Život bez obmedzení

Pre všetkých
s potravinovou intoleranciou

BLOG 33 | #33: Posvietené na jedlo: Čím pokročilejšia hodina, tým väčšie tabu

Jedným z dôvodov, prečo priberáme na váhe, je aj večerné a nočné prejedanie sa. Na druhej strane, odolať vlčiemu hladu, ktorý sa dostaví vo chvíli, keď by už naše telo malo oddychovať, si žiada pevnú vôľu. Ak ju nemáte, skúste sa začítať do nasledujúcich riadkov. Otváranie chladničky a pochutnávanie si na jedle v neskorých hodinách totiž nie je dobrý nápad.

Večerné prejedanie je súčasť zlej životosprávy. Tá sa odrazí nielen na našej telesnej hmotnosti, ale môže viesť k vážnym zdravotným problémom. Otázka znie, čo s tým? Energetický príjem si treba rovnomerne rozdeliť. To znamená, zjesť v prvej polovici dňa viac ako v druhej a v žiadnom prípade v jedle večer nedobiehať to, čo sme nestihli ráno či na obed.

• Raňajky – 25 %
• Desiata – 10 %
• Obed – 30 %
--------------------------------
• Olovrant – 10 %
• Večera – 25 %

Vynechávanie jedla počas dňa prirodzene vyústi do pocitu nadmerného hladu v neskorých hodinách, čo spôsobí, že si na večeru „doprajeme“ omnoho viac kalórií. Nehovoriac o tom, že večerné a nočné prejedanie sa patrí medzi najčastejšie spúšťače nadmerného konzumovania potravín.

Skúste to takto:

✓ Jedzte 5-krát denne, nevynechávajte raňajky, desiatu ani olovrant
✓ Na olovrant je lepšie pochutiť si na jogurte s menším kúskom ovocia (ako len na ovocí)
✓ Zabezpečte si v pravý čas chutný a nutrične vyvážený obed, ktorého súčasťou by mali byť aj proteíny
✓ Zpráce nikdy neodchádzajte s pocitom hladu
✓ Večerajte najneskôr 2 hodiny pred spaním
✓ Večera má byť chutná, ale menej kalorická (s vysokým obsahom bielkovín, nízkym obsahom tuku a miešanou zeleninou)
✓ Naložte si na tanier zdravé jedlo počas celého dňa –s obrovským množstvom nízkokalorickej zeleniny, s bielkovinami a zdravými tukmi a naopak, nepreháňajte to s pečivom a chlebom

Aj vy radi maškrtíte večer pred telkou?

Doktor Peter Minárik, odborník na zdravý životný štýl, radí – nechať si po večeri miesto na menej kalorický dezert, ako je tvaroh, jogurt či ovocie. Pivo, víno, čipsy a podobné „chuťovky“ si radšej odpustite.

Ani práca nie je nevinná!

Stres a rôzne druhy emócií, ktoré v nej prežívame, mnohí zajedajú počas pracovnej doby jedlom. Zväčšia ide o nezdravé maškrty. Prvá zásada správneho stravovania znie –nechoďte do bufetu! Jedlo si prineste zdomu, nekupujte si a nepite cukrom sladené nápoje, ale radšej vodu alebo sódu.

Nastavenie mysle je alfa a omega zdravého života

Pokúste sa preto zbaviť negatívnych myšlienok, kontrolujte svoje emócie, uvažujte racionálne a doprajte si počas dňa odpočinok. Je na vás, či bude aktívny alebo pasívny, či si pospíte, povenujete sa svojmu koníčku alebo si pôjdete zašportovať.

Za zlozvykmi, ktoré sa týkajú stravovania, stoja rôzne spúšťače, ktoré môžeme rozdeliť na vonkajšie a vnútorné, ale tiež nevhodné servírovanie jedla! ;-) A preto:

• Neprichádzajte domov z práce s prázdnym žalúdkom
• Nenakupujte v potravinách, ak ste sa predtým nestihli najesť
• Večer si zacvičte
• Nahraďte jedlo športom a cvičením aj počas dňa
• Uprednostnite nízkokalorické výrobky
Pokúste sa, bez ohľadu na prežívané emócie, ovládať chuť na sladké
• Vyhoďte zo svojho slovník a výhovorky typu: - po celom dni som príliš unavená/ý -; -neviem odolať -; -začnem od pondelka -; -stále ma niekto ponúka
-..

• Parte, varte, duste a pochutnávajte si najmä na surovej strave

A na záver:

Jedlo si treba vhodne pripraviť, čo zahŕňa aj atraktívne stolovanie a servírovanie, ktoré umocní dobrý pocit z neho.

Kraj | 24. 02. 2021

Zoznam blogov

Zoznam podcastov