Aktívne a zdravo

Pre všetkých fanúšikov aktívneho životného štýlu

BLOG 26 | #26: Ako vybalansovať prácu, rodinu a šport? Kto chce, hľadá spôsoby, kto nechce, hľadá dôvody!

Aj ľudia pracujúci v kancelárii trénujú.

BALANS. Slovo, ktoré môžeme nahradiť napríklad výrazom vyrovnanosť alebo rovnováha. Balansovať v živote teda znamená, udržiavať v ňom rovnováhu a byť emočne, mentálne aj fyzicky vyrovnaný. Ako však „bez bolesti" dosiahnuť balans medzi prácou, rodinou, priateľmi, inými povinnosťami/záľubami a športom?Každý z nás totiž občas (a niekto aj veľmi často)používa výhovorku -- (JA) NEMÁM ČAS! Lenže, čas je „len" otázkou priorít a správneho načasovania! 😊

Žijeme rýchlu dobu. Niektoré veci však potrebujú čas a vie to aj triatlonista Patrik Čurila, ktorý (okrem iného) pôsobí aj v amatérskom klube Tri 2 Fly. Podľa jeho vlastných slov ho navštevuje až 90 % členov vo veku od 25 do 40 rokov. Väčšina z nich je zamestnaná na trvalý pracovný pomer a veľké percento už má (aj) vlastnú rodinu. A sú to práve oni, ktorí sa v pravidelných alebo nepravidelných intervaloch stretávajú s dilemou -- A ako „to" mám všetko stíhať?

Ak by sme aj chceli počuť nejakú všeobecnú klauzulu, podľa ktorej sa dá ideálne nastaviť (si) čas, žiadna taká podľa Patrika Čurilu neexistuje. Čo by však mohlo pomôcť, sú cenné rady, ako si utriediť priority tak, aby sme všetko, na čom nám záleží, stíhali. Balansovanie medzi prácou, rodinou a športom je totiž nikdy sa nekončiaci proces.

Hľadanie balansu vám môže zjednodušiť nasledujúcich 10 „krokov":

1) Stanovte si priority a podľa toho, čo je pre vás najdôležitejšie, tomu venujte primeraný čas. Ak je pre človeka šport dôležitý, mal by si ho plánovať rovnako ako si plánuje (napríklad) pracovné stretnutia.

2) Nepodceňujte plánovanie a time management. Vytvorte si týždenný plán, ktorý zahŕňa čas pre prácu, rodinu aj šport. Používajte kalendár, plánovač, športové hodinky a/alebo aplikácie, aby ste mali o svojich povinnostiach prehľad. Možností je dnes veľa.

3) Kombinujte aktivity. Inak povedané, ušetrite čas a spojte športové aktivity s časom určeným pre rodinu. Chodievajte na spoločné prechádzky alebo cyklotúry, prípadne trénujte spolu.

4) Využívajte voľný čas efektívne. Počas prestávky v práci si krátko zacvičte. Vaše zdravie sa vám poďakuje.

5) Delegujte „povinnosti" a hľadajte podporu. S niektorými domácimi prácami vám určite môžu pomôcť ostatní členovia rodiny. Nebojte sa ich požiadať o pomoc. Ak to vyjde, budete mať pre seba viac času!

Ďalších 5 rád pre vás Patrik Čurila podrobne opísal v príslušnom podcaste.

V živote človeka sa viac alebo menej často objavujú chvíle, keď sa cíti doslova zavalený prácou. A možno ňou aj reálne zavalený je. K tomu sa často pridružia (napríklad) rodinné alebo zdravotné problémy a to sú momenty, keď sa mu žiada uniknúť z reality a aspoň na chvíľu zabudnúť na všetky starosti. Potrebuje miesto, kam sa môže uchýliť alebo robiť niečo, do čoho sa naplno ponorí. A práve preto by mal mať podľa trénera, športovca a odborníka na športové témy, Patrika Čurilu, každý človek svoj koníček, svoje hobby alebo nejakú voľnočasovú aktivitu. Lekári, nutriční poradcovia a tréneri vyzdvihujú najmä benefity fyzického pohybu a tréningu! Smelo do toho, chybu neurobíte, ak sa do toho ponoríte! 😊

Kraj | 29. 08. 2024

Zoznam blogov

Zoznam podcastov