Život bez obmedzení

Pre všetkých
s potravinovou intoleranciou

BLOG 22 | #22: Keď nám život skomplikuje alergia na slepačie vajce

Praženica, omeleta, volské oko a iné chuťovky z vajec sú pravidelnou súčasťou slovenského jedálnička. Napriek tomu, že obsahujú veľa prospešných bielkovín, pre niektorých ľudí môže byť ich konzumácia aj toxická. Dobrou správou je, že alergia na vajce má väčšinou dobrú prognózu. Dôležitá je jeho dôkladná tepelná úprava. Aký častý je ale tento typ potravinovej alergie?

Vajíčko predstavuje po alergii na bielkovinu kravského mlieka druhý najčastejší alergén. Podľa dostupných štúdií sa týka vyše 2 a pol percenta populácie, odborníci však predpokladajú, že takto alergických pacientov je viac (približne 7 percent). Táto potravinová intolerancia je častá najmä u dojčiat a malých detí. Jej sprievodným znakom zvykne byť atopický ekzém. Prvé prejavy sa objavia už okolo 10-teho mesiaca života. Najčastejšie sa pridružia kožné problémy, opuchy alebo vracanie. Alergická reakcia sa zväčša dostaví do 30-tich minút až dvoch hodín. Klinické prejavy sa však môžu dostaviť aj po viac ako 24-och hodinách a to v podobe krvavej stolice, zápalu pažeráka, dýchacím problémov a astmy. Zriedkavý nie je ani anafylaktický šok. Treba tiež poznamenať, že deti s vaječnou alergiou sú rizikovejšie z pohľadu ďalších alergií, napríklad astmy.

Bielko alebo žĺtok, čo môže ublížiť viac?

Vajíčko obsahuje približne 30 rôznych druhov bielkovín. Rozdielne sú v bielku aj v žĺtku, niektoré alergénnejšie ako iné. Dajú sa však zničiť varom. Ako potvrdila aj doktorka Zuzana Abbafyová, častejšie sa u pacientov prejavuje alergia na bielok. Surovejšie vajce, spracované napríklad vo forme praženice, je v tomto prípade nebezpečnejšie ako také, ktoré prešlo precíznejšou tepelnou úpravou pri pečení bábovky.

Zdôrazniť však treba, že diagnózu „alergia na vajce“, nie je možné určiť len na základe pozitívnych laboratórnych alebo kožných testov. Veľa detí liečených na atopický ekzém totiž môže byť v tejto súvislosti pozitívnych a pritom im v bežnom živote konzumácia vajíčka nespôsobuje žiadne značné problémy a nie je nutné, aby ho z jedálnička vylúčili. Asi polovica detí vyrastie „z vajíčkovej alergie“ do troch rokov, dve tretiny do siedmich rokov. V dospelosti sa podľa odborníkov tento typ potravinovej alergie vyskytuje len zriedkavo. Rizikovejší sú napríklad pracovníci v potravinárstve alebo farmaceutike.

Pár slov na záver:

Pacientom alergickým na slepačie vajce sa neodporúča nahradiť ho kačacím, husacím, pštrosím alebo prepeličím. Počas nákupu v obchode si treba dávať pozor nielen na tradičné pomenovania ako vaječné bielko alebo žĺtok. Vaječná bielkovina sa totiž môže nachádzať a pod inými názvami. Najčastejšie ako lecitín, lizozín, livetín či ovalbumín.

Kraj | 14. 08. 2020

Zoznam blogov

Zoznam podcastov