia priamo neohrozuje život, dokáže vás poriadne potrápiť. Vyšetrenie je pritom veľmi jednoduché a správna diagnostika vám dokáže zlepšiť život.
Potravinová intolerancia je odozva tráviaceho systému. Jej vznik úzko súvisí s tráviacim procesom v tenkom čreve a s poruchami činnosti črevnej slizničnej bariéry. Pri potravinovej intolerancii sa do krvného obehu dostanú väčšie peptidy, ktoré spôsobujú ťažkosti. Medzi najčastejšie netolerované potraviny u ľudí patria: kravské mlieko, obilniny, vaječný bielok, kukurica, ryža, morské plody, kvasnice a pod. Lekár však jednoduchými vyšetreniami dokáže určiť príčinu nevoľností.
Krvné a kožné testy
Pri podozrení na potravinovú alergiu vám lekár odoberie krv a pošle na diagnózu. Pomocou pár kvapiek krvi dokážu v laboratóriu identifikovať intoleranciu na viac ako 50 druhov potravín. Ak test ukáže vysoké hladiny protilátok na konkrétne potraviny, mali by ste ich odstrániť u jedálnička aspoň na 3 mesiace.
Možný je aj jednoduchý kožný test. Pri potravinovej intolerancii sa ale môže stať, že test bude negatívny, no aj napriek tomu môžete mať intoleranciu.
Špecifickým typom je intolerancia na laktózu – inak povedané mliečny cukor. Vyšetrujú ju pomocou výdychového testu. Tento test je nebolestivý a v rukách odborníkov veľmi presný. Po vypití roztoku laktózy sa pomocou prístroja meria koncentrácia vodíka vo vydychovanom vzduchu. Druhý spôsob je odberom krvi. Po pozitívnych testoch musia títo pacienti celý život dodržiavať bezlaktózovú diétu.