Aktívne a zdravo

Pre všetkých fanúšikov aktívneho životného štýlu

BLOG 22 | Zbohom zima, vitaj! Alebo – ako si naplánovať pretekovú sezónu.

Šťastie vraj praje pripraveným a v športovom svete, medzi amatérmi aj profesionálmi, by veci mohli zafungovať, keď si ich dopredu naplánujeme. Týka sa to aj pretekovej sezóny. Ako aj v podcaste poznamenal triatlonista Patrik Čurila, s odchodom zimy sa v rámci tréningovej prípravy končí obdobie „zvoľnenia“ a s jarnými a letnými mesiacmi prichádza nová, energickejšia sezóna.

Na jar, na rozdiel od zimy, sa tréningový režim mení z vyslovene ľahkého a vytrvalostného - na špecifickejší, rýchlejší, náročnejší! Aj počas tohto obdobia je avšak potrebné typy tréningov a ich intenzitu kombinovať.

Na jar sa posilňovne vyprázdňujú!

Inak povedané, jarné (a letné) obdobie so sebou prináša príjemnejšie podmienky na pohybové aktivity, ktoré sa z indooru prirodzene presúvajú do outdooru. Fakt, že sa dni predlžujú, má vplyv na to, že ľudia viac trénujú vonku, na čerstvom vzduchu a záujem o cvičenie vo fitku/v posilňovni klesá. A kým zima je ideálna na vytváranie (trénovanie) aeróbneho základu, čo je tréning v ľahkých intenzitách, jarné mesiace sú vhodné na to, aby sme tréningy „refreshli“ a zintenzívnili. Navyše, jar volá po tvorbe pretekového kalendára.

Vytvorenie pretekového kalendára je vlastne zamyslenie sa nad tým, aké ciele (podujatia) by človek v danom roku rád absolvoval a aké má v tomto smere očakávania. Tento proces je podľa slov Patrika Čurilu vhodný absolútne pre každého. Samozrejme, zatiaľ čo pre ambicióznejších a výkonnostných športovcov, ktorých cieľom je zlepšiť si osobný čas alebo sa umiestniť, je pretekový kalendár samozrejmosťou, začiatočníci si skrz neho môžu pomenovať a nastaviť ciele, pri ktorých sa pokúsia absolvovať, respektíve zvládnuť výzvu, ktorú si určia.

Proces definovania (si) jedného alebo viacerých cieľov v danom roku je veľmi dôležitý a vítaný - ako z motivačného hľadiska, tak aj z hľadiska nastavenia (si) tréningu. Ten sa má totiž odvíjať práve od predsavzatých cieľov a obdobia, v ktorom ich chceme naplniť.

Napríklad, pokiaľ človek počas zimy objavil čaro behu, je dobré sa zamyslieť, čo od neho očakáva po skončení zimnej sezóny. A to aj v prípade, že ide len o voľnočasovú aktivitu na vyvetranie si hlavy. Akonáhle ju totiž absolvuje v pravidelných intervaloch, je vhodné, aj z hľadiska obohatenia životného štýlu a novej skúsenosti, si takýto cieľ stanoviť. Môže byť jeden, ako napríklad výzva absolvovať svoje prvé 10-kilometrové preteky alebo polmaratón, prípadne trailový beh v prírode.

Akonáhle si človek svoj cieľ nájde a zapíše si ho do kalendára, dá mu v rámci svojho plánu takzvanú A – prioritu. Následne mu vzniká priestor zamyslieť sa, ako sa k danému bodu dopracuje. Práve vtedy sa o slovo hlási možnosť vytvorenia tréningových blokov/cyklov, ktoré na seba nadväzujú a ich cieľom je zlepšiť fyzickú kondíciu človeka. Tá by mala vyvrcholiť práve v období dňa D(é)!

Koľko cieľov a cyklov je (ešte) málo a koľko (už) priveľa?

Správna odpoveď znie: Nemalo by ich byť priveľa. Aj počas tvorenia „pretekového plánu“ je dôležité brať do úvahy tréningovú históriu a časové/tréningové možnosti. Výkonnostní športovci dokážu zvyčajne pracovať s dvomi až tromi „vrcholmi sezóny“. To (samozrejme) neznamená, že sa v danom roku môžu zúčastniť len 2-och až 3-och pretekov. Avšak, práve tie by mali byť prioritou „A“.
Zvyšné môžu poslúžiť ako kontrolné podujatia, test, naberanie skúseností alebo ako súčasť „tréningového procesu“. Takéto preteky zvykneme definovať v kalendári ako preteky „B“ alebo „C“. Kým na tie „áčkové“ sa človek snaží byť pripravený na 100 %, tie „béčkové“ a „céčkové“ môže absolvovať aj počas plnej tréningovej prípravy.

Tréningové bloky/cykly sú tvorené tréningovými jednotkami, ktorých absolvovaním sa snažíme zamerať na naše zlepšenie. Sú zväčša súborom viacerých tréningových jednotiek vykonaných v predom určenom období. Netreba však zabúdať, že sa zlepšujeme adaptáciou na tréning, čiže jeho zregenerovaním, nie samotným tréningom.

Vieme si pretekový kalendár a tréningový plán naplánovať sami, bez cudzej (odbornej) pomoci? V príslušnom podcaste vám poradí triatlonista a Ironman Patrik Čurila. 😊

Kraj | 24. 04. 2024

Zoznam blogov

Zoznam podcastov