Aktívne a zdravo

Pre všetkých fanúšikov aktívneho životného štýlu

BLOG 27 | #27: Deti by mali športovať! Pre radosť, pre zdravie a pre svoju budúcnosť!

Spisovateľ píše, športovec cvičí. Čímkoľvek sa chcete stať, musíte pre to niečo urobiť. 

Vec sa má tak, že nie každé dieťa je rodeným športovcom. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) by sa však už škôlkari mali denne hýbať aspoň 60 minút. Aktuálne prieskumy však dokazujú opak. Podľa Slovenskej akadémie vied(SAV) sa aspoň hodinu denne venuje fyzickej aktivite len pätina dievčat a tretina chlapcov vo veku 11 rokov. 

Športovec, tréner a odborník Patrik Čurila nám v (príslušnom) podcaste vyrozprával svoje osobné skúsenosti. S deťmi a mládežou začal (v tom čase ešte na lezeckých stenách) pracovať už ako 17-ročný. Aj preto dnes môže s čistým svedomím potvrdiť, že na (správny) rozvoj detí a ich výchovu má šport značný a pozitívny vplyv. Prináša im fyzickéemocionálne/mentálne aj sociálne benefity. Tie sú dôležité najmä v období dospievania.

Ne/dať dieťa na športový krúžok?

Fyzické výhody športovania.

Zdravie a kondícia. Pravidelná športová činnosť (na)pomáha deťom udržiavať si zdravú váhu, posilňuje svaly a kosti, zlepšuje kardiovaskulárne zdravie a znižuje riziko chronických ochorení.

Koordinácia a motorické zručnosti. Športy ako futbal, gymnastika alebo plávanie rozvíjajú jemnú aj hrubú motoriku, koordináciu a celkovú telesnú zdatnosť.

Emocionálne a mentálne výhody športovania.

Sebavedomie. Dosahovanie vytýčených cieľov, zlepšovanie osobných rekordov a získavanie uznania za podaný výkon zvyšuje prirodzené a zdravé sebavedomie detí.

Disciplína a sebadôvera. Šport učí deti mať disciplínu, plánovať a mať výdrž. Tieto zručnosti sú prenosné aj do školského a neskôr aj do pracovného života.

Riešenie stresu a emocionálna stabilita. Fyzická aktivita znižuje stres a zlepšuje náladu. Deje sa tak prostredníctvom uvoľňovania endorfínov, hormónov šťastia.

Sociálne výhody.

Tímová práca a spolupráca. Športy, ktoré vyžadujú spoluprácu v tíme, učia deti a mládež, ako efektívne komunikovať, spolupracovať a rešpektovať iných.

Sociálne zručnosti a priateľstvá. Športové aktivity poskytujú príležitosti stretnúť sa a interagovať s rovesníkmi, čo pomáha deťom budovať (si) sociálne siete a priateľstvá.

Rešpekt k autoritám a pravidlám. Účasť na organizovaných športových aktivitách učí deti rešpektovať trénerov, rozhodcov a dodržiavať pravidlá hry.

Mnohé štúdie k tejto problematike dokazujú, že deti, ktoré sa pravidelne venujú športu, dosahujú lepšie akademické výsledky. Sú koncentrovanejšie, energickejšie, vedia si zorganizovať čas a majú lepšie kritické myslenie.

Navyše, viaceré druhy športu si vyžadujú strategické myslenie a rýchle rozhodovanie (sa), čo rozvíja schopnosť detí a mladých ľudí analyzovať situácie a riešiť problémy efektívne. Okrem toho, so športom prichádzajú kariérne príležitosti. Úspechy v športe môžu (po)otvoriť dvere k športovým štipendiám, kariére v športovom manažmente, v trénerstve alebo iných (športových) oblastiach.

Patrik Čurila je presvedčený, že rodičom záleží na šťastí (ich) dieťaťa, šport je komplexným nástrojom, ako mu vytvoriť dobrý základ a predpoklad k životnému šťastiu. Prispieva totiž k fyzickému, emocionálnemu, mentálnemu a sociálnemu zdraviu. Podporuje zdravý životný štýl, sebavedomie, sociálne zručnosti a disciplínu, čo sú kľúčové aspekty pre dlhodobý úspech.

Kraj | 16. 09. 2024

Zoznam blogov

Zoznam podcastov