Aktívne a zdravo

Pre všetkých fanúšikov aktívneho životného štýlu

BLOG 23 | #23: Téma, ktorá nemá víťaza: Individuálny pohyb verzus športovanie v komunite!

V rôznych životných oblastiach sa môže človek prejaviť ako individualista alebo tímový hráč. A rozhodne to platí aj v súvislosti so športovými aktivitami. V obidvoch prípadoch sa však prejavia plusy aj mínusy, na čo v podcaste upozornil aj triatlonista Patrik Čurila. Je presvedčený, že športovanie „osve" alebo v komunite, nie je situácia -- buď, alebo. A preto nemá svojho víťaza.

Väčšina ľudí začína podľa Patrika s vytrvalostným pohybom individuálne, čo je v konečnom dôsledku oproti tímovým športom výhodou. Človek si športovú aktivitu naplánuje bez toho, aby musel zohľadňovať možnosti a potreby niekoho iného. Obuje si bežecké tenisky kedy chce, ide si zacvičiť, zabicyklovať alebo zaplávať vtedy, keď mu to dovoľujú pracovné aj súkromné okolnosti. 

Ďalším benefitom individuálneho pohybu je jednoduchosť. Človek je síce tvor spoločenský, na druhej strane, každý má občas potrebu tráviť čas sám so sebou. A práve šport a pohyb je pre takto strávený čas ideálny. Zároveň platí, že pri individuálnom športe je každý sám sebe najväčšou konkurenciou a priestor na vznik nového priateľstva je minimálny.

Na druhej strane, sú ľudia, ktorým vyhovuje športovanie v komunite alebo s komunitou. A nejde len o tímové športy. Benefit trénovania v komunite vníma Patrik Čurila na každom jednom človeku nezávisle od veku alebo jeho skúseností. Je názoru, že spolu ľudia dokážu vždy viac ako jednotlivec samotný a to sa snaží praktizovať aj vo svojom športovom živote.

Hlavných benefitov športovania v komunite je niekoľko. Zaváži napríklad možnosť nasávať informácie od skúsenejších, učiť sa od nich, keďže už prešli podobnou cestou, akou si prejde každý začiatočník objavujúci čaro vlastného tela a vytrvalostných športov. Či už je to zvládnutie polmaratónu alebo účasť na prvých triatlonových pretekoch. Patrik má za to, že je vždy lepšie učiť sa na chybách druhých, ako vlastných. Ocení to nielen naše zdravie, ale aj naša peňaženka. 

Ďalším benefitom je vzájomné zdieľanie tréningových jednotiek a vzájomná podpora počas nich. Každý vieme, ako rýchlo nám ubehne čas v príjemnej spoločnosti. Platí to aj v dobrej tréningovej komunite. Aj keď tréning býva občas diskomfortný, či už z dôvodu jeho trvania alebo intenzity, v partii to vždy „uteká" pocitovo rýchlejšie a javí sa to ako „ľahšie". Z hľadiska progresu a motivácie je vhodné pohybovať sa vo výkonnostne podobnej alebo o niečo lepšej tréningovej skupine, ako som ja sám. 

Pridanú hodnotu prináša komunitnému športovaniu aj neorganizované zdieľanie pohybu/tréningu s kamarátmi. Avšak, keďže nie je vždy zárukou pravidelnosti, vytráca sa „v nich" možnosť nadväzovať nové priateľstvá a vzťahy, ako aj získať rady od erudovaných trénerov. Práve tieto atribúty dnes už ponúkajú tímy, ktoré sú otvorené širokej verejnosti, bez akýchkoľvek výhrad. 

V neposlednom rade je výhodou športovania v komunite naplnenie potreby niekam patriť. Niečo a niekoho hrdo reprezentovať. Mnohí ľudia skĺznu po ukončení školy a zaradení sa do pracovného pomeru  do životného stereotypu, v ktorom je náročné nájsť si „čas len pre seba". Výrazne klesá aj počet nových ľudí, ktorých stretávame a viac ich spoznávame. Toto všetko však športovanie v komunite ponúka. 

Viac o tejto téme, individuálny pohyb verzus športovanie v komunite, sa dozviete v príslušnom podcaste. O odborný pohľad na vec sa opäť postaral triatlonista Patrik Čurila.

Kraj | 17. 05. 2024

Zoznam blogov

Zoznam podcastov