Žijeme rýchlo, „sedavých“ profesií pribúda a život sa snažíme si všemožne zjednodušovať. Spoznali ste sa v týchto slovách? Čítajte ďalej.
Pohyb je „absolútne“ prirodzenou vlastnosťou ľudského organizmu, preto sa Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) rozhodla zaradiť do kalendára významných udalostí aj svetový deň s názvom: POHYBOM KU ZDRAVIU. Stalo sa tak v roku 2002 a odvtedy si ho aj na Slovensku pravidelne pripomíname vždy 10-teho mája.
Ako už v príslušnom podcaste spomenul Patrik Čurila, veľký techn(olog)ický pokrok je síce dobrý sluha, avšak veľmi zlý pán. Na jednej strane nám moderná doba mnohými spôsobmi život uľahčuje, na druhej strane sa tak deje na úkor našej fyzickej aktivity. Ak sa k tomu ešte pridruží nesprávna životospráva, zdravotné problémy na seba nenechajú dlho čakať. Nedostatok pohybu sa takmer určite negatívne odrazí nielen na našom telesnom, ale aj duševnom zdraví.
A pritom, byť fyzicky aktívni, sme z pohľadu histórie aj fyziológie vyslovene predurčení. Stačí sa na chvíľu zamyslieť nad životným „štýlom“ našich starých rodičov, ktorí trávili fyzickou prácou počas dňa dlhé hodiny, či už v záhrade alebo na poli. Telesné výkony, ktoré denne podávali, sú s tými dnešnými neporovnateľné.
Bez dlhodobého pohybu však ľudské telo chradne, čo sa časom odrazí aj na psychickej pohode človeka. Patrik Čurila v podcaste okrem iného ešte spomenul, a opieral sa o vlastné skúsenosti, že pravidelný pohyb a športovanie má mimoriadne pozitívny vplyv na náš pracovný, rodinný, ale aj osobný život, čo v konečnom dôsledku ocení (alebo aj nie) naše blízke okolie.
Najdôležitejšie je začať a vyhnúť sa spôsobu pokus - omyl!
Pohyb, cvičenie a šport treba praktizovať postupne a udržateľným spôsobom, čomu predchádzajú reálne a splniteľné ciele. Akákoľvek demotivácia môže počiatočnú (ťažko nadobudnutú a zrealizovanú) snahu nadobro zničiť a človek (bohužiaľ) zlyhá. Aby sa tak nestalo, je dobré poradiť sa so skúsenejšími a v odbore vzdelanejšími osobami, ktorými sú v tomto prípade profesionálni tréneri a výživoví poradcovia.
Pohyb a šport ako „záruka“ mentálneho zdravia?
Áno. Podľa Patrika Čurilu je „trénovaný“ organizmus odolnejší aj po psychickej stránke. Majme preto na pamäti, že: Športovať znamená - zlepšiť si kondíciu, znížiť telesnú hmotnosť či vyrovnať sa s nepríjemnými psychickými záležitosťami, akými sú depresia, úzkosti a stres!
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) trpí depresiou viac ako 300 miliónov ľudí na celom svete. Na Slovensku s ňou bojuje 300-tisíc ľudí a každý rok pribúda ďalších 15-tisíc nových „pacientov“. Cesta ako získať mentálnu pohodu a podporiť duševné zdravie pritom existuje. Zjednodušene povedané: „Stačí sa hýbať, stačí športovať“. A telo a aj duša sa pridajú.
∗ PATRIK ČURILA je triatlonový a atletický tréner, lyžiarsky a lezecký inštruktor, ktorý je presvedčený, že stereotyp v živote človeka je síce bežný, ale dlhodobá stagnácia (nás) ubíja!
Blog 14 | #14: Urobte prvý krok a začnite behať! A predtým si prečítajte desatoro začínajúceho bežca.
Ako hovorí bežecká komunita, medzi mizerným dňom a dobrou náladou je len pár kilometrov. Aktuálne najrozšírenejšou pohybovou aktivitou, ktorej sa dobrovoľne…
Blog 13 | #13: Hýbme sa: Fyzicky „unavené“ telo nemá čas na psychické problémy!
Žijeme rýchlo, „sedavých“ profesií pribúda a život sa snažíme si všemožne zjednodušovať. Spoznali ste sa v týchto slovách? Čítajte ďalej. Pohyb je „absolútne“ prirodzeno…
Blog 12 | #12: Ako si užiť sviatky naplno a nepribrať
Vianoce sú obdobím, keď si doprajeme rôzne chuťovky, no naše telo zároveň dostáva poriadne zabrať. Je vôbec možné, aby človek ostal fit napriek chladničke pl…
Blog 11 | #11: Zdvojnásobte v behu svoje možnosti. Trénujte dvakrát za deň!
Ráno, na obed alebo večer? Kedy je najideálnejší čas na to, aby sme si obuli tenisky a išli si zabehať? A koľkokrát za týždeň, možno za deň? Ako odporúča kondi…
Blog 10 | #10: Ďalší lockdown? Neprestávajte športovať, stres zvládnete lepšie!
V ostatných mesiacoch sme „všetci“ na jednej lodi a prežívame, ako hovoria Francúzi, déjù vu! ... Aktuálna epidemiologická situácia dáva zabrať našej psychike, ale ta…
Blog 09 | #9: Zlaté pravidlo športovca? Po tvrdom tréningu si telo zaslúži regeneráciu
Ako si poradiť so situáciou, keď sa napriek pravidelnému a poctivému tréningu nedostavili želané výsledky? Čo v prípade, že sa náš športový výkon nezlepšuje a nam…
Blog 08 | #8: Behať veľa kilometrov už dnes nie je v móde!
Hovorí sa, že keď má človek zlý deň, mal by si ísť zabehať a ak to nepomôže, mal by bežať ešte ďalej! To si však žiada dobrý tréningový plán! Spôsobov, ako si ho m…
Blog 07 | #7: Päť krokov k lepším športovým výkonom
Päť krokov k lepším športovým výkonom Motivácia je to, vďaka čomu začnete. Zvyk zase to, vďaka čomu, v tom budete pokračovať. Tieto slová sú veľmi pravdivé aj v špo…
Blog 06 | #6: Správne nastavená výživa
Šport je činnosť, pri ktorej si často dokáže oddýchnuť naša hlava, ale neraz dostane zabrať telo. Pri aktívnom športe spotrebujeme množstvo energie a tú je treba …
Blog 05 | #5: Lepší výkon ide ruka v ruke so správnou regeneráciou
Slovo regenerácia je v športe spomínané veľmi často. V praxi sa využíva o čosi menej. Regenerácia je však veľmi dôležitá, sa chcete zlepšovať a neustále napredo…
Blog 04 | #4: Jednoduché rady, ako zlepšiť svoju výdrž pri behu
Základom dobrého cvičenia sú pestré tréningy. Vďaka tomu vás šport neprestáva baviť a nestáva sa monotónnym, aj keď ide napríklad o zdanlivo jednoduchý poh…
Blog 03 | #3: Rozcvičenie ako základ úspechu.
Určite ste už zažili pocit, že vaše telo po vykročení z auta a následnom rozbehnutí sa, začalo poriadne protestovať. Mali ste pocit, že ste akýsi ťažkí, nemot…
Blog 02 | #2: Core cvičenie – ako predchádzať zraneniam pri športe
Ak sa rozhodnete pre akýkoľvek šport, nemali by ste zabúdať aj na oddych. Každý šport je séria rovnakých a často používaných pohybov, pri ktorých neustále preťa…
Blog 01 | #1: Chcem začať trénovať efektívne
Pár týždňov dozadu tu bol Nový rok a veľa z vás si dalo do novoročných predsavzatí, že sa začnete viac hýbať, že si odbehnete svoj prvý polmaratón, triatlon poprípade…
#14: Urobte prvý krok a začnite behať! A predtým si prečítajte desatoro začínajúceho bežca.
Počúvajte nás na Soundcloude
#13: Hýbme sa: Fyzicky „unavené“ telo nemá čas na psychické problémy!
Počúvajte nás na Soundcloude
#12: Ako si užiť sviatky naplno a nepribrať
Počúvajte nás na Soundcloude
#11: Zdvojnásobte v behu svoje možnosti
Počúvajte nás na Soundcloude
#10: Šport v lockdowne
Počúvajte nás na Soundcloude
#9: Zlaté pravidlo športovca? Po tvrdom tréningu si telo zaslúži regeneráciu
Počúvajte nás na Soundcloude
#8: Behať veľa kilometrov už dnes nie je v móde!
Počúvajte nás na Soundcloude
#7: Päť krokov k lepším športovým výkonom
Počúvajte nás na Soundcloude
#6: Správne nastavená výživa
Počúvajte nás na Soundcloude
#5: Lepší výkon ide ruka v ruke so správnou regeneráciou
Počúvajte nás na Soundcloude
#4 Aktívne a zdravo: Jednoduché rady, ako zlepšiť svoju výdrž pri behu
Počúvajte nás na Soundcloude
#3 Aktívne a zdravo: Rozcvičenie ako základ úspechu
Počúvajte nás na Soundcloude
#2 Aktívne a zdravo: Core cvičenie
Počúvajte nás na Soundcloude
#1 Aktívne a zdravo: Ako začať trénovať?!
Počúvajte nás na Soundcloude