Život bez obmedzení

Pre všetkých
s potravinovou intoleranciou

BLOG 07 | #7: Keď baktérie škodia

Trpíte tráviacimi problémami, zápchou, hnačkou a extrémnym nadúvaním? Vaše problémy môžu spočívať v syndróme bakteriálneho prerastania, tzv. SIBO. Ide o nadmerné rozmnoženie baktérií v tenkom čreve. Práve to vedie k poruchám činnosti nielen tenkého čreva, ale aj iných orgánov a prejavuje sa pocitom sťaženého trávenia a dokonca aj intoleranciou niektorých potravín.

Potrava, ktorá sa v žalúdku spracuje, prechádza najskôr do dvanástnika, potom putuje tenkým črevom a prepraví sa do hrubého čreva. V tenkom čreve sú užitočné baktérie, ktoré pomáhajú tráviť potravu. Je tam aj ďalšia väčšia zmes mikroorganizmov, ktoré voláme mikrobiota. Keď sa však baktérie premnožia, nastane problém.

Mnoho ľudí trápi syndróm bakteriálneho prerastania SIBO. „Baktérie, ktoré by mali byť v častiach tenkého čreva sa posúvajú do iných častí, väčšinou k dvanástniku. V dvanástniku a v úvode tenkého čreva sa nachádza 1000 baktérií v 1 mililitri, čo z mikrobiologického hľadiska označujeme ako sterilné. Pri SIBO v lačníku a trakčníku, čo sú časti tenkého čreva, baktérií pribúda. Na konci lačníka je baktérií viac, na konci tenkého čreva je ich už enormné množstvo,“ vysvetlil doktor Vladislav Abaffy, zo súkromného zdravotníckeho centra Hippokrates, ktorý je odborným garantom projektu Život bez obmedzení, ktoré prináša sieť moderných slovenských potravín Kraj.

Syndrómom bakteriálneho prerastania odhadom trpí 2 až 20 % obyvateľstva. Pri syndróme dráždivého čreva má SIBO 30 až 80 % pacientov, podobne je to pri Crohnovej chorobe a pri ďalších črevných diagnózach. SIBO však ovplyvňuje aj ďalšie ochorenia. Vedci sa snažia preukázať, že sa spája napríklad aj s diabetesom či celiakiou. Je celý rad chorôb, pri ktorých sa SIBO môže podpísať.

Pacient o chorobe často netuší

SIBO nastupuje pomaly, baktérie pomaly prerastajú a často sa prejaví až sekundárnymi príznakmi. „Ak sa príznaky prejavujú hneď, väčšinou ide o plynatosť, zhoršené trávenie, hnačku a zápchu. Často tomu nevenujeme pozornosť. Veľakrát si myslíme, že sme v strese, máme nesprávnu výživu, pili sme alkohol, a keď sa príznaky začínajú hromadiť, dochádza k pôsobeniu na celý organizmus,“ doplnil lekár.

SIBO ovplyvňuje aj intolerancie

Pri syndróme bakteriálneho prerastania hovoríme aj o zvýšenej črevnej priepustnosti, kedy sa bunky rozostúpia a vzniká sekundárne ochorenie. SIBO tak súvisí s rôznymi intoleranciami, ako napríklad laktóza, ale aj histamín. „Do rozostúpených buniek sa dostanú látky, ktoré pôsobia v tele ako antigén, vytárajú sa proti nim protilátky, a tým sa vytvára intolerancia,“ uvádza odborník.

Pozor na cukor

Pri syndróme bakteriálneho prerastania baktérie nezačnú prerastať samoúčelne, musia mať na to dôvod. „Čím viac máme v strave cukrov, tým viac sa baktérie v črevách množia a nestihnú stráviť všetok cukor. Ten sa presúva ďalej do tenkého a hrubého čreva, kde sa rozmnožujú aj kvasinky. Vtedy sa naplno rozvinie syndróm bakteriálneho prerastania SIBO. Čiže je to otázka stravy,“ vysvetlil Abaffy.

Vyšetrenie je bezbolestné

Diagnostika SIBO začína na základe popisu pacientových ťažkostí. Pokiaľ lekár dospeje k názoru, že môže ísť o syndróm bakteriálneho prerastania, pošle pacienta na dychový test. „Ten sa robí s laktulózou, ktorá sa vypije. Každých 15 minút sa meria v dychu množstvo vydychovaného vodíka, ktorý vzniká práve fermentáciou cukrov. Čím je vydychovanie vodíka skoršie a vo vyššej miere, tak tým je prerastanie závažnejšie,“ vysvetlil priebeh vyšetrenia doktor. Pri teste sa meria aj čas, ako rýchlo sa posúva črevný obsah črevami. „Väčšinou je SIBO spojené s pomalšou pasážou,“ doplnil.

Diétu nesmiete zanedbať

Človek, ktorému diagnostikujú SIBO by mal zo stravy vylúčiť cukry, čo pomôže zlepšiť priebeh tohto ochorenia. „Diéta, ktorá sa nasadí plus doplnenie vitamínov, minerálov, vlákniny či omega-3 mastných kyselín vedia zlepšiť fungovanie črevnej sliznice, pohyblivosť čriev, a tým sa SIBO dá čiastočne vyliečiť,“ vysvetlil odborník.

Keď sa diéta poruší a pacient sa vráti k strave s vysokým obsahom sacharidov, tak sa SIBO zvykne vrátiť a môže to mať závažné dôsledky na zdravie. „Akonáhle sa v črevách premnožia baktérie, spotrebujú nie len bielkoviny, cukry a tuky, ale hlavne minerály, enzýmy a vitamíny. Tým pádom sa výživné látky nevstrebú do organizmu a výsledkom môže byť hypovitaminóza so všetkými dôsledkami. To znamená únava, bolesti kĺbov a k tomu sa pripoja intolerancie,“ uzavrel doktor Vladislav Abaffy, odborný garant projektu Život bez obmedzení.

Kraj | 10. 10. 2019

Zoznam blogov

Zoznam podcastov