Život bez obmedzení

Pre všetkých
s potravinovou intoleranciou

BLOG 11 | #11: Ako jednoducho dodržiavať princípy zdravého stravovania

Hovorí sa v zdravom tele – zdravý duch. Základom pevného zdravia je vyvážená strava a dodržiavanie pár jednoduchých pravidiel. V jedálničku by si mal každý dopriať plnohodnotné potraviny plné vitamínov, ktoré pomáhajú cítiť sa fit. Na tanieri by sa preto malo objaviť mäso, ovocie a zelenina, ale aj strukoviny či ryby. Pozor však na pridanú soľ či rafinovaný cukor.

Odborníci radia, že ak sa chceme stravovať zdravo, mali by sme jesť 5x denne. „Rozloženie jedla na viac dielov menej zaťažuje tráviaci trakt a trávenie je potom jednoduchšie a bez väčších komplikácií,“ vysvetlil doktor Vladislav Abaffy, zo súkromného zdravotníckeho centra Hippokrates, ktorý je odborným garantom projektu Život bez obmedzení, ktoré prináša sieť moderných slovenských potravín Kraj. Nie je však veľkým problémom ani to, ak si človek stravu rozdelí do menších dávok a má len dve alebo tri porcie jedla. Pri rovnakom kalorickom prijme to nahradí päť dávok.

Základné zložky potravy sú cukry, polysacharidy, bielkoviny a tuky. Ľudia by pre zdravé fungovanie mali prijímať vyváženú stravu. „V minulosti boli stanovené miery, v ktorých sa hovorilo, že pomer medzi tukmi, cukrami a bielkovinami mal byť 30:30:30. Dnes sa ale vplyvom výskumov začína od tohto modelu ustupovať. Teraz už vieme povedať, ktoré potraviny sú pre vyváženú stravu vhodné a ktoré sú menej vhodné. Vraciame sa k heslu od Hippokrata – Potrava nech je tvojim liekom a liek nech je tvojou potravou,“ doplnil odborník.

Soľ pridávať nemusíte

Soľ pridávame do jedla, aby nám viac polahodilo a zvýraznila sa jeho chuť. „Soľ alebo chlorid sodný patria medzi elementy, ktoré máme mať vo svojej výžive dennodenne. Každá potravina však obsahuje tieto látky v určitom množstve prirodzene. Aj mäso či zelenina obsahuje soľ. Naši predkovia nemali k dispozícii žiadnu soľ a napriek tomu fungovali. Soľ, ktorú potrebovali, dostali z potravín, v ktorých boli prirodzené. Ak by sme v dnešnej dobe konzumovali potraviny prirodzene, tak by sme nemuseli soľ používať vôbec,“ vysvetlil Abaffy.

Pozor na pridaný cukor

Základom zdravého stravovania je aj striedma konzumácia jedál a nápojov s pridaným cukrom. „Reakcia nášho organizmu je taká, že pokiaľ sa do krvi dostane nadmerné množstvo cukru, okamžite vylúči inzulín a prebytočný cukor v krvi sa rozdelí do buniek. Tam sa potom ukladá do tukových zásob. Organizmus sa prirodzene bráni tomu, aby mal vysokú hladinu cukru v krvi,“ tvrdí lekár a dodal, že je potrebné vyhýbať sa hlavne potravinám, ktoré majú pridaný cukor a naučiť sa vybrať iba tie, ktoré majú fruktózový cukor.

Radšej ovocie ako sladkosti

Hovorí sa, že denne si môžeme dopriať 5 porcií ovocia a zeleniny, hoci aj tie obsahujú cukor. Ten je ale iný ako v sladkostiach. „Je lepšie dať si 1 jablko, ako si dať 1 sladkosť, ktorá navyše obsahuje tuky a margaríny,“ uviedol fakty lekár.

Veľa sporov sa vedie ohľadom mlieka a mliečnych výrobkov, ktoré síce potrebujeme ako zdroj vápnika, fosforu či vitamínov, iní zasa tvrdia, že mlieko v tekutej podobe dospelý človek nepotrebuje a táto potravina zahlieňuje. „Mlieko sme začali konzumovať z nutnosti vápnika, vitamínov a bielkovín. Existuje veľké množstvo mliečnych výrobkov, ktoré majú menej cukrov a sú menej zaťažujúce, preto nevidím problém v ich konzumácií,“ tvrdí doktor.

Mäso ako zdroj železa

Základom pevného zdravia je aj konzumácia mäsa. „Inštitút zdravej stravy odporúča jesť mäso skôr chudé, ako napr. hydinu a zajace, ale tiež mäso, ktoré je svojím zložením menej zaťažujúce, napr. baranie a kozie, ktoré sa u nás používa málo,“ uviedol. Kedysi bolo zvykom spracovávať aj vnútornosti, zatiaľ čo dnes sa ľudia orientujú skôr na tzv. čisté mäso. „Práve vnútornosti obsahujú železo, ktoré potrebuje z mäsa dostať,“ doplnil Abaffy.

Zdravý aj bez mäsa

Sú ľudia, ktorí inklinujú k vegetariánstvu, vegánstvu – kedy neprijímajú mäso či živočíšne zložky potravy. Živiny obsiahnuté v živočíšnych bielkovinách nahrádzajú rastlinnou stravou a cereáliami. „Nie je úplne nutné konzumovať mäso. Rastlinná strava obsahuje kompletné zloženie. Vieme tam nájsť polysacharidy, bielkoviny, tuky, enzýmy. Je to však otázka správneho zloženia a čerstvosti stravy. Mäso sa dá nahradiť bielkovinami, ideálnym zdrojom sú strukoviny. Vegetariáni sa dokonca menej často objavujú na ambulanciách, ako tí, ktorí konzumujú kompletnú stravu,“ prezradil.

Pre zaujímavosť, vitariáni sa vyhýbajú tepelne upravenej strave. „Je možné sa stravovať aj takto. Určite by som to ale neskúšal pri malých deťoch,“ uzavrel doktor Vladislav Abaffy, zo súkromného zdravotníckeho centra Hippokrates, ktorý je odborným garantom projektu Život bez obmedzení.

Kraj | 18. 11. 2019

Zoznam blogov

Zoznam podcastov