Život bez obmedzení

Pre všetkých
s potravinovou intoleranciou

BLOG 30 | #30: Potraviny a výživa - cesta k zdravému životu

Rok 2021 je v plnom prúde. Možno ste si predsavzali, že tentoraz skúsite žiť inak a najmä zdravšie. Správne rozhodnutie. Vhodný výber potravín a zdravé stravovanie má význam. Presvedčíme sa o tom v nasledujúcich riadkoch.

Hovorme o správnom stravovaní a zdravej výžive

Výživu môžeme definovať ako proces spracovania potravy v tele človeka, s cieľom využiť živiny v prospech fungovania jeho organizmu. Výživu získavame výlučne len potravou, čo znej robí jednu zo základných podmienok našej existencie. Je zdrojom energie a živín, všestranne podporuje naše telesné aj mentálne funkcie. Skladá sa z celého spektra potravín, pričom každá má presne definované zloženie živín. Ich optimálne zastúpenie v jedálničku (racionálna, správna, zdravá výživa) je cestou k zdravému životu. Ako pripomína uznávaný lekár a výživový poradca Peter Minárik, strava a výživa hrá mimoriadne dôležitú úlohu pri prevencii chronických chorôb.

Ako sa naučíme a zapamätáme si základné zásady správneho stravovania?

V živote neraz platí, že lepšie je raz vidieť ako viackrát počuť. Veľmi poučnou vizuálnom pomôckou, o ktorej hovorí aj Peter Minárik, odborník na zdravý životný štýl, je potravinová pyramída, s ktorou sa každý znás zoznámil na hodinách biológie. Nápomocný môže byť aj takzvaný zdravý tanier. Na Slovensku vznikla vizuálna pomôcka s názvom „Desatoro zdravého taniera“, ktorú v rokoch 2014 a 2015 vypracoval Úrad verejného zdravotníctva s podporou Kancelárie WHO na Slovensku.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča:

Energetický príjem v strave má byť v rovnováhe s energetickým výdajom.
Celkový príjem tukov nemá prekročiť 30 % z celkového denného energetického príjmu.
Príjem nasýtených mastných kyselín by nemal prekročiť 10% z celkového denného energetického príjmu. Vyskytujú sa najmä v živočíšnom a mliečnom tuku, v kokosovom a palmovom oleji.
Príjem trans-mastných kyselín nemá prekročiť 1% (ideálne 0,5 %) z celkového denného energetického príjmu. TMK sú súčasťou vodíkom stužovaných tukov určených na pečenie.
Pomer na sýtených a nenasýtených mastných kyselín v strave by mal byť v prospech nenasýtených. Pred živočíšnymi tukmi (masť, loj, maslo, smotana) treba uprednostniť rastlinné oleje (orechy, semienka a strukoviny).
Ovocie, zelenina, strukoviny, orechy a celozrnné obilniny sú súčasťou zdravej výživy a ich konzumácia sa má podporovať.
Denná konzumácia ovocia a zeleniny má byť najmenej 400 gramov (najlepšie 5 až 7 porcií). Do tejto skupiny sa však nepočíta ryža, zemiaky a ostatné škrobové hľuzy.
Dojčatá by mali byť počas prvých 6-tich mesiacov života dojčené výlučne materským mliekom.

Čo je to INDEX ZDRAVEJ VÝŽIVY?

IZV meria kvalitu stravovania a výživy ľudí.* Predstavuje vlastne systém, vďaka ktorému je možné zistiť súlad medzi stravovaním konkrétneho človeka a aktuálnymi odporúčaniami zdravej výživy (pre Američanov). Tvorí ho spolu 13 zložiek, z nich 9 ako súčasť zdravého stravovania:

Všetko ovocie(vrátane ovocných štiav)
Celé ovocie (bez ovocných štiav)
Všetka zelenina
Listová zelenina a strukoviny
Celozrnné obilniny
Mliečne výrobky a rastlinné mliečne náhrady (odtučnené alebo nízkotučné, sójové mlieko obohatené o vápnik)
Bielkovinové potraviny (chudé mäso, hydina, vajcia, strukoviny)
Bielkovinové potraviny z morských živočíchov a rastlín (ryby, morské plody a sójové potraviny (okrem sójového mlieka a strukovín))
•. Tuky –mastné kyseliny.

Ostatné 4 položky predstavujú potraviny a živiny, ktoré je v strave nutné obmedziť a pravidelne kontrolovať:

Obilniny z bielej rafinovanej múky
Kuchynská soľ a sodík
Pridané cukry (do potravín a nápojov)
Nasýtené mastné kyseliny.

Vytvorilo ho americké federálne Ministerstvo poľnohospodárstva v spolupráci s Centrom pre výživovú politiku (Center for Nutrition Policy and Promotion).

Kraj | 19. 01. 2021

Zoznam blogov

Zoznam podcastov