Život bez obmedzení

Pre všetkých
s potravinovou intoleranciou

BLOG 78 | #78: VAJCIA: Nehľadajte dôvody, prečo ich nejesť! Nájdite spôsoby, ako si ich pripraviť!

Vedeli ste, že kuchárska čiapka má vraj toľko záhybov, na koľko spôsobov sa dajú pripraviť vajcia? :-)

V súvislosti s touto potravinou sa spomínajú aj ďalšie zaujímavosti. Tak napríklad, čerstvosť vajca sa dá (jednoducho) overiť tak, že ho vložíme do misky s vlažnou vodou. Ak pláva po hladine a vyčnieva, treba ho vyhodiť. Ak klesne na dno, je úplne čerstvé a môžeme ho bez výčitiek skonzumovať!

Ako sa píše v knihe Potravinová gramotnosť (rok vydania 2021) konzumáciu vajec odštartovala domestifikácia kury domácej, ku ktorej došlo asi okolo roku 3 200 pred naším letopočtom. Vajce je od nepamäti označované za symbol plodnosti a vzniku nového života. V minulosti bolo považované za jedlo jari, v súčasnosti ho máme na tanieri celoročne. Podľa výživových poradcov môžeme zjesť bez výčitiek a bez obáv jedno až dve vajcia denne.

Hmotnosť jedného vajca sa pohybuje v intervale od 30 do 80 gramov, pričom štandardne je to 58 až 62 gramov, o čom sa opäť dozvedáme z knihy Potravinová gramotnosť. V tejto súvislosti (teda vzhľadom na to, koľko vážia), ich od roku 1998 na Slovensku označujeme písmenami S (small), M (middle), L (large) a XL (extra large).

S - malé vajce - váži menej ako 53 gramov,
M - stredné vajce - váži od 53 do 63 gramov,
L - veľké vajce - váži od 63 do 73 gramov,
XL - veľmi veľké vajce - váži viac ako 73 gramov.

Na škrupine vajca sa zakaždým nachádza povinný kód, ktorý má dôležitú výpovednú hodnotu. Vieme z neho vyčítať spôsob chovu (nosnice) sliepky (od 0 do 3), krajinu pôvodu vajca (v prípade Slovenska - SK), ale aj jeho producenta (v podobe 4-miestneho registračného čísla) a kvalitu. Označovanie vajec je pritom jednotné v rámci celej EÚ.

0 = ekologický chov (biovajce),
1 = voľný výbeh,
2 = chov v halách,
3 = klietkový chov.

Ak ide o vonkajšie vlastnosti vajec, najdôležitejšia je veľkosť, tvar, farba a stavba škrupiny. Z vnútorných vlastností zase pomer, v akom sú vo vajci zastúpené - žĺtok, bielko a škrupina. Slepačie vajce tvorí voda (74 %), sušina, sú v ňom tiež proteíny, lipidy, sacharidy aj minerálne látky. Čo sa bielka týka, tvorí ho až 40 rôznych proteínov. Obsah sacharidov v žĺtku je veľmi nízky, málokedy presiahne hodnotu viac ako jedného percenta. Nachádzajú sa v ňom aj vitamíny rozpustné v tukoch (predovšetkým A a E) a rovnako vitamíny rozpustné vo vode.

Farba škrupiny nerozhoduje!

Vajce môže byť na povrchu biele, hnedožlté alebo hnedé, odolnejšie voči puknutiu. Sfarbenie škrupiny však nijako nevyplýva na jeho nutričnú hodnotu.

Vaječné nepravdy:

  • Konzumácia vajec zvyšuje hladinu cholesterolu v krvi. Áno. Vajcia síce cholesterol obsahujú, ale jeho vplyv na organizmus je takmer bezvýznamný. Takže, nie. Vajcia nám v tomto smere nepriťažia a vaječný cholesterol nemusí byť strašiak!
  • Biovajcia sú kvalitnejšie. Nie sú. Rozdiel medzi nimi a vajcami s veľkochovu je minimálny.
  • Vo vajciach sa môžu nachádzať rastové hormóny a antibiotiká. Nemali by sa! EÚ, ktorej je Slovensko súčasťou, legislatívne zakazuje používať rastové hormóny v prípade nosníc a všetkých ostatných hospodárskych zvierat. V súvislosti s liekmi je situácia trochu iná - antibiotiká sú povolené, ale len na liečebné účely.
  • Vajce = hrozba salmonely. Áno aj nie. Dospelý človek by mal zvládnuť ochorenie salmonelózy bez trvalých následkov, nie je totiž životu nebezpečná. Obavy sú v tejto súvislosti prehnané, čo nám v podcaste (Život bez obmedzení) potvrdil aj pán doktor Peter Minárik, odborník na zdravý životný štýl.
  • Naše (slovenské) vajcia sú v porovnaní so zahraničnými kvalitnejšie. Nie sú, pretože žiadny dôkaz, že sú - zatiaľ neexistuje.

Vajce má v priemere cca 155 kalórií. Ako si ho pripraviť čo najzdravšie? Dozviete sa v našom podcaste! :)

Kraj | 21. 02. 2023

Zoznam blogov

Zoznam podcastov