Aktívne a zdravo

Pre všetkých fanúšikov aktívneho životného štýlu

BLOG 19 | #19: Od pohybu k tréningu až k pretekom! Čo ne/robiť, ak chceme „dobehnúť“ do cieľa?

„Mravec v pohybe dokáže viac ako driemajúci vôl,“ tú sú slová čínskeho filozofa Lao-c'(a), jedného z najväčších mysliteľov ľudstva. A zakladajú sa na pravde, keďže „akýkoľvek“ pohyb, je dnes základom zdravého životného štýlu, od ktorého sa odvíja dobré fyzické zdravie aj nevyhnutná psychická pohoda.

Ako sa v príslušnom podcaste vyjadril triatlonista Patrik Čurila, bežný pohyb je vlastne činnosť vykonávaná nepravidelne a neštruktúrovane, bez akýchkoľvek cieľov. „Takto sa hýbe“ väčšina populácie, či už formou občasnej turistiky, prechádzky v prírode s domácim miláčikom, návštevou fitnescentra alebo ľahkým behom v nepravidelných intervaloch.

Akonáhle je však súčasťou pohybu aj „nejaká“ štruktúra alebo forma s určitým cieľom – zlepšenie, zosilnenie, zrýchlenie (výkonu), môžeme už hovoriť o tréningu. Tréning je totiž „nadstavbou“ pre bežný/všeobecný pohyb, navyše, s množstvom benefitov. Tréning má totiž konkrétnu štruktúru, intenzitu a samotný cieľ, preto je často pestrejší, efektívnejší a z pohľadu udržateľnosti aj motivujúcejší. Do „tréningového procesu“ prechádzajú podľa slov Patrika Čurilu väčšinou tí ľudia, ktorým konkrétny pohyb učaruje tak veľmi, že si v rámci neho začnú dávať rôzne výzvy, zväčša „pretekového charakteru“. Máločo vie byť motivujúcejšie, ako jasná vidina „cieľa“, ktorému predchádza postavenie sa na štart.

Veľké množstvo ľudí nemá problém, nadchnúť sa pre pravidelný pohyb alebo tréning. Problém nastáva vo chvíli, keď príde zlom a treba vytrvať, vydržať a nevzdať sa predčasne. A práve vopred nastavený cieľ, ktorý v nás vytvára vnútorný záväzok, vie byť vo chvíľach, keď sa človeku „veľmi“ nechce, mimoriadne nápomocný. Mimochodom, majte na pamäti, že je absolútne bežné a prirodzené, ak chuť hýbať sa nemáme 100 % nášho času.

Cesta je cieľ a cieľ je cesta!
Moment, keď si človek pripomenie, že by chcel o 2 mesiace zabehnúť svoj prvý polmaratón alebo sníva o tom, že o 2 mesiace urobí drep so 100-kilovým závažím, je rozhodujúci. V tej chvíli prichádza správna motivácia – ísť trénovať. Ciele by si mal preto stanoviť najmä začiatočník, či už budú dlhodobé, veľké a „momentálne“ nepredstaviteľné alebo menšie. Adekvátne k cieľu si potom treba systematicky zvoliť vhodnú formu tréningu a snažiť sa k nemu dopracovať. Krok po kroku, step by step. Najideálnejšie je, poradiť sa so skúsenejšou, erudovanou osobou, ktorá by mala vedieť zabezpečiť, aby sme si chuť hýbať sa a trénovať udržali dlhodobo.

„Každý jeden z nás pociťuje pred štartom, na ktorý sa pripravoval určitú dobu, rešpekt, vzrušenie a strach. Avšak, „motýle v bruchu“ sú opäť len obohatením celého procesu a dané preteky majú byť (a často aj bývajú) tou čerešničkou na torte, na ktorú potom človek spomína týždne, mesiace a roky.“
(Patrik Čurila)

Kraj | 17. 01. 2024

Zoznam blogov

Zoznam podcastov