Aktívne a zdravo

Pre všetkých fanúšikov aktívneho životného štýlu

BLOG 01 | #1: Chcem začať trénovať efektívne

Pár týždňov dozadu tu bol Nový rok a veľa z vás si dalo do novoročných predsavzatí, že sa začnete viac hýbať, že si odbehnete svoj prvý polmaratón, triatlon poprípade, že v roku 2020 budete skrátka rýchlejší a silnejší.

Mesiac od vášho rozhodnutia ubehol ako voda a možno ste pochopili, že v športe na oko jednoduchom ako je napríklad beh, pribúda veľa nejasností. Napríklad ako si nastaviť svoj cieľ, koľko behať, ako rýchlo behať, či stačí vôbec len behať a v neposlednom rade, čo a kedy jesť, aby finálny výsledok bol čo najlepší.

Všetko má svoju postupnosť a beh, respektíve ktorýkoľvek šport, nie je žiadnou výnimkou. Tak poďme teda postupne na to:

1. Cieľ by mal byť primeraný.

Táto formulka je používaná dosť často, no ešte častejšie je podceňovaná. Napríklad pri samotnom behu si ľudia často dávajú nereálne ciele. Ak si predstavia ciele v behu, hneď im napadne zabehnúť maratón. Ako som už spomínal, že všetko má svoju postupnosť, tak pri maratóne by to malo platiť dvakrát. Maratón je vysoká škola behu a je potrebné si roky odbehať, aby ste sa pri ňom nezranili. Váš cieľ by mal byť v prvom rade reálny a pre vás aj zaujímavý. Čiže z cieľa dôjsť do cieľa maratónu za každú cenu, aj keby to malo byť chôdzou, by som možno urobil cieľ zabehnúť 10 km v tempe pod 5 min/km. Zrazu je váš cieľ reálnejší čo sa týka vzdialenosti, tréning sa stáva pestrejší, keďže budete okrem vytrvalosti trénovať aj rýchlosť, zníži sa počet km v tréningu, takže vám ostane viac času na regeneráciu, respektíve kompenzáciu.

2. Robiť jeden druh pohybu škodí.

Aby ste sa vyhli tvrdeniu starších, že športom k trvalej invalidite, mali by ste si uvedomiť, že každý jeden šport znamená jednostranné zaťaženie tela. Pri každom športe využívate určité pohyby a tak trošku si nevedomky vytvárate svalové disbalancie, ktoré vám najprv zhoršia držanie tela a postupom času sa zmenia na zranenia. Preto by mal každý športovec vedieť kompenzovať. Či už naplánovať si vhodný silový program alebo napríklad zamerať sa aj na flexibilitu svalov. Je to v podstate rovnaký problém ak je sval slabý alebo príliš krátky.

3. Čím viac údajov o sebe vieš, tým viac vecí vieš zlepšiť.

Veľa z vás určite používa sportester. Áno, sú to tie múdre hodinky. Ruku na srdce, kto z vás dal za ne viac ako 500 eur a využívate na nich len rýchlosť, tempo a vzdialenosť? Ak by som si mohol tipnúť, bolo by to asi 90 % z vás. Netreba však zabúdať, že pri tréningu pracujete s ľudským telom a nie s autom, na ktorom ak sa niečo pokazí, tak to jednoducho vymeníte. Ľudské telo pri behu alebo ktoromkoľvek športe funguje ako hybrid. Pri aute striedate benzín a elektriku a pri ľudskom organizme striedate tuky a cukry. Ak budete behávať pomaly za prístupu kyslíka, tak vaše telo ide na tuky a vy budujete vytrvalosť. Akonáhle budete behať ako o život, vaše tepy pôjdu zákonite hore, vy logicky budete trénovať rýchlosť, ale vaše telo prepne na cukry. A v tomto momente si začneme klásť otázky ohľadom paliva, ktoré potrebujeme, aby sme dosiahli stanovené ciele. Je napríklad dobré po výkone, kde ste sa pohybovali pomaličky za prístupu kyslíka, dať si ISOSTAR ako to robí 90 % športovcov na Eurosporte alebo zvoliť niečo iné?

4. Bez vhodného paliva ďaleko nezájdeš.

Je rok 2020 a už nie je problém dostať sa ku kvalitným potravinám. Všetkého je dnes v podstate dostatok a vám nezostáva nič iné, len si vhodne vybrať v tom množstve informácií ohľadom stravy. Dnes je v móde mať bezlepkovú diétu alebo byť vegán, vegetarián alebo, nedajbože, byť ako Steve Jobs frutarián. Nechcem nikomu krivdiť, ja sám som už niečo vyskúšal a dospel som k záveru, že ak vám to organizmus dovoľuje, tak treba jesť všetko, ale s mierou. Je potrebné nad stravou rozmýšľať. Ak ma čaká poobede vysoko intenzívny tréning, kde výkon hradím prevažne z cukrov, tak na obed si dám radšej kvalitné ryžové ENSA cestoviny a nie steak. Ak ráno vstávam o 6:00 hod a o 7:30 hod mám plavecký tréning tak viem, že vhodnejší bude dať si ovocie s ovsenou kašou od Emco, a že bio vajíčka alebo Emco proteinová tyčinka bude lepšia a efektívnejšia voľba po tréningu. Je to len zopár dôležitých pravidiel, ktoré ak sa naučíte, tak vaša výkonnosť môže ísť hore o niečo rýchlejšie a v neposlednom rade sa vám vaše telo poďakuje. Ale to až v nasledujúcom článku.

Kraj | 12. 02. 2020

Zoznam blogov

Zoznam podcastov