Život bez obmedzení

Pre všetkých
s potravinovou intoleranciou

BLOG 43 | #43: NEBOJTE SA ORECHOV A SEMIAČOK! Sú to priatelia na každý deň

Sú veľmi chutné a zároveň aj zdravé – oriešky a semiačka. Zaradili by ste ich však medzi ovocie? S veľkou pravdepodobnosťou nie. Orechy sú však oficiálne definované ako „škrupinové ovocie“.

Nie je ovocie ako ovocie

Orechy, v porovnaní s „tradičnými“ druhmi ovocia, obsahujú veľmi málo vody, a naopak, veľa tuku aj energie. Ich striedme konzumovanie je napriek tomu súčasťou pestrého a vyváženého jedálnička.

V našich zemepisných šírkach sú dostupné:

Vlašské orechy
Mandle
Lieskovce
Makadamské orechy
Kešu oriešky
Pistácie
Gaštany
Kokosové orechy
Slnečnicové, tekvicové, sezamov, ľanové, makové a konopné semiačka

Orechy sú veľmi kvalitným zdrojom vitamínov rozpustných v tuku, najmä vitamínu A (vlašské, lieskovce, pistácie gaštany), E (mandle, lieskovce, pistácie) a K (vlašské orechy a pistácie). Z tých, ktoré sú rozpustné vo vode, treba určite spomenúť vitamíny skupiny B, napríklad B6 vo vlašských orechoch. O čosi menej známa je skutočnosť, že sa v orechoch nachádzajú bielkoviny (vlašské, mandle, lieskovce, kešu a pistácie) aj vlákninu (vlašské, mandle, lieskové, makadamové, pistácie). Vhodné sú aj pre diabetikov, keďže sacharidy v nich obsahujú málo rýchlo vstrebateľnej sacharózy.

Orechy a semená je dôležité správne skladovať – na tmavom a chladnom mieste, čo platí dvojnásobne, ak sú pomleté. V takom prípade je dobré ich zjesť čo najskôr!

Ako často a ktoré?

Medzi orechy a semiačka, ktoré si môžeme dopriať denne, patria: vlašské orechy, mandle, lieskovce, makadamové a para orechy, kešu oriešky, pistácie, gaštany, kokosové orechy, ale aj arašidy*. Vo všeobecnosti sú orechy považované za výborný zdroj minerálnych látok (vápnik, horčík, draslík, fosfor, železo a zinok), stopových prvkov (zinok, meď, mangán) a iných živín na rastlinnej báze (fytonutrienty).

Denná porcia je samozrejme individuálna, odborníci, vrátane doktora Petra Minárika, odporúčajú skonzumovať 1 až 2 polievkové lyžice čerstvo pomletých ľanových semien (ideálne v kombinácii so vsenými vločkami) a päťkrát do týždňa si dopriať hrsť pestrej kombinácie orechov stroškou sušeného ovocia.

Zdravotné benefity orechov a semiačok? Nie je ich málo!

• Neprispievajú k vzniku obezity, nepriberá sa z nich
• Znižujú riziko vzniku cukrovky
• Majú protizápalové účinky, chránia srdce acievy (aj pred závažnými ochoreniami)
• Znižujú cholesterol v krvi
• Chránia pred tvorbou žlčových kameňov

Chutný tip na záver: Vyskúšajte kombináciu orechov so sušenými slivkami! Je to vynikajúca a navyše aj veľmi zdravá maškrta. Kombinujte ich s ovocím (čerstvým aj sušeným) a nízkotučným jogurtom (z mlieka, sóje).

Arašidy nepatria do skupiny škrupinového ovocia. Sú zaradené medzi strukoviny (bohatí na tuk aj energiu)

Kraj | 28. 07. 2021

Zoznam blogov

Zoznam podcastov