Aktívne a zdravo

Pre všetkých fanúšikov aktívneho životného štýlu

BLOG 24 | #24: Základ úspechu zdravého života? Regenerácia a výživa!

Dôležitosť oddychu, regenerácie a rovnako tak zdravej výživy, pričom každé zo spomenutého by sa malo zakladať na pravidelnosti, netreba v živote podceňovať. A pritom, oddych a spánok nie sú to isté. Ako v príslušnom podcaste spomína triatlonista Patrik Čurila, bez vhodnej regenerácie na tréningovú záťaž nepríde k zlepšeniu a bez správnych stravovacích návykov sa nedostavia, najmä z dlhodobého hľadiska, požadované výsledky. 

Regenerácia je proces, v ktorom dávame priestor svojmu fyzickému aj psychickému „ja“ - oddýchnuť si od stresu. Podľa Patrika sú všetky tréningové jednotky (okrem tých - v ultraľahkej záťaži) stresovým stimulom, ktorý je však potrebné pre zlepšenie a dlhodobé udržanie absorbovať. Jednoducho povedané, po stresovom „období“ je nutné si oddýchnuť. Ale, pozor! Stres nie je v našom živote (ani v rámci tréningu) negatívny atribút! Má totiž silu vyvolať v človeku snahu zlepšiť sa, avšak musí byť dávkovaný vhodným spôsobom a v primeranom množstve. A následne si vyžaduje vhodný spôsob regenerácie. 

Poznáme dva základné spôsoby regeneráciePasívnu a aktívnu.  

  • Základnou formou pasívnej regenerácie je spánok. Počas neho totiž dochádza k najväčšej a najefektívnejšej obnove fyzických síl. Nedostatok spánku navyše negatívne vplýva na psychické zdravie. 
  • Aktívna regenerácia zahŕňa rôzne pohybové aktivity v ultraľahkej intenzite a krátkeho trvania. Môže ísť napríklad o 20-minútové plávanie, o 60-minút „ľahkého bicykla“ alebo o hodinovú prechádzku v pomalšom tempe. 

Doplnkovou formou regenerácie sú aj rôzne regeneračné prostriedky a aktivity, napríklad masáže, kryoterapia, sauna či doplnky výživy. Tieto fyzikálne prostriedky však podľa Patrika Čurilu nikdy nenahradia hlavné spôsoby regenerácie, teda spánok a pohyb. A mimoriadne dôležitá je aj v tomto prípade výživa a k nej prislúchajúci pitný režimVýživa (v podobe kvalitnej stravy) je pre naše telo nevyhnutným palivom a zdrojom energie pre jeho fungovanie. 

Ste to, čo jete! 

... to, čo pravidelne a radi konzumujete. S týmto príslovím súhlasí aj Patrik, ktorý len podčiarkol nutnosť zdravého stravovania sa. Naše svaly by totiž nefungovali, keby im chýbal zdroj energie, ktorá ich poháňa. Navyše, aj v tomto prípade platí priama úmera, a teda, že čím je zdroj energie kvalitnejší, tým regenerácia a samotná funkčnosť nášho tela intenzívnejšie rastie. To však neznamená, že ak sa raz za čas „opustíme“ vo fastfoode, prestane správne fungovať a rovnako tak sa okamžite neobjavia negatívne prejavy a následky nezdravej stravy. Aj v tomto prípade je však dôležitý objem (množstvo) a pravidelnosť. Na druhej strane, konzumácia junk jedla z fastfoodu (a rovnako tak alkoholu) nášmu telu ani výkonu neprospeje

Nechajte si poradiť od Patrika: 

  • Ak ide o regeneráciu, najdôležitejšia je spánková hygiena,
  • Naše telo je inteligentné, rýchlo si zvykne na režim, ktorý mu nastavíme, 
  • Nepodceňujte predspánkovú hygienu, teda všetky aktivity, ktoré robíte pred spaním, 
  • 30 minút pred spaním sa vyhýbajte modrému svetlu (odložte telefón, zaklapnite notebook, vypnite televízor), 
  • Hodinu pred spaním nejedzte! 

Okrem regenerácie je základom úspechu zdravého života bezpochyby aj strava. Jej pravidelnosťmnožstvopestrosťkvalita majú na stravovacie návyky najväčší vplyv. Ak ide o pravidelnosť, vhodné je konzumovať jedlo častejšie, ale v menších množstvách. Ak ide o množstvo, je dôležité sa neprejedať. Inak povedané, nie všetko, čo máme na tanieri, musíme nutne zjesť! ;-) Na jedlo si navyše treba vyhradiť dostatok času, neponáhľať sa a vychutnať si ho. Z hľadiska pestrosti stravy si treba všímať jej vyváženosť, a teda, množstvo, proteínov, vlákniny, ale aj tukov, ktoré obsahuje. Mimochodom, kvalita (ak ide o jedlo) nie je podmienená nálepkou – eko/bio/raw, ale predovšetkým nutričnou hodnotou potravín, ktoré konzumujeme

Ak vás táto téma zaujala, vypočujte si k nej aj príslušný podcast, v ktorom triatlonista Patrik Čurila okrem iného prezradil aj to, akú najčastejšiu chybu robíme, keď sa snažíme zhodiť kilá navyše a tiež, ako veľmi na našu telesnú váhu vplýva kalorický deficit.

Kraj | 19. 06. 2024

Zoznam blogov

Zoznam podcastov