Život bez obmedzení

Pre všetkých
s potravinovou intoleranciou

BLOG 10 | #10: Diéty a ich vplyv na zdravie

Paleodiéta, ketodiéta, delená strava či diéta podľa krvných skupín. Aj to sú metódy, na základe ktorých sa ľudia snažia schudnúť alebo ich dokonca povýšia na svoj životný štýl. Aký majú diéty vplyv na tráviac trakt a čo môžu zapríčiniť?

Medzi trendy niektorých ľudí v stravovaní patria rôzne druhy diét. Mimoriadne obľúbené sú paleodiéta, ketodiéta, či delená strava. „Diéty sú založené na zníženom prijme cukrov a zvýšenom prijme bielkovín a tukov,“ vysvetľuje princíp diét doktor Vladislav Abaffy zo súkromného zdravotníckeho centra Hippokrates, ktorý je odborným garantom projektu Život bez obmedzení, ktorý prináša sieť moderných slovenských potravín Kraj.

Paleodiéta podľa stravy našich predkov

Paleodiéta vychádza zo stravovania ľudí spred niekoľkých storočí. „Naši predkovia nepoznali žiaden cukor, po prípade iba med či sladké ovocie. Ich strava bola zameraná na bielkoviny a tuky. Jesť ovocie, bylinky a podobne je niečo, čo máme dané v dedičnej výbave. V dnešnej dobre je ale náročné prejsť na takúto stravu,“ tvrdí odborník.

Ketodiéta je založená na redukcii sacharidov a uhľohydrátov na najnižšiu možnú mieru a preferovaní bielkovín. „Ľudské telo sa skladá zo 70% vody a 30% tvoria cukry, tuky, bielkoviny, či enzýmy. Naše telo je pripravené prijímať bielkoviny, ale aj tuky, ktoré je schopné meniť na energiu a vytvárať si cukor. Pokiaľ sa človek stravuje rozumne a má dostatočný pitný režim a má v strave okrem bielkovín a tukov aj ovocie a zeleninu, tak by to malo byť v poriadku,“ doplnil.

Oddelené stravovanie

Medzi mimoriadne obľúbenú medzi ženami ale aj mužmi patrí delená strava, ktorej princípom je konzumácia bielkovín so sacharidmi, potom sa konzumujú oddelene a strava sa rozloží počas dňa. „Oddeľovať od seba jednotlivé druhy potravín a konzumovať ich v istých spojitostiach má svoj význam,“ vyjadril sa doktor.

Upraviť stravovanie podľa svojej krvnej skupiny vyskúšali už desiatky ľudí, odborníci však takúto diétu neodporúčajú. „Aby krvné skupiny súviseli priamo s diétou sa povedať nedá. Skôr je to o našom nastavení, čo si so sebou nosíme od našich rodičov. Ak je obezita u rodičov, vyskytne sa aj u detí,“ upozornil Abaffy.

Dnes sú moderné aj diéty, pri ktorých ľudia striedajú stravovanie a hladovku. „Posledné výskumy, ktoré skúmajú aktívnych ľudí aj vo vyššom veku hovoria, že títo ľudia počas života aj hladovali. Hladovka je skutočne pre náš organizmus priaznivá, pretože hladovkou umožňujeme nášmu telu, aby sa zbavilo všetkých látok, ktoré sme mu dali a poopravovalo škody, ktoré za ten čas vznikli,“ doplnil.

Voda s citrónom pomáha črevám

Niektorí ľudia majú vo zvyku vypiť ráno nalačno vodu s citrónom s myšlienkou, že si naštartujú metabolizmus. „Voda s citrónom má svoj efekt. Každá časť tráviaceho traktu by mala mať svoje pH, pri ktorom optimálne pracuje. Takáto voda je schopná vytvoriť vhodné prostredie v tenkom čreve a dosiahnuť jeho pH,“ tvrdí lekár.

Mnoho ľudí sa však svojvoľne rozhodne pri diéte vylúčiť zo stravy lepok, aj keď netrpí intoleranciou a po skončení diéty sa k lepku vráti. „Lepok sa do našej stravy dostal zhruba pre 10-tisíc rokmi, keď človek začal pestovať pšenicu. Pšenica v minulosti obsahovala ďaleko menej lepku a cukrov. Dnes vynechať bezdôvodne lepok nemá zmysel, aj keď názory sa rôznia. Niektorí odborníci odporúčajú úplne obmedziť obilné výrobky, iní hovoria, že lepok nám neškodí a treba ho konzumovať v primeranej miere,“ vysvetlil polemizovanie odborný garant projektu Život bez obmedzení.

Naopak, ak človek trpí intoleranciou, diéty môžu zhoršiť jeho zdravotný stav. „Ak má človek intoleranciu, jediným riešením je vynechať len potravinu, ktorá nám robí zle,“ doplnil.

Jediná účinná metóda

Keď sa niekto neustále snaží schudnúť a strieda rôzne druhy diét, môže svojmu metabolizmu ublížiť. „Človek sa môže dať vyšetriť v odbore genetiky, kde sa dá zistiť, aké má danosti na trávenie potravín, ktoré sú pre neho najideálnejšie. Toto meniť násilnými diétami neodporúčam. Telo má svoje nastavenie, a to treba rešpektovať,“ upozornil na možné komplikácie.

Účinná metóda je podľa lekára iba jedna. „Jediná diéta, ktorá je účinná, je neprejedať sa. Ak máme vyšší príjem a energiu neminieme, budeme priberať, napriek akejkoľvek diéte,“ jednoducho vysvetlil odborník. No a ako by malo vyzerať správne stravovanie? „Tvrdí sa, že stravu by mala tvoriť tretina bielkovín, tretina tukov a tretina cukrov. Sú aj lepšie prepracované diéty, ktoré vychádzajú z výskumov, ktoré stále napredujú. Podľa nich by to mala byť čerstvá strava, ktorá bude tvoriť 2/3 a jednou tretinou by mala byť zelenina,“ uzavrel doktor Vladislav Abaffy, odborný garant projektu Život bez obmedzení.

Kraj | 04. 11. 2019

Zoznam blogov

Zoznam podcastov