Život bez obmedzení

Pre všetkých
s potravinovou intoleranciou

BLOG 47 | #47: Páli vás záha? (Ešte) Nerobte paniku!

Pálenie záhy totiž nie je choroba, ale príznak a prevádza ho špecifický typ bolesti. Pokojne sa môže prejaviť aj u úplne zdravej osoby a rýchlo odznieť. Ak sa však opakuje, napríklad s dennou pravidelnosťou, a treba ho liečiť, ide už o súčasť choroby nazývanej refluxná choroba pažeráka (v anglickom jazyku sa používa výraz GERD - Gastro Esophageal Reflux Disease).

Pyróza, teda pálenie záhy („pálenie kyseliny“), je najčastejším príznakom GERD(u). Prejavuje sa „bolesťou“ za hrudnou kosťou. Šíri sa od nadbruška a oblasti žalúdka smerom nahor až do krku. Niekedy sa pridruží aj pálivá chuť v ústach.

Na prechode medzi pažerákom a žalúdkom sú rôzne mechanizmy, ktoré u zdravého človeka tvoria uzáver a bránia spätnému prechodu (refluxu) obsahu žalúdka alebo žalúdočnej kyseliny naspäť zo žalúdka do pažeráka.

V tejto súvislosti je dôležitý dokonale fungujúci uzáver dolného pažerákového zvierača. K refluxnej chorobe dôjde práve vtedy, keď je agresívne pôsobenie žalúdočnej kyseliny silnejšie, než sú možnosti obrany a odolnosti pažeráka. Jednou z možností, ako to zlepšiť, je kyslé žalúdočné šťavy neutralizovať. Nápomocné sú lieky známe ako antacidá. Ide o zlúčeniny vápnika, horčíka a hliníka.

Z fyziologických príčin sa môže pálenie záhy prejaviť u tehotných žien (najmä v pokročilom štádiu a z dôvodu hormonálnych zmien). Po pôrode však zvykne ustúpiť. Sporadicky môže dôjsť k refluxu po prejedení sa alebo vtedy, keď si človek s plným žalúdkom ľahne alebo si dá po výdatnom obede na pár minút „šlofíka“.

A čo potraviny? Ktorým sa treba vyhnúť, aby „to“ nepálilo?

Odpoveď je veľmi jednoduchá – potravinám, ktoré zhoršujú reflux kyseliny. Patria medzi ne:

  • Mastné a vyprážané jedlá (a chuťovky z fast foodu)
  • Výrobky s príchuťou mentolu, ale aj citrusové ovocie a šťavy
  • Plnotučné mlieko a smotanové výrobky (vrátane krémových a smotanových omáčok a polievok)
  • Oleje a tuky
  • Čokoláda !
  • Bublinkové nápoje, silný čaj a čierna káva (aj bezkofeínová)
  • Alkohol (vrátane „neškodného“ vína a sektu)
  • Korenisté, pálivé a kyslé potraviny

Správnu funkciu pažeráka, respektíve, pažerákového zvierača negatívne ovplyvňuje aj fajčenie, žuvanie žuvačiek a cmúľanie kyslých cukríkov.

Čo ešte spúšťa pálenie záhy?

Napríklad aj zlá poloha pri jedení. Keď sa už človek výdatne najedol, mal by sa na istý čas vyvarovať horizontálnej polohe (ležmo). Z toho logicky vyplýva, že je absolútne nevhodné „prejedať“ sa neskoro večer. S plným žalúdkom sa netreba ani predkláňať, či už kvôli práci alebo iným aktivitám, ako je napríklad vysávanie alebo práca v záhrade. Nepríjemnosti môže spôsobiť aj príliš tesné oblečenie, ktoré tlačí na žalúdok a samozrejme stres!

Kraj | 04. 10. 2021

Zoznam blogov

Zoznam podcastov