Aktívne a zdravo

Pre všetkých fanúšikov aktívneho životného štýlu

BLOG 29 | #29: Chladné počasie a kratšie dni nie sú dôvod(om) prestať aktívne žiť! Treba si len správne vybrať a vhodne sa obliecť!

Zima? Na pohyb nemusíte rezignovať!

Napriek tomu, že leto ako ročné obdobie ponúka viac možností, ako sa v tomto smere realizovať. Pohyb počas zimných mesiacov môže byť kvôli chladnému počasiu a kratším dňom náročnejší, aktívny životný štýl je však možné „pestovať“ aj v tomto období, či už s cieľom udržať si fyzickú kondíciu, dobrú náladu alebo celkové zdravie. Je preto dôležité nájsť si takú aktivitu, ktorú budete robiť s radosťou. Zimné mesiace môže byť výzvou, ale s troškou kreativity a premysleného plánovania sa môžete bez väčších problémov udržať vo forme.

Aké športové aktivity ponúka zima a pre koho sú najvhodnejšie, si môžete vypočuť v príslušnom podcaste s triatlonistom, atletickým trénerom a lyžiarskym a lezeckým inštruktorom Patrikom Čurilom.

Dôležité je, dodržiavať pravidelný pohybový režim aj v zime a prispôsobiť ho preferenciám aj možnostiam. Ak sa vám nechce ísť von, skúste si v bežnom dni nájsť viac príležitostí na pohyb. Namiesto výťahu chodievajte pešo, v práci si robte prestávky na strečing alebo si zacvičte pri pozeraní televízie.

Pohodlie a bezpečnosť – kľúčové atribúty športovania v zime

A o pohodlie, teplo, bezpečnosť a v konečnom dôsledku aj dobrý výkon, sa vie dokonale postarať správne oblečenie. Preto treba dbať na:

VRSTVENIE, DOPLNKY, MATERIÁLY a VONKAJŠIE PODMIENKY.

Vrstvenie je najdôležitejším aspektom pri obliekaní sa na zimné športy. Pomocou viacerých vrstiev môžete regulovať teplo a prispôsobiť sa meniacim (vonkajším) podmienkam. Zimný športový outfit by preto mali tvoriť základné vrstvy (odvádzajú vlhkosť a udržujú sucho), izolačné vrstvy (udržiavajú teplo) a ochranné vrstvy (chránia pred zlými poveternostnými podmienkami).

Rovnako doplnky hrajú v ochrane pred zimným počasím dôležitú úlohu. Patria sem rukavice, čiapka, šál, ponožky a obuv. Platí, že väčšina tepla uniká z hlavy a chrániť si treba aj tvár a krk. Nevyhnutné je, ako sa ľudovo hovorí, udržať si nohy v teple, čo vie zabezpečiť vodeodolná a protišmyková obuv.

Ak ide o materiály, tie by mali byť priedušné a schopné odvádzať vlhkosť. Vyhnúť sa treba bavlne, ktorá absorbuje pot a môže tak vyvolať pocit chladu. Vhodnejšie sú syntetické materiály, merino vlna alebo technické textílie, ktoré sú z tohto pohľadu funkčnejšie.

Skôr ako začnete, rozcvičte sa!

V zimnom období je veľmi dôležitý strečing – ako prevencia pred zraneniami a súčasť udržania (si) flexibility. Vyžaduje si však trochu iný prístup (ako v letnom období). Chladné počasie totiž spôsobuje, že svaly a kĺby sú stuhnutejšie, preto je potrebné venovať väčšiu pozornosť rozcvičke a takzvanému dynamickému strečingu. Kvalitným zahriatím sa zvyšuje teplota svalov, čím sa zlepšuje ich pružnosť a schopnosť rýchlejšie reagovať na pohyb. A naopak, znižuje sa riziko natrhnutia (svalov) alebo iných zranení. Navyše, zahriatie (pred športovou aktivitou) podporuje zvýšenie krvného obehu, vďaka čomu sa do svalov dostáva viac kyslíka a živín, čo zlepšuje ich výkon. Platí tiež, že dynamický strečing treba robiť pred športovou aktivitou a statický (30 až 90 minút po nej).

Ako sa pred športovaním v chlade dôkladne zahriať, čo konkrétne zahŕňa dynamický a statický strečing a ako sa počas strečingu chrániť pred chladom, si môžete vypočuť v príslušnom podcaste. Patrik Čurila v ňom veľmi podrobne opísal vyššie spomenuté faktory.

Kraj | 20. 11. 2024

Zoznam blogov

Zoznam podcastov