Život bez obmedzení

Pre všetkých
s potravinovou intoleranciou

BLOG 02 | #2: Ako prežiť leto s intoleranciou

Slnečné letné dni nás lákajú užívať si nielen krásne počasie, ale aj dopriať si dobroty, ktoré k letu patria. Ako však prežiť leto s intoleranciou? Mali by sme v letných horúčavách prísnejšie dbať na stravovacie návyky a dôkladne vyberať čo a kedy zjeme? Alebo si, naopak, môžeme občas dožičiť aj z pokrmov, ktoré inak nesmieme? Sieť domácich potravín KRAJ vám v rámci projektu Život bez obmedzení prináša niekoľko tipov, ako si bez problémov vychutnať leto.

Čerstvé potraviny sú najlepšie

Teplé letné dni vám môžu nielen príjemne spestriť, alebo občas aj poriadne skomplikovať život. Najmä pri stravovaní sa treba mať na pozore. O to viac to platí, ak trpíte potravinovou intoleranciou. Počas letných mesiacov sa môže jedlo skôr pokaziť. Najlepším riešením je preto siahať po čerstvých produktoch, ktorých široký výber nájdete v sieti potravín KRAJ. Dvojnásobne to platí, ak máte intoleranciu na histamín. V tomto prípade totiž hrozí, že potraviny, ktoré nie sú čerstvé, budú obsahovať vyššie množstvo tejto látky. Preto by jedlo, ktoré si beriete napríklad na výlet, malo byť pripravené z čerstvých produktov. Nemusí ísť pritom výlučne o surovú stravu. „Pre organizmus je totiž vždy lepšie, ak prijímame teplú stravu. Posledné výskumy dokazujú, že stravu je bezpečné skonzumovať raz ohriatu do 6 hodín od uvarenia,“ vysvetľuje doktor Vladislav Abaffy, ktorý je odborným garantom projektu Život bez obmedzení.

Zmrzlina pri intolerancii – áno či nie?

Nástrahou sa v lete môže stať aj zmrzlina, v ktorej je laktóza a tá môže spôsobiť problémy najmä ľuďom s laktózovou intoleranciou. Ak máte špeciálnu bezlaktózovú diétu, je lepšie sa tejto letnej pochúťke vyhnúť. V krajnom prípade môžete siahnuť pred konzumáciou po tabletkách, ktoré obsahujú enzým pomáhajúci spracovať laktózu. „Ak máte chuť na zmrzlinu a máte intoleranciu na laktózu, určite vám v črevách ostala nejaká laktáza – teda enzým, ktorý pomáha laktózu v zmrzline rozštiepiť. Ak si však dáte jednu-dve tabletky, určite nespravíte chybu. Rozhodne ale nie je dobré po tabletkách siahať každú hodinu, no pred hlavnými jedlami tak môžete urobiť, “ radí doktor Vladislav Abaffy.

Diétna chyba? Prvá pomoc pri intolerancii neexistuje

Potravinová intolerancia škodí celkom nenápadne, no zato vytrvalo. Hoci priamo neohrozuje život, dokáže ľudí poriadne potrápiť. Preto sa neoplatí robiť prehrešky v diéte. Čo však ak skonzumujete niečo „zakázané“? Kým v prípade alergií existujú lieky na zmiernenie alergickej reakcie, pri diétnej chybe v prípade intolerancie prvá pomoc neexistuje. „Ak ste skonzumovali niečo, čo nesmiete, tráviace problémy sa dostavia tak či tak. Nepomôže vám veľmi ani čierne uhlie, hoci dokáže do seba absorbovať toxické produkty, ktoré vznikajú v tenkom čreve,“ upozorňuje doktor Vladislav Abaffy. Ako ďalej radí, jediným riešením je dodržiavať diétny režim, kým sa problémy nestratia.

Na prázdniny aj so zoznamom potravín

Intolerancie sa nevyhýbajú ani deťom. Na ich stravovací režim treba myslieť aj v prípade, že budú niekoľko dní tráviť u starých rodičov či v letnom tábore. Riešením je, ak príbuzným, u ktorých bude dieťa na prázdninách, či organizátorom táborov, zašlete zoznam zakázaných a povolených potravín a poučíte ich o stravovacích obmedzeniach, ktoré dieťa má. Problém totiž môže nastať už vtedy, ak pripravený pokrm obsahuje čo i len stopové prvky potraviny, na ktorú má dieťa intoleranciu.

Nezabúdajte na pitný režim

A čo pitný režim? Ten veľmi neovplyvňuje alergie či intolerancie. Každý človek by mal denne vypiť 2-3 litre tekutín. Čerstvá nesýtená voda je pritom zdravšia ako balená. Letné mesiace sú totiž charakteristické vysokými teplotami, na ktoré ľudské telo reaguje zvýšeným výdajom vody v podobe potenia. Práve preto leto patrí k najrizikovejším ročným obdobiam a hydratáciu sa neoplatí podceňovať.

Kraj | 14. 07. 2019

Zoznam blogov

Zoznam podcastov