Aktívne a zdravo

Pre všetkých fanúšikov aktívneho životného štýlu

BLOG 11 | #11: Zdvojnásobte v behu svoje možnosti. Trénujte dvakrát za deň!

Ráno, na obed alebo večer? Kedy je najideálnejší čas na to, aby sme si obuli tenisky a išli si zabehať? A koľkokrát za týždeň, možno za deň? Ako odporúča kondičný tréner a aktívny triatlonista Michal Uličný, ak sa chceme v behu zlepšiť, mali by sme staviť na dvojfázový tréning!

Ak to s behom myslíte vážme, nenechajte sa vystrašiť predstavou, že si budete „musieť“ odbehnúť až dvakrát počas dňa. Práve naopak, behať častejšie, aj keď menej kilometrov, je omnoho jednoduchšie, pestrejšie a pre vašu výkonnosť aj prospešnejšie. Ak ste hobby bežec, oceníte to ešte viac!

Aké výhody má dvojfázový tréning?

Michal je presvedčený, že beh dvakrát počas dňa zlepšuje metabolizmus. Okrem toho, pri druhom raze by sa mal človek cítiť uvoľnenejší, viac zahriaty aj istejší. V konečnom dôsledku tak bežec predchádza zraneniam. Nemenej podstatné je, že si takto buduje rutinu, ktorá je v tomto prípade veľmi prínosná.

Tréning môže byť navyše oveľa pestrejší. Pri rannom behu sa vieme zamerať na rýchlosť, večer na kilometre a špecifickú silu. Na druhý deň ráno môže nasledovať trénovanie tempa, večer zase aeróbnej vytrvalosti alebo hypoxie. A v neposlednom rade vzniká priestor aj na regeneračné behy, po ktorom sa športovec cíti oveľa lepšie a naberie dôležitú silu. Michal Uličný prízvukuje, že tento druh behu by mal mať v tréningovom pláne svoje pevné miesto. Okrem iného je to cesta, ako sa motivovať k ťažším behom.

Dlhé hodiny behu nerobia dobre nikomu. Dvojfázový tréning je oveľa lepšou voľbou.

Je to o zvyku

Behanie dvakrát za deň si vyžaduje dobrý time management športovca. Je však potrebné upraviť si životný štýl. Behať sa dá pred prácou, ale aj do práce či počas obednej pauzy. V tomto prípade platí–každý podľa svojich možností. Logicky je však ľahšie zorganizovať si cez dva 45-minútové behy, ako jeden 90-minútový.

Ako začať ?

Začiatky sú ťažké. Jediná účinná rada znie: „Vyskúšajte to!“. Myslite pritom na to, že sa chcete kondične čo najviac zlepšiť. Dvojfázový beh prispieva k zlepšeniu rýchlosti, pružnosti, techniky a psychiky bežca, čo napokon ocení v súťažných pretekoch.

Pestrosť je korením života a rovnako tak je aj podstatou dobrého tréningu.

Kraj | 10. 12. 2020

Zoznam blogov

Zoznam podcastov