Život bez obmedzení

Pre všetkých
s potravinovou intoleranciou

BLOG 08 | #8: Terapia a liečba SIBO

Syndróm bakteriálneho prerastania v tenkom čreve - SIBO môže viesť k poruchám činnosti viacerých orgánov a dokonca aj k potravinovým intoleranciám. Mnoho ľudí však ani nevie o tom, že by SIBO mohli mať, pretože sa často zamieňa s inými ochoreniami. Diagnostika je pritom veľmi jednoduchá a pri správnej liečbe dokáže zlepšiť aj stav potravinových intolerancií.

Mnoho ľudí ani netuší, že trpia syndrómom bakteriálneho prerastania v tenkom čreve, tzv. SIBO. „Ide o to, že baktérie, ktoré sú v poslednej časti tenkého čreva sa vďaka nesprávnemu stravovaniu začnú premnožovať a presúvať do vyšších partií až k začiatku tenkého čreva,“ vysvetľuje vznik ochorenia doktor Vladislav Abaffy zo Súkromného zdravotníckeho centra Hippokrates, ktorý je odborným garantom projektu Život bez obmedzení.

Štatistiky uvádzajú, že SIBO je v praxi diagnostikovaný menej často, ako sa v skutočnosti vyskytuje. „Príznaky sú typické aj pre iné choroby a prekrývajú sa. Preto lekári často myslia na iné ochorenia, ktoré sú napr. spojené s anatomickou anomáliou. Často sa zamieňa s nedostatočnou činnosťou žalúdka, zníženou činnosťou slinivky brušnej, pankreasu či žlčníka,“ tvrdí lekár.

Vyšetrenie je bezbolestné

Ak má človek podozrenie na SIBO, musí u lekára absolvovať vyšetrenie. Na začiatku sa počúva brucho, či tam dochádza k zvýšenému pohybu čriev, alebo či sú čreva lenivejšie. Na základe predbežnej diagnostiky, lekár zváži, či pacienta odošle na gastroenterologické pracovisko na testy.

Pacient musí týždeň pred výkonom dodržiavať diétu. Ideálne je, keď má v strave čo najmenšie množstvo cukru. Nasleduje bezbolestný dychový test. „Existujú obmedzenia u astmatikov, u diabetikov, kde je vyšetrenie ťažko realizovateľné, práve pre tú diétu, ktorá mu predchádza. Pokiaľ sa pacient dá nastaviť na diétu pred vyšetrením, snažíme sa test urobiť, pokiaľ nie, vyšetrenie robiť nemôžeme. Iným spôsobom vyšetrenie nerobíme, nemáme na to možnosti,“ vysvetlil možné komplikácie.

Dôležitá je diéta

Keď lekári pacientovi SIBO diagnostikujú nasadia sa aj lieky. „Ide o antibiotiká, ktoré majú pomôcť potlačiť premnožené baktérie. Zvykne sa pridávať aj antimykotikum, proti kvasinkám. Lieky sa berú 7 až 10 dní. Po 14 dňoch už pacient zbadá zlepšenie,“ uviedol odborník. Táto liečba sa dopĺňa diétou. Pri SIBO sa dodržiava špeciálna diéta foodmap. „To znamená, že treba v strave obmedziť cukry a jednoduché cukry. Dôležité je vyhýbať sa sladkým nápojom, frutózovým sirupom, potravinám s vysokým obsahom cukrov,“ upozornil Abaffy. K liekom a diéte sa pridávajú aj doplnky výživy ako vitamíny, magnézium, zinok a omega-3 mastné kyseliny. Treba dbať aj na vyšší príjem vlákniny.

SIBO ovplyvňuje intoleranciu

SIBO úzko súvisí aj s intoleranciami. „Pri SIBO črevná stena nesprávne pracuje a medzi bunkami sa vytvárajú medzery. Hovoríme tomu syndróm deravého čreva, alebo syndróm zvýšenej črevnej priepustnosti. Čiže cez zvýšenú črevnú priepustnosť sa dostávajú do organizmu aj látky, ktoré by sa tam ináč dostať nemali, správajú sa ako antigén a navodzujú tvorbu protilátok a preto môže vzniknúť nejaká intolerancia,“ uvádza odborník.

Pokiaľ bola potravinová intolerancia spôsobená syndrómom bakteriálneho prerastania, tak sa jej človek vie vyliečením SIBO zbaviť. Ak ale intolerancia bola diagnostikovaná ešte pred SIBO, tak sa úplne vyliečiť nedá, ale odstránením SIBO sa aj stav intolerancie dokáže zlepšiť.

Choroba sa môže vrátiť

Pri diagnostikovaní SIBO by si človek mal dávať pozor na svoju životosprávu. Káva, alkohol či cigarety môžu zhoršovať celkový stav a majú negatívny účinok na bakteriálnu flóru. Pri SIBO je recidíva pomerne častá. „Keď sa pacient vylieči a je mu dobre, zvykne sa vrátiť k predchádzajúcej strave a tým sa vrátia aj niektoré príznaky. Keď nebude dodržiavať diétu nastane recidíva,“ uzavrel doktor Vladislav Abaffy, odborný garant projektu Život bez obmedzení.

Kraj | 10. 10. 2019

Zoznam blogov

Zoznam podcastov