Aktívne a zdravo

Pre všetkých fanúšikov aktívneho životného štýlu

BLOG 16 | #16: Len začať (niekedy) nestačí, treba aj vydržať!

Ako sa motivovať k pohybu a ostať dlhodobo motivovaným?

Dávate si novoročné predsavzatia? Ak áno, patríte k ľuďom, ktorí túžia po pozitívnej zmene. Podľa niektorých štatistík je to spôsob, ako až 10-násobne zvýšiť svoje šance na úspech, iné prieskumy však dokazujú, že takmer 90 % takýchto predsavzatí sa skončí sklamaním. Priemerne nám totiž odhodlanie dodržať, čo sme si na začiatku roka sľúbili, vydrží len 2 týždne. Jedným z dôvodov môže byť nedostatočná motivácia a disciplína.

Ako už aj v príslušnom podcaste spomenul triatlonista Patrik Čurila, tie dva pojmy spolu mimoriadne úzko súvisia. Najprv totiž prichádza istá predstava, napríklad snaha schudnúť pár kilogramov alebo absolvovať cyklistické preteky, čo odborne nazývame prvotná motivácia. Po nej príde na rad disciplína, ktorú ak si správne osvojíme, mala by naše snaženie (sa) doviesť až do zdarného konca. Inak povedané, disciplíne sa treba naučiť a to sa nestane bez pevnej vôle a ak nebudeme dostatočne motivovaní.

Patrik Čurila vidí najväčší rozdiel medzi „úspešnými“ a „neúspešnými“, z hľadiska vytrvania pri pohybe, zvolenie si vhodnej (správnej) formy. Pravdepodobne ste už zažili situáciu, že ste na začiatku nadšene a bez rozmyslu behávali každý deň a „na konci“ ste boli radi, ak ste to zvládli aspoň raz za týždeň. A „tu“ je ten kameň úrazu. Nerobiť veci bezhlavo a nezameriavať sa na krátkodobé ciele. Áno, pochopiteľne, uspokojíme ich síce rýchlo, ale na krátky čas. A s ním bude postupne slabnúť aj motivácia, až kým úplne nevyhasne.

Je to veľmi podobná situácia, ako náš prístup k práci. Ak je bezcieľny, robíme ju automaticky, „mechanicky“ a bez uspokojenia, ktoré by nás motivovalo meniť veci a byť lepšími. Práca nás jednoducho „musí“ baviť alebo by (nás) aspoň v ideálnom prípade mala. A rovnako to funguje na „poli športu“. Ak napríklad z behu nemáme radosť, nedostaví sa ani želaný efekt a túžba pokračovať na pravidelnej báze bude veľmi chabá. Navyše, vždy treba počítať aj s ťažšími momentmi, keď si ani prácu, ani radosť z behu a športovania všeobecne človek jednoducho neužíva. To však neznamená, že sa situácia časom nezlepší a neotočí (pokojne aj o 180 stupňov) 😊. Ak máme víziu, cieľ, motiváciu, odhodlanie, (seba)disciplínu a dlhodobý cieľ, určite!

Pozor však na premotivovanosť, ktorá je viac ako inde prítomná v športe. Vo všetkom treba zakaždým hľadať zlatú strednú cestu a dôležité sú aj správne nastavené hranice. Priveľký zápal „pre vec“ môže viesť k tomu, že človek vyhorí, v horšom prípade sa dokonca zraní. To však neznamená, že „premotivovanosť“ je automaticky zlá. Práve naopak, podľa Patrika Čurilu ide len to ako, takú osobu ukorigovať. Výsledkom potom môže byť pekný a udržateľný športový príbeh!

Jedno Patrikove životné motto tiež hovorí: Stereotyp v živote človeka je bežný, ale stagnácia ubíja. Akonáhle teda v nejakej činnosti dlhodobo nezažívame progres, či už vo vzťahu, v škole, v práci alebo práve v športe, začneme pociťovať nespokojnosť. „Na výslní“ nás drží, a dnes sme to tu spomenuli niekoľkokrát, vhodne nastavený stereotyp, motivácia, dlhodobý cieľ a odpoveď na otázku – Prečo to (vlastne) všetko robím! (?)

A myslite na to, že tí, ktorí skôr či neskôr dosiahnu svoj cieľ, boli väčšinu času disciplinovaní!

Kraj | 06. 11. 2023

Zoznam blogov

Zoznam podcastov