Aktívne a zdravo

Pre všetkých fanúšikov aktívneho životného štýlu

BLOG 17 | #17: 3 v 1: TRIATLON JE (takmer vždy) LÁSKA NA PRVÝ POHĽAD!

Kto je to triatlonista? Človek, ktorý si „nechápe“, že už jeden šport je viac ako dosť! 😊

Plávanie, jazda na bicykli a beh! To je v skratke TRIATLON, ešte pomerne mladý a dnes olympijský šport. Všetky tri jeho disciplíny je nutné absolvovať v tomto poradí a bezprostredne po sebe, bez väčšej prestávky.

Vzniku triatlonu prechádzali tradičné testy prežitia, ktoré museli v 70. rokoch 20-teho storočia absolvovať americkí záchranári. Za skutočného predchodcu týchto pretekov je považovaný závod „Les trois Sports“ (Tri športy), ktorý sa konal vo Francúzsku.

Traduje sa tiež, že triatlon je vlastne výsledkom stávky v krčme. Námorný kapitán John Collins spojil tri existujúce preteky na Havaji, s cieľom zistiť, ktorý športovec je lepší – či plavec, cyklista alebo atlét. V roku 1978 sa tak 15 odvážlivcov na ostrove Oahu, na známej pláži Waikiki, pustilo do neoficiálne prvého triatlonu. Prvou krajinou mimo Veľkej mláky, ktorá súťaž železných mužov (Ironmen) zorganizovala, bolo Československo. Dnes u nás zastrešuje triatlonistov Slovenská triatlonová únia, ktorá vznikla ešte v roku 1988.

Ako olympijská disciplína mal triatlon absolútnu premiéru v roku 2020, a to na letnej olympiáde v austrálskom meste Sydney.

DRUHY TRIATLONU:

 • ŠPRINT triatlon: 750 metrov plávanie, 20 kilometrov jazda na bicykli a 5 kilometrov beh.
 • KRÁTKY (olympijský) triatlon: 1,5 kilometra plávania, 40 kilometrov bicyklovania a 10 kilometrov behu.
 • STREDNÝ triatlon (polovičný Ironman): 1,9 kilometra plávania, 90 kilometrov jazdy na bicykli a 21,1 kilometra behu (čiže polmaratón).
 • DLHÝ triatlon (Ironman): 3,8 kilometra plávania, 180 kilometrov bicyklovania a 42,2 kilometra behu (čiže maratón).

Ako tvrdí a je o tom presvedčený Ironman Patrik Čurila, ktorý sa o triatlone rozhovoril aj v príslušnom podcaste, je to šport vhodný pre každého. Koniec koncov, 95 % ľudí, ktorí ho absolvujú, sú hobby športovci. V praxi to znamená, že sa v pracovnom živote realizujú inde a nie sú profesionálnymi (vrcholovými) triatlonistami.

Premýšľate o tom, že by ste triatlon vyskúšali na vlastnej koži? Vypočujte si príslušný podcast, v ktorom vám Patrik Čurila poradí, aký by mal byť váš prvý krok na ceste k tomuto športu.

                                                                  **Držíme vám palce! :)**
Kraj | 29. 11. 2023

Zoznam blogov

Zoznam podcastov