Život bez obmedzení

Pre všetkých
s potravinovou intoleranciou

Deti a intolerancia

Rovnako rizikovou skupinou na potravinové alergie a intolerancie ako dospelí sú aj deti. Intolerancie patria k najrozšírenejším problémom, ktorými trpí čoraz viac bábätiek, škôlkarov, ale aj školákov. Prejavy pri najmenších sú rôzne. Môžu to byť kožné zmeny, nádcha, poruchy trávenia, bolesti kĺbov, migréna, zápal prínosových dutín. Rodičia by mali myslieť na čo najrýchlejšiu diagnostiku a problémové potraviny ihneď odstrániť z jedálnička.
Intolerancia potravín je ich neznášanlivosť v strave. U detí sa intolerancia prejavuje rýchlejšie, ide väčšinou o skorú reakciu na potravinu, čiže sa opakuje vždy po zjedení danej potraviny. Najčastejšou alergiou u detí do 6 rokov je alergia na kravské mlieko a vajíčka, u detí nad 7 rokov a viac ide o alergiu na orechy.

Reakcie na potraviny

Najčastejšími reakciami na potraviny sú svrbenie a opuch úst i tela, žihľavka, sťažené dýchanie, anafylaxia, štípanie podnebia, problémy zažívacieho traktu ako vracanie, hnačky, zápchy, nechutenstvo. Dokonca sa uvažuje nad tým, že kolika, ako aj reflux sú tiež prejavom potravinovej alergie. U bábätiek do jedného roka sa lekári stretávajú najmä s problémami tráviaceho traktu a kožnými prejavmi. U starších detí, väčšinou v období puberty, dochádza k nárastu potravinových alergií a ich prejavy sú už podobné ako u dospelých.

Jednoduché testy

Už pri základných prejavoch intolerancie by rodičia so svojim dieťatkom mali navštíviť lekára. Deti je možné testovať od narodenia. Diagnostika potravinových intolerancií prebieha jednoduchými krvnými alebo kožnými testami. Kožný test je jednoduchší, šetrnejší a prvý výsledok mám lekár hneď, čo je najlepšie hlavne u malých detí.
Základom liečby je vynechanie potraviny, ktorá robí problémy. Dojčiaca mama ju musí rovnako vylúčiť zo stravy. Neliečená intolerancia môže mať negatívny vplyv na vývoj dieťaťa, spôsobuje pretrvávajúce ťažkosti, ekzémy a môže v budúcnosti prerásť aj do iných intolerancií, kým u liečeného dieťaťa sa zväčša sledovaná intolerancia časom vytratí

Najbežnejšie riziká v strave detí:

  • kravské mlieko
  • vajíčko
  • pšeničná múka
  • orechy, arašidy
  • ryby a morské plody
  • zelenina
  • strukoviny
  • zelenina a ovocie (napr. jablko, mrkva, zeler)

Sledujte a počúvajte nás na: