Život bez obmedzení

Pre všetkých
s potravinovou intoleranciou

BLOG 39 | #39: Mýty A fakty o prevencii rakoviny

Potešíme milovníkov vína či kávy? Majú protirakovinotvorné účinky? Alebo jej to len mýtus?

Sú všeobecné tvrdenia o vzniku rakoviny pravdivé alebo nás cielene zavádzajú? Ako dokáže bežný človek odlíšiť mýtus od faktu? Žijeme totiž v dobe informačného pretlaku a chaosu. Podľa Petra Minárika, odborníka na zdravý životný štýl, je dôležité, aby sa ľudia obracali na internetové stránky a zdroje, za ktorými stoja vedecky orientované slovenské alebo zahraničné spoločnosti. To je cesta, ako získať hodnotnú informáciu. Jednou z možností je aj prečítať si nasledujúci blog a vypočuť si podcast, v ktorom sa o tejto téme dozviete viac.

Za zhubné nádory môžu nesprávne gény, ktoré sme zdedili. To je dôvod, prečo nemôžeme účinne zabrániť vzniku rakoviny.

MÝTUS. Gény totiž nie sú všemocné, hoci istú úlohu pri vzniku nádorových ochorení hrajú. Zásadný je v tomto smere životný štýl človeka, teda zväčša odstrániteľné faktory prepuknutia rakoviny. Približne 40 % nádorových ochorení je preventabilných, čo znamená, že by sa im dalo predísť, keby človek nebol obézny, ale naopak fyzicky zdatný, či nemal zlozvyky typu pravidelné pitie alkoholu a fajčenie. Áno, existujú aj dedične podmienené nádorové ochorenia. Je ich však menej ako tých, ktoré vznikli vplyvom genetiky.

V červenom víne sa vyskytuje známa látka resveratrol. Má antioxidačné účinky, vďaka čomu pitie červeného vína podporuje prevenciu rakoviny.

MÝTUS. Napriek tomu, žemá červené víno vďaka „svojim“ antioxidantom aj pozitívne účinkyna zdravie, kráľovský nápoj je v prvom rade alkohol a ten, ako veľmi dobre vieme, pôsobí karcinogénne. Odborníci a vedci z celého sveta preto neodporúčajú pravidelnú konzumáciu červeného vína s presvedčením, že ide oprevenciu rakoviny.

Pravidelné pitie kofeínovej kávy nás(o)chráni pred vznikom zhubného nádoru.

FAKT. Za mýtus možno považovať tvrdenie, že káva je rakovinotvorná. Jej pitie už medzi najčastejšie zlozvyky roky nepatrí, napriek kofeínu, ktorý tento „životabudič“ obsahuje. V káve by sme našli vyše 200 látok s antioxidačnými účinkami, ktoré pôsobia preventívne. Navyše, káva sa dostala do oficiálnych „zdravotných“ tabuliek ako preventívna zložka, čo sa týka vzniku rakoviny pečene.

Konzumácia bio ovocia a bio zeleniny poskytuje v porovnaní s konvenčne dopestovaným ovocím a zeleninou dodatočnú ochranu pred rakovinou.

MÝTUS. Základné nutričné faktory s ochranným vplyvom (napríklad vláknina) sa totiž nachádzajú v každom (aj v bežnom) ovocí a v každej (aj bežnej) zelenine.

Sója zvyšuje riziko rakoviny, najmä však rakoviny prsníka u žien.

MÝTUS. Sója je plná takzvaných rastlinných estrogénov. Tie v minulosti vyvolávali obavy, že by mohli podporovať vznik rakoviny, vedecké štúdie ich však nepotvrdili. Zatiaľ čo zdravá žena si môže dopriať sóju (bez obáv) pravidelne, napríklad v podobe tofu alebo sójových orieškov, pacientka s diagnózou rakovina prsníka v miernom množstve tiež. Ide o maximálne dve porcie sójových potravín denne. Pravda je však taká, že hoci sóju konzumujeme v našich končinách častejšie ako pred 100-rokmi, ešte stále nepredstavuje tradičnú súčasť slovenskej kuchyne.

Kto sa stresuje, dostane rakovinu!

MÝTUS. Ľudia zvyknú silu stresu preceňovať. Áno, dokáže síce zvýšiť krvný tlak a sekundárne spôsobiť iné ochorenia, ale čosa týka vzniku rakoviny, stresové situáciepre ňu nie sú rizikovým faktorom. Lekári„všetkých krajín sveta“ nám napriek tejto skutočnosti odkazujú, aby sme sa stresu vyhýbali a neprežívali predovšetkým dlhodobé, chronické až torpidné stresy, ktoré môžu vo všeobecnosti poškodiť naše zdravie.

Umelé sladidlá zvyšujú riziko rakoviny.

MÝTUS. V súvislosti s ľudským organizmom sa táto spojitosť nikdy nepotvrdila. Bez obáv preto môžeme konzumovať aj takzvané light nápoje a jogurty, ktoré sú umelo sladené, čo však znamená, že množstvo cukru aj kalórií je v nich výrazne nižšie.

Mäso je dobrým zdrojom bielkovín, železa a ďalších významný chživín, preto ho treba konzumovať pravidelne a v dostatočnom množstve.

MÝTUS. Dôležitý je totiž výber mäsa. Onkologické spoločnosti odporúčajú maximálne 80 gramov červeného mäsa (v surovom stave) do dňa a pokiaľ možno –nahradiť ho bielym (hydinovým)mäsom, rybami (bielymi aj mastnejšími) a strukovinami, ktoré obsahujú rastlinnú vlákninu.

Ďalšie mýty a fakty, ktoré súvisia s vznikom zhubných nádorov si môžete vypočuť v našom podcaste! Vyjadril sa k nim už spomínaný odborník –Peter Minárik.

Kraj | 25. 05. 2021

Zoznam blogov

Zoznam podcastov