Život bez obmedzení

Pre všetkých
s potravinovou intoleranciou

BLOG 13 | #13: Čo s naším telom robí alkohol a ako s ním bojovať

Obdobie po novom roku - fašiangy, sú obdobím plesov, karnevalov, osláv a tie sú zvyčajne spojené aj s konzumáciou alkoholu. Po nadmernom pití je takmer každému človeku nevoľno. Ľuďom s intoleranciou alkoholu je však zle už pri veľmi malom množstve. Ak navyše trpíte aj niektorými ďalšími potravinovými intoleranciami, mali by ste veľmi dobre zvážiť, či siahnete po poháriku.

Každý z nás si z času na čas dopraje pohár piva, vína či niečoho ostrejšieho. Niektorí ľudia však môžu mať intoleranciu na alkohol, no nemusia o nej ani vedieť. O intolerancii na alkohol sa hovorí pomerne málo, pretože táto alergia zatiaľ nie je úplne diagnostikovaná. „Alkohol nepatrí medzi potraviny, ani veci, ktoré k životu potrebujete a nenájdete ho v žiadnych odporúčaniach na konzumáciu. Alkohol berieme ako drogu, a tak k nemu aj pristupujeme,“ vysvetlil doktor Vladislav Abaffy, zo súkromného zdravotníckeho centra Hippokrates, ktorý je odborným garantom projektu Život bez obmedzení, ktoré vám prináša sieť moderných slovenských potravín Kraj.

Za všetko môžu enzýmy

Mnoho ľudí si myslí, že má intoleranciu na alkohol, pretože ho znášajú veľmi ťažko. Dôvodom môže byť nedostatok správnych enzýmov v tele. „Dá sa urobiť genetické vyšetrenie, kde sa dá identifikovať gén, ktorý riadi tvorbu enzýmov. Čím viac máte alkoholdehydrogenázy v organizme a čím je jeho tvorba vyššia, tým rýchlejšie prebieha degradácia alkoholu, ale zároveň sa hromadí aldehyd a ten je pôvodcom tzv. „opice“. Aldehyd je vlastne jed pre organizmus a čím je jeho hladina vyššia, tým je organizmus viac otrávený. Od toho závisí aj bolesť hlavy, žalúdka a pod.,“ doplnil lekár.

Alkohol je v organizme spracovávaný enzýmami, ktoré sa nachádzajú v pečeni, žalúdku či tenkom čreve. „Je niekoľko typov týchto enzýmov. Ich množstvo závisí od toho, ako rýchlo sa alkohol v organizme spracováva,“ vysvetlil odborník. Mnoho ľudí ale trpí zníženým množstvom enzýmu, ktorý štiepi alkohol. „Nedá sa presne určiť, koľko obyvateľov týmto trpí. Odhadujeme, že v našej populácii zhruba 50 % môže mať dobrú výbavu na štepenie alkoholu, tých druhých 50 % má horšiu výbavu,“ tvrdí Abaffy.

Každý reaguje ináč

Reakcia na alkohol závisí od množstva vypitého alkoholu, ale aj od typu človeka, genetickej výbavy či veku. „Samotná konzumácia alkoholu má niekoľko štádií. Prvá je tzv. eufória, potom nasleduje hypnotické štádium, narkotické štádium a asitické štádium. Prvé štádium je, keď je človek v nálade, pri druhom štádiu by sme už mali dávať pozor a  pri narkotickom už ostáva iba zavolať zdravotnícku pomoc. Je veľa prípadov, kedy sa takéto situácie skončili úmrtím. Čím väčšie množstvo alkoholu a rýchlejšie vypité, tým je väčšie riziko,“ prezradil odborník s tým, že najhoršie na tom sú deti a mladiství, pre ktorých je alkohol vyslovene toxická vec.

Prvá pomoc na „opicu“

Keď sa však človek odviaže viac ako by mal, na druhý deň musí znášať dôsledky. Po vypití alkoholu by mal nasledovať šetriaci režim. „Keď nemáme dostatočnú enzymatickú výbavu, je dobré piť menej alkoholu. Prvá pomoc je čistá voda. Alkohol je absorbent vody a po jeho vypití telo potrebuje dodať práve vodu. Alkohol tiež ničí jednotlivé minerálne prvky, tak treba doplniť aj tie,“ odporúča.

Alergici s alkoholom opatrne

Veľkú úlohu zohráva aj zloženie alkoholu alebo suroviny, z ktorých je vyrobený. Ak destilát obsahuje pšenicu a ľudia majú alergiu na lepok, mali by sa takému nápoju vyhnúť. „Alkohol sa vyrába z kvaseného ovocia alebo obilnín. To predurčuje, že v danom alkohole sú stopy týchto pôvodných potravín. Ak má niekto intoleranciu na lepok, nie je vhodné piť ani pivo, ktoré pochádza z chmeľu a raže, pretože môže obsahovať zbytky lepku,“ upresnil.

Tráviaci systém a imunita ľudí, ktorí trpia rôznymi potravinovými intoleranciami môžu byť po konzumácii alkoholu oslabené ešte viac. „Alkohol môže pôsobiť toxicky na črevnú sliznicu a môže zhoršovať priebeh už existujúcich intolerancií. Lepšie je alkoholu sa vyhýbať úplne. Keď sa mu ale vyhnúť nedá, treba ho zapiť väčším množstvom vody,“ povedal odborník. Zároveň platí, že alkohol môže zhoršiť celkový zdravotný stav alergikov. „Na istú dobu im to zhorší priebeh intolerancie. Organizmus má regeneračné schopnosti, a stav sa vráti naspäť, ale pár dní to bude cítiť,“ uzavrel doktor Vladislav Abaffy, ktorý je odborným garantom projektu Život bez obmedzení.

Kraj | 22. 01. 2020

Zoznam blogov

Zoznam podcastov