Život bez obmedzení

Pre všetkých
s potravinovou intoleranciou

BLOG 88 | #88: Pizza na raňajky? Môže byť, ale ... !

Ako hovorí jedno slovenské príslovie, raňajky by mal človek zjesť sám, obed ponúknuť priateľovi a večeru podarovať nepriateľovi!

Apropo, čo vy a raňajky? Začínate nimi deň? Podľa niektorých prieskumov si ich počas pracovného týždňa dopraje viac ako polovica Slovákov. Na tanieri nám ráno dominuje sladké alebo slané pečivo, šunka, syr, maslo a džem. Raňajky zapíjame čajom alebo kávou. Zaujímavé je, že tú majú v obľube viac ženy ako muži.

Tak áno, či nie?!

Názory na to, či deň začínať raňajkami, sa rôznia. Patria však medzi najdiskutovanejšie spoločenské témy. Podľa pána doktora Petra Minárika, gastroenterológa a odborníka na zdravý životný štýl, je dobré sa zásady, že raňajky sú základ, držať, nech už raňajkujeme v akúkoľvek hodinu.

A teda, prvé jedlo dňa je veľmi dôležité, bez ohľadu na to, či si ho doprajeme skoro ráno alebo oveľa neskôr. Platí však jedno „zlaté pravidlo“, a síce, že základ(om) sú zdravé raňajky. Všeobecné pravidlo, kedy najneskôr po zobudení by sme mali raňajkovať, však neexistuje. Aj keď, podľa niektorých odborníkov je dobré jesť najskôr po 30-tich minútach. Oveľa viac ale zaváži, čo si „ráno“ naservírujeme na tanier.

Raňajkový tanier

Ráno je síce často o minútach a ako sa hovorí, v príhodnej chvíli je každá minúta dobrá, raňajkové menu však musí byť plnohodnotné a nutrične vyvážené. To znamená, že by sme mali dať čas a (s)konzumovať také potraviny a jedlo, vďaka ktorému si už ráno zabezpečíme dostatočný príjem všetkých základných živín, teda najmä makroživín - bielkovín, sacharidov (vrátane vlákniny) a tukov.

Zatiaľ čo vďaka jedlám a potravinám bohatým na vlákninu a bielkoviny si zabezpečíme dostatok energie na vykročenie do nového dňa a zaženieme nimi pocit hladu, hladinu cukru v krvi nám pomôže „zastabilizovať“ konzumácia „správnych“ sacharidov (obsiahnutých najmä v ovocí a zelenine). Summa summarum: správne sacharidy, chudé bielkoviny, zdravé tuky a dostatok ovocia a zeleniny, to je cesta, ako začať deň!

Zdravý človek by si mal na raňajky dopriať cca 15 % z celkového denné príjmu bielkovín, sacharidmi pokryť 50 % a tukmi spravidla 35 %. Čo konkrétne by malo byť súčasťou zdravých raňajok a čo (naopak) určite nie, si môžete vypočuť príslušnom podcaste, v ktorom má hlavné slovo rovnako pán doktor Peter Minárik.

Začínajte deň správnym pitným režimom!

Nedostatok tekutín môže viesť k dehydratácii a počas dňa sa môžu pridružiť bolesti hlavy, problémy s krvným tlakom a zaskočiť nás môže aj náhla nevoľnosť. Najideálnejšie je napiť sa čistej vody, ktorá by však nemala byť veľmi studená, aby naše telo nezažilo teplotný šok. Neuškodí ani šálka/pohár kávy (ideálne bez cukru, mlieka a smotany). Výbornou voľbou sú aj čaje – samozrejme nesladené! 😊

A nezabúdajme na základnú „mantru“ zdravého životného štýlu: Príjem verzus výdaj energie za celý deň!

Mimochodom, cca 36 % ľudí naprieč svetom (skutočne) raňajkuje pizzu. Podľa niektorých zahraničných výživových odborníkov sa voči zdravej výžive nepreviňujú viac ako tí, ktorí jedia na raňajky sladké cereálie. Spomínané dve jedlá vraj majú porovnateľný počet kalórií, avšak pizza obsahuje viac bielkovín a dokáže zasýtiť na dlhší čas. Napriek tomu stále platí, že pizza patrí do skupiny nezdravých jedál (junk food).

Kraj | 31. 07. 2023

Zoznam blogov

Zoznam podcastov