Život bez obmedzení

Pre všetkých
s potravinovou intoleranciou

BLOG 77 | #77: Milujete mäso? Kuracie môžete jesť pokojne aj každý deň!

Ubezpečil nás v podcaste, ktorý si môžete vypočuť, odborník na zdravý životný štýl – pán doktor Peter Minárik.

Jeden z mnohých Murphyho zákonov hovorí, že ak si nie ste istí, či ste vybrali mäso z mrazničky, lebo ste ho chceli rozmraziť, tak ste ho nevybrali! 😉

Ozaj, aké mäso je vaše obľúbené? Ak hydina, čítajte ďalej. Ak nie, aj tak čítajte!

Hydinové mäso, nazývané tiež „biele“ či potravina budúcnosti, má prívlastok nízkoenergetické a ľahko stráviteľné. Rovnako tak výrobky z neho. Ako významný zdroj bielkovín zahŕňa hydina kuracie, slepačie, morčacie, kačaciehusacie mäso. Z pohľadu spotreby je medzi „stravníkmi“ dlhodobo najobľúbenejšie a najzdravšie kura. Ako sa píše v knihe Potravinová gramotnosť (rok vydania 2021), za rok zje jeden obyvateľ Slovenska približne 25 kilogramov hydinového mäsa.

V EÚ, ktorej súčasťou je aj naša krajina, platí zákaz používať pri chove hydiny rastové hormóny a antibiotiká (s výnimkou liečebných účelov).

Jatočná úprava (hydinového) mäsa znamená, že sa do predaja dostane

  • čiastočne vypitvané (bez čriev),
  • s drobkami,
  • bez drobkov.
    Hydinové mäso obsahuje bielkoviny, tuky, minerálne látky aj vitamíny. Je tiež bohaté na všetky esenciálne aminokyseliny. Naopak, mäso z hydiny je chudobnejšie na kolagén, čo zároveň vysvetľuje, prečo je jemné a vo väčšine prípadov nespôsobuje tráviace ťažkosti. Spomínané bielkoviny majú vysokú biologickú hodnotu, sú ľahko stráviteľné. Tuk v hydinovom mäse je nízky. Čo sa vitamínov týka, v „bielom mäse“ sa nachádzajú predovšetkým vitamíny skupiny B(é)vitamíny rozpustné v tukoch A a D(é). Jeho konzumáciou si vieme zabezpečiť „prísun“ železa, vápnika, sodíka, fosforu, horčíka aj zinku.

Najčastejšie „hydinové“ mýty:
„Biokurčatá“ sú kvalitnejšie! Nie sú. Platí totiž, že všetky potraviny dostupné na trhu, musia byť bezpečné, nielen tie, ktoré pochádzajú z biochovu. Navyše, bioprodukty (v porovnaní s tými konvenčnými) nie sú bohatšie na základné živiny. V praxi to znamená, že rozdiel medzi kuraťom z veľkochovu a biokuraťom je minimálny. Navyše, chov hydiny podlieha na Slovensku prísnej veterinárnej kontrole. Rovnako nám z konzumácie kuracieho mäsa nehrozí salmonelóza.

„Hydinové“ zaujímavosti:

  • čo sa hydiny týka, najmenej tuku obsahujú morčacie prsia,
  • okrem nasýtených tukov má vysoký podiel nenasýtených (takzvaných dobrých),
  • najnižšia hladina škodlivého cholesterolu je práve v hydine,
  • bielkovinu z kuracieho mäsa vie ľudské telo využiť na 96 %,
  • hydina vydrží v mrazničke asi pol roka.

Akémukoľvek mäsu je pochopiteľne „najlepšie“ v chladničke alebo v mrazničke. Sú však situácie, keď tieto zariadenia k dispozícii nemáme. Vtedy treba mäso obložiť pokrájanou (surovou) cibuľou, zabaliť ho do utierky namočenej v octe a položiť do prievanu.

A takto to máme na Slovensku: Konzumácia hydinového mäsa má u nás vzostupný trend (smerom nadol), zatiaľ čo hovädzieho mäsa jedávame stále menej. Najviac však konzumujeme bravčové mäso a výrobky z neho.

Kraj | 27. 01. 2023

Zoznam blogov

Zoznam podcastov