Život bez obmedzení

Pre všetkých
s potravinovou intoleranciou

BLOG 91 | #91: Sladidlo, liek aj potravina v jednom: Všetko, čo ste chceli vedieť o mede!

Superpotravina, prírodný zázrak, tekuté zlato, zlatý elixír, dar bohov. Také sú najčastejšie lichotivé prívlastky MEDU. Jedna z najstarších potravín sveta má široké uplatnenie, nehovoriac o jej príjemnej vôni a chuti. Ale, ako zvykol hovoriť perzský básnik Rizámí: „Ešte nikto nevidel špik bez kosti a med bez včiel.“ A včely sú v tomto „sladkom príbehu“ absolútne nenahraditeľné.

Včela medonosná obýva „našu“ Zem už viac ako 80 miliónov rokov, čo svedčí o jej schopnosti prispôsobiť sa zmenám. V Európe je považovaná za tretieho najužitočnejšieho živočícha chovaného človekom. Aj prirovnanie „pracovitý ako včielka“ je pravdivé, keďže včely začínajú pracovať už o štvrtej ráno a nikdy nespia. Bez nich by preto nič také cenné ako med neexistovalo.

Úžitok z včiel sa pretavuje do včelích produktov, medzi ktoré patrí okrem medu a vosku aj materská kašička, peľ, propolis a včelí jed.

Med je vlastne prírodná sladká látka získaná predovšetkým z nektáru kvetov. Predstavuje zmes cukrov (najmä glukózy a fruktózy), vody a ďalších zložiek. Obsahuje tiež vitamíny, minerálne látky, enzýmy, hormóny, peľ a organické farbivá, ale aj prírodné toxické látky.

Podľa pôvodu vzniku delíme med na kvetový (nektárový), medovicovýzmiešaný. Podľa spôsobu, akým ho získavame, poznáme napríklad vytáčaný, lisovaný, plastový, filtrovaný, pekársky, cementovaný, bio alebo panenský med. Rozlišujeme tiež takzvané jednodruhové medy, najmä agátový, púpavovýlipový.

Najväčším (svetovým) producentom medu je Čína. Ako sa píše v knihe Potravinová pyramída (rok vydania 2021), krajina vyrobí ročne približne 446-tisíc ton, čo je viac ako 27 % celkovej svetovej produkcie. Ak ide o EÚ, ročne sa v nej vyprodukuje viac ako 60 % medu, predovšetkým v Španielsku, Nemecku a v Rumunsku.

Medové zaujímavosti:

  • Liter medu váži približne 1,4 kilogramu,
  • okrem farby sa určuje farebný odtieň, čírosť, vôňa, aróma, chuť, príchuť, viskozita a kryštalizácia medu,
  • kvetový med je vždy svetlejší ako medovicový,
  • podľa farby môže mať med širokú škálu odtieňov - od žltej až po jantárovohnedej.
  • jeden Slovák spotrebuje ročne asi kilogram medu,
  • v počte včelstiev na jedného včelára (12,7) je Slovensko pod priemerom EÚ (18,7),
  • aby včely vyrobili pol kila medu, musia nazbierať nektár až z 2-och miliónov kvetov,
  • za svoj (krátky) život vyrobí jedna včela asi polku čajovej lyžičky medu,
  • propolis je antibakteriálna látka (v minulosti) používaná napríklad na dezinfekciu rán,
  • materská kašička je vysokohodnotná bielkovinová látka, z ktorej sa vyrábajú lieky proti zápalom. Je tiež súčasťou kozmetických prípravkov „na dlhovekosť“,
  • zdravý človek dokáže zniesť 1 až 10 bodnutí včelou naraz, toxických je 600 bodnutí,
  • včelí jed má využitie v lekárstve a farmakológii, napríklad ako antireumatikum.

Medové plusy?

Pozitívne účinky medu sa spomínajú v rôznych súvislostiach. Preukázané sú v prípade ochorenia očí, závratov, únavy, zápchy, hojenia rán, ekzémov či bolestí v krku. Med má široké uplatnenie v kozmetickom priemysle, či už ako súčasť vlasových výrobkov alebo (hydratačných) prípravkov na tvár. Navyše, spomaľuje starnutiespaľuje tuk. Ďalej znižuje vysoký krvný tlak, je považovaný za najdokonalejšiu prírodnú pohonnú hmota pre srdce, slúži ako prevencia aterosklerózy, povzbudzuje chuť do jedla a  je ľahkostráviteľný.

Zaujímavosť na záver: S medom sa spája jeden zaujímavý, ale bizarný historický fakt. Môžeme ho nazvať mýtom. V roku 1550 pred naším letopočtom vraj starí Egypťania verili, že môže zabrániť nechcenému tehotenstvu. „Stačilo“ si ním potrieť spodnú bielizeň a čakať na zázrak.

Kraj | 27. 09. 2023

Zoznam blogov

Zoznam podcastov