Život bez obmedzení

Pre všetkých
s potravinovou intoleranciou

BLOG 01 | #1: Potravinová intolerancia alebo keď sa jedlo mení na jed

Jedlo väčšina z nás vníma nielen ako zdroj energie, ale spájame si ho aj so zážitkom. Radi skúšame nové chute a pri výbere potravín sa neradi obmedzujeme len na sezónne produkty. A vďaka širokej ponuke na pultoch obchodov si môžeme naozaj vyberať. Sieť potravín KRAJ ponúka svojím zákazníkom pestrú škálu čerstvých potravín a kvalitných výrobkov od regionálnych farmárov. Aj potraviny, ktoré potešia chuťové bunky, sa však niekedy môžu zmeniť na jed. Príčinou môžu byť aj potravinová alergia či intolerancia, ktoré nám dokážu poriadne skomplikovať život. Sieť domácich potravín KRAJ v rámci projektu Život bez obmedzení má ambíciu byť partnerom pre ľudí s potravinovými intoleranciami.

Nejakým typom potravinovej intolerancie trpí až 60% populácie. Mnoho ľudí pritom prežije celý život bez toho, aby sa o nej dozvedeli. Rozoznať, že vám nejaká potravina škodí, pritom nie je až také zložité a často sa jej vyhýbate aj intuitívne. Aj keď potravinová intolerancia nie je životu nebezpečná, rozhodne by ste ju nemali ignorovať. V prvom rade sa treba pozrieť, či tráviaci trakt pracuje správne. Práve poruchy trávenia majú za následok vznik intolerancií.

Čo si treba všímať?

To, že trpíme nejakou intoleranciou sa dá aj odpozorovať, ale človek musí sledovať svoje trávenie a mal by si všímať, ktoré potraviny mu nerobia dobre. Medzi najčastejšie príznaky intolerancie na niektorú z potravín patria tráviace ťažkosti, hnačky, zápcha, bolesti brucha, kŕče, bolesti hlavy, migréna, silné akné, ekzémy, ale aj dýchacie ťažkosti či nadváha.

To, že konzumácia niektorej z potravín vám spôsobuje konkrétne zdravotné problémy, však nie je úplne ľahké identifikovať, keďže príznaky sa môžu objaviť o niekoľko hodín alebo aj dní neskôr. Ak napríklad konzumujete mlieko a máte intoleranciu na laktózu, pomerne rýchlo prídu tráviace problémy a začnete sa mu prirodzene vyhýbať. „Takto však nedokážete zistiť, či máte intoleranciu na laktózu alebo na mliečnu bielkovinu. Stáva sa, že ľudia samodiagnostikou úplne vylúčia mlieko, ale na druhej strane sa ochudobnia o také veci ako je vitamín D, kalcium a ďalšie minerálne látky a v neposlednom rade o mliečnu bielkovinu,“ upozorňuje doktor Vladislav Abbafy, ktorý je odborným garantom projektu Život bez obmedzení. Ako ďalej radí, je lepšie navštíviť lekára a nechať si intoleranciu diagnostikovať, ale najskôr treba vylúčiť iné príčiny.

Ako sa prebieha na vyšetrenie?

Pri diagnostike potravinovej intolerancie sa postupuje od neinvazívnych foriem až po invazívne. Líši sa aj doba, kým lekári majú k dispozícii výsledky. „Pri dychových testoch sa výsledok dozviete behom niekoľkých hodín, hneď po teste. Ak je pozitívny, treba nastaviť diétu a liečbu. Pri krvných testoch zisťujeme protilátky a výsledky máme zhruba o dva týždne. Ak ani tieto metódy neprinesú odpoveď, na základe ktorej môžeme stanoviť diétu alebo ďalšiu liečbu, je namieste zvoliť invazívnejšie vyšetrenia, ako je gastroskopia, kde je možné zobrať vzorku tkaniva priamo zo žalúdka a tenkého čreva a na základe výsledkov sa dá povedať, či tam nejaké enzýmy chýbajú alebo nie,“ vysvetľuje doktor Abbafy.

Potravinová intolerancia vs. alergia na potraviny

Ak nám nejaká potravina škodí, nemusí ísť hneď o intoleranciu. Intolerancia je neznášanlivosť potravín, ktorá sa väčšinou prejaví v rozmedzí 2 až 72 hodín. Pri alergii je reakcia takmer okamžitá, do pol hodiny alebo hodiny.

Ak nemáme intoleranciu vrodenú, spúšťačom je zvyčajne konzumácia jedál, ktoré sú infikované či obsahujú toxíny. Na trávenie vplýva negatívne aj stres. Práve tieto typy potravinových intolerancií sú liečiteľné. Pri vrodenej intolerancii žijeme s týmto obmedzením celý život a už ju vieme len regulovať.

V oboch prípadoch je však potrebné dodržiavať špeciálnu diétu a vyhýbať sa nevhodným potravinám. Tráviace problémy, ktoré po ich konzumácií nastanú, môžu totiž trvať dlhšie a ani malý prehrešok nestojí za to, aby ste si ním na niekoľko dní poriadne znepríjemnili život.

Kraj | 13. 07. 2019

Zoznam blogov

Zoznam podcastov