Pár týždňov dozadu tu bol Nový rok a veľa z vás si dalo do novoročných predsavzatí, že sa začnete viac hýbať, že si odbehnete svoj prvý polmaratón, triatlon poprípade, že v roku 2020 budete skrátka rýchlejší a silnejší.
Mesiac od vášho rozhodnutia ubehol ako voda a možno ste pochopili, že v športe na oko jednoduchom ako je napríklad beh, pribúda veľa nejasností. Napríklad ako si nastaviť svoj cieľ, koľko behať, ako rýchlo behať, či stačí vôbec len behať a v neposlednom rade, čo a kedy jesť, aby finálny výsledok bol čo najlepší.
Všetko má svoju postupnosť a beh, respektíve ktorýkoľvek šport, nie je žiadnou výnimkou. Tak poďme teda postupne na to:
1. Cieľ by mal byť primeraný.
Táto formulka je používaná dosť často, no ešte častejšie je podceňovaná. Napríklad pri samotnom behu si ľudia často dávajú nereálne ciele. Ak si predstavia ciele v behu, hneď im napadne zabehnúť maratón. Ako som už spomínal, že všetko má svoju postupnosť, tak pri maratóne by to malo platiť dvakrát. Maratón je vysoká škola behu a je potrebné si roky odbehať, aby ste sa pri ňom nezranili. Váš cieľ by mal byť v prvom rade reálny a pre vás aj zaujímavý. Čiže z cieľa dôjsť do cieľa maratónu za každú cenu, aj keby to malo byť chôdzou, by som možno urobil cieľ zabehnúť 10 km v tempe pod 5 min/km. Zrazu je váš cieľ reálnejší čo sa týka vzdialenosti, tréning sa stáva pestrejší, keďže budete okrem vytrvalosti trénovať aj rýchlosť, zníži sa počet km v tréningu, takže vám ostane viac času na regeneráciu, respektíve kompenzáciu.
2. Robiť jeden druh pohybu škodí.
Aby ste sa vyhli tvrdeniu starších, že športom k trvalej invalidite, mali by ste si uvedomiť, že každý jeden šport znamená jednostranné zaťaženie tela. Pri každom športe využívate určité pohyby a tak trošku si nevedomky vytvárate svalové disbalancie, ktoré vám najprv zhoršia držanie tela a postupom času sa zmenia na zranenia. Preto by mal každý športovec vedieť kompenzovať. Či už naplánovať si vhodný silový program alebo napríklad zamerať sa aj na flexibilitu svalov. Je to v podstate rovnaký problém ak je sval slabý alebo príliš krátky.
3. Čím viac údajov o sebe vieš, tým viac vecí vieš zlepšiť.
Veľa z vás určite používa sportester. Áno, sú to tie múdre hodinky. Ruku na srdce, kto z vás dal za ne viac ako 500 eur a využívate na nich len rýchlosť, tempo a vzdialenosť? Ak by som si mohol tipnúť, bolo by to asi 90 % z vás. Netreba však zabúdať, že pri tréningu pracujete s ľudským telom a nie s autom, na ktorom ak sa niečo pokazí, tak to jednoducho vymeníte. Ľudské telo pri behu alebo ktoromkoľvek športe funguje ako hybrid. Pri aute striedate benzín a elektriku a pri ľudskom organizme striedate tuky a cukry. Ak budete behávať pomaly za prístupu kyslíka, tak vaše telo ide na tuky a vy budujete vytrvalosť. Akonáhle budete behať ako o život, vaše tepy pôjdu zákonite hore, vy logicky budete trénovať rýchlosť, ale vaše telo prepne na cukry. A v tomto momente si začneme klásť otázky ohľadom paliva, ktoré potrebujeme, aby sme dosiahli stanovené ciele. Je napríklad dobré po výkone, kde ste sa pohybovali pomaličky za prístupu kyslíka, dať si ISOSTAR ako to robí 90 % športovcov na Eurosporte alebo zvoliť niečo iné?
4. Bez vhodného paliva ďaleko nezájdeš.
Je rok 2020 a už nie je problém dostať sa ku kvalitným potravinám. Všetkého je dnes v podstate dostatok a vám nezostáva nič iné, len si vhodne vybrať v tom množstve informácií ohľadom stravy. Dnes je v móde mať bezlepkovú diétu alebo byť vegán, vegetarián alebo, nedajbože, byť ako Steve Jobs frutarián. Nechcem nikomu krivdiť, ja sám som už niečo vyskúšal a dospel som k záveru, že ak vám to organizmus dovoľuje, tak treba jesť všetko, ale s mierou. Je potrebné nad stravou rozmýšľať. Ak ma čaká poobede vysoko intenzívny tréning, kde výkon hradím prevažne z cukrov, tak na obed si dám radšej kvalitné ryžové ENSA cestoviny a nie steak. Ak ráno vstávam o 6:00 hod a o 7:30 hod mám plavecký tréning tak viem, že vhodnejší bude dať si ovocie s ovsenou kašou od Emco, a že bio vajíčka alebo Emco proteinová tyčinka bude lepšia a efektívnejšia voľba po tréningu. Je to len zopár dôležitých pravidiel, ktoré ak sa naučíte, tak vaša výkonnosť môže ísť hore o niečo rýchlejšie a v neposlednom rade sa vám vaše telo poďakuje. Ale to až v nasledujúcom článku.
Blog 30 | #30: Nie je dôvod na paniku: Počas Vianoc stačí nepribrať a zobrať rodinu na prechádzku!
Pohyb je dôležitý, netreba to s ním však preháňať. Obdobie vianočných sviatkov, ktorých prioritou má byť pokoj a trávenie času s rodinou a najbližšími, je …
Blog 29 | #29: Chladné počasie a kratšie dni nie sú dôvod(om) prestať aktívne žiť! Treba si len správne vybrať a vhodne sa obliecť!
Zima? Na pohyb nemusíte rezignovať! Napriek tomu, že leto ako ročné obdobie ponúka viac možností, ako sa v tomto smere realizovať. Pohyb počas zimných m…
Blog 28 | #28: Menej, ale často, je viac ako veľa, ale občas!
Pravidelnosť a konzistentnosť (pohybu) nadovšetko. Ak si má človek radosť z pohybu a pevné zdravie, ktoré so sebou prináša, udržať, pravidelnosť je mimoriadne ví…
Blog 27 | #27: Deti by mali športovať! Pre radosť, pre zdravie a pre svoju budúcnosť!
Spisovateľ píše, športovec cvičí. Čímkoľvek sa chcete stať, musíte pre to niečo urobiť. Vec sa má tak, že nie každé dieťa je rodeným športovcom. Podľa Svetovej zdrav…
Blog 26 | #26: Ako vybalansovať prácu, rodinu a šport? Kto chce, hľadá spôsoby, kto nechce, hľadá dôvody!
Aj ľudia pracujúci v kancelárii trénujú. BALANS. Slovo, ktoré môžeme nahradiť napríklad výrazom vyrovnanosť alebo rovnováha. Balansovať v živote teda znamená, udržiav…
Blog 25 | #25: Letná dovolenka: Doprajme si, ale majme na mysli, že každý krok sa počíta!
Ale, pozor! Leto by nemalo byť len také aktívne, aby sme po ňom neboli ešte viac unavení. S troškou zveličenia možno povedať, že slovo dovolenka je odvodené od …
Blog 24 | #24: Základ úspechu zdravého života? Regenerácia a výživa!
Dôležitosť oddychu, regenerácie a rovnako tak zdravej výživy, pričom každé zo spomenutého by sa malo zakladať na pravidelnosti, netreba v živote podceňovať. A…
Blog 23 | #23: Téma, ktorá nemá víťaza: Individuálny pohyb verzus športovanie v komunite!
V rôznych životných oblastiach sa môže človek prejaviť ako individualista alebo tímový hráč. A rozhodne to platí aj v súvislosti so športovými aktivitami. V obidvoc…
Blog 22 | #22: Zbohom zima, vitaj!
Šťastie vraj praje pripraveným a v športovom svete, medzi amatérmi aj profesionálmi, by veci mohli zafungovať, keď si ich dopredu naplánujeme. Týka sa to aj …
Blog 21 | #21: Aj tréning má svoje pravidlá!
Meranie výkonnosti, bežecké tempo, tepová frekvencia. Ako sa v týchto termínoch vyznať? Život je pohyb. Kto sa prestane hýbať, je mŕtvy. Vyberte si život! (E.S…
Blog 20 | #20: Nehľadajte na zime mínusy. Hýbať sa môžete, aj keď vonku nie je teplo!
Napriek tomu, že nám tohtoročná zima dáva zabrať menej ako jej predchodkyne, ešte sa neskončila. Na prvý jarný deň si musíme počkať do 20. marca. Ak ide o pravide…
Blog 19 | #19: Od pohybu k tréningu až k pretekom! Čo ne/robiť, ak chceme „dobehnúť“ do cieľa?
„Mravec v pohybe dokáže viac ako driemajúci vôl,“ tú sú slová čínskeho filozofa Lao-c'(a), jedného z najväčších mysliteľov ľudstva. A zakladajú sa na pravde, keďže „akýko…
Blog 18 | #18: MÁTE V PLÁNE ABSOLVOVAŤ SVOJ PRVÝ TRIATLON? Čítajte ďalej!
Vedeli ste, že k rozšíreniu triatlonu na našom území prispel článok v novinách? Tento šport, v ktorom sa snúbia až tri ďalšie súťažné disciplíny (plávanie, cyklist…
Blog 17 | #17: 3 v 1: TRIATLON JE (takmer vždy) LÁSKA NA PRVÝ POHĽAD!
Kto je to triatlonista? Človek, ktorý si „nechápe“, že už jeden šport je viac ako dosť! 😊 Plávanie, jazda na bicykli a beh! To je v skratke TRIATLON, ešte pomerne m…
Blog 16 | #16: Len začať (niekedy) nestačí, treba aj vydržať!
Ako sa motivovať k pohybu a ostať dlhodobo motivovaným? Dávate si novoročné predsavzatia? Ak áno, patríte k ľuďom, ktorí túžia po pozitívnej zmene. Podľa niektor…
Blog 15 | #15: Chcete začať športovať? Zožeňte si bicykel. Cyklistika je výborná štartovacia disciplína!
Ako hovorí jedna cyklistická múdrosť, je oveľa lepšie zažiť škaredý deň na bicykli, než prežiť pekný deň v práci! „Nedávne“ obdobie pandémie, na ktoré sa snaží väčšina…
Blog 14 | #14: Urobte prvý krok a začnite behať! A predtým si prečítajte desatoro začínajúceho bežca.
Ako hovorí bežecká komunita, medzi mizerným dňom a dobrou náladou je len pár kilometrov. Aktuálne najrozšírenejšou pohybovou aktivitou, ktorej sa dobrovoľne…
Blog 13 | #13: Hýbme sa: Fyzicky „unavené“ telo nemá čas na psychické problémy!
Žijeme rýchlo, „sedavých“ profesií pribúda a život sa snažíme si všemožne zjednodušovať. Spoznali ste sa v týchto slovách? Čítajte ďalej. Pohyb je „absolútne“ prirodzeno…
Blog 12 | #12: Ako si užiť sviatky naplno a nepribrať
Vianoce sú obdobím, keď si doprajeme rôzne chuťovky, no naše telo zároveň dostáva poriadne zabrať. Je vôbec možné, aby človek ostal fit napriek chladničke pl…
Blog 11 | #11: Zdvojnásobte v behu svoje možnosti. Trénujte dvakrát za deň!
Ráno, na obed alebo večer? Kedy je najideálnejší čas na to, aby sme si obuli tenisky a išli si zabehať? A koľkokrát za týždeň, možno za deň? Ako odporúča kondi…
Blog 10 | #10: Ďalší lockdown? Neprestávajte športovať, stres zvládnete lepšie!
V ostatných mesiacoch sme „všetci“ na jednej lodi a prežívame, ako hovoria Francúzi, déjù vu! ... Aktuálna epidemiologická situácia dáva zabrať našej psychike, ale ta…
Blog 09 | #9: Zlaté pravidlo športovca? Po tvrdom tréningu si telo zaslúži regeneráciu
Ako si poradiť so situáciou, keď sa napriek pravidelnému a poctivému tréningu nedostavili želané výsledky? Čo v prípade, že sa náš športový výkon nezlepšuje a nam…
Blog 08 | #8: Behať veľa kilometrov už dnes nie je v móde!
Hovorí sa, že keď má človek zlý deň, mal by si ísť zabehať a ak to nepomôže, mal by bežať ešte ďalej! To si však žiada dobrý tréningový plán! Spôsobov, ako si ho m…
Blog 07 | #7: Päť krokov k lepším športovým výkonom
Päť krokov k lepším športovým výkonom Motivácia je to, vďaka čomu začnete. Zvyk zase to, vďaka čomu, v tom budete pokračovať. Tieto slová sú veľmi pravdivé aj v špo…
Blog 06 | #6: Správne nastavená výživa
Šport je činnosť, pri ktorej si často dokáže oddýchnuť naša hlava, ale neraz dostane zabrať telo. Pri aktívnom športe spotrebujeme množstvo energie a tú je treba …
Blog 05 | #5: Lepší výkon ide ruka v ruke so správnou regeneráciou
Slovo regenerácia je v športe spomínané veľmi často. V praxi sa využíva o čosi menej. Regenerácia je však veľmi dôležitá, sa chcete zlepšovať a neustále napredo…
Blog 04 | #4: Jednoduché rady, ako zlepšiť svoju výdrž pri behu
Základom dobrého cvičenia sú pestré tréningy. Vďaka tomu vás šport neprestáva baviť a nestáva sa monotónnym, aj keď ide napríklad o zdanlivo jednoduchý poh…
Blog 03 | #3: Rozcvičenie ako základ úspechu.
Určite ste už zažili pocit, že vaše telo po vykročení z auta a následnom rozbehnutí sa, začalo poriadne protestovať. Mali ste pocit, že ste akýsi ťažkí, nemot…
Blog 02 | #2: Core cvičenie – ako predchádzať zraneniam pri športe
Ak sa rozhodnete pre akýkoľvek šport, nemali by ste zabúdať aj na oddych. Každý šport je séria rovnakých a často používaných pohybov, pri ktorých neustále preťa…
Blog 01 | #1: Chcem začať trénovať efektívne
Pár týždňov dozadu tu bol Nový rok a veľa z vás si dalo do novoročných predsavzatí, že sa začnete viac hýbať, že si odbehnete svoj prvý polmaratón, triatlon poprípade…
#30: Nie je dôvod na paniku: Počas Vianoc stačí nepribrať a zobrať rodinu na prechádzku!
Počúvajte nás na Soundcloude
#29: Chladné počasie a kratšie dni nie sú dôvod(om) prestať aktívne žiť!
Počúvajte nás na Soundcloude
#28: Menej, ale často, je viac ako veľa, ale občas!
Počúvajte nás na Soundcloude
#27: Šport ako prostriedok k rozvoju a výchove detí
Počúvajte nás na Soundcloude
#26: Ako vybalansovať prácu, rodinu a šport?
Počúvajte nás na Soundcloude
#25: Letná dovolenka: Doprajme si, ale majme na mysli, že každý krok sa počíta!
Počúvajte nás na Soundcloude
#24: Základ úspechu zdravého života? Regenerácia a výživa!
Počúvajte nás na Soundcloude
#23: Individuálny pohyb verzus športovanie v komunite!
Počúvajte nás na Soundcloude
#22: Zbohom zima, vitaj! Alebo – ako si naplánovať pretekovú sezónu.
Počúvajte nás na Soundcloude
#21: Aj tréning má svoje pravidlá!
Počúvajte nás na Soundcloude
#20: Nehľadajte na zime mínusy. Hýbať sa môžete, aj keď vonku nie je teplo!
Počúvajte nás na Soundcloude
#19: Od pohybu k tréningu až k pretekom!
Počúvajte nás na Soundcloude
#18: MÁTE V PLÁNE ABSOLVOVAŤ SVOJ PRVÝ TRIATLON?
Počúvajte nás na Soundcloude
#17: 3 v 1: TRIATLON JE (takmer vždy) LÁSKA NA PRVÝ POHĽAD!
Počúvajte nás na Soundcloude
#16: Len začať (niekedy) nestačí, treba aj vydržať!
Počúvajte nás na Soundcloude
#15: Chcete začať športovať? Zožeňte si bicykel. Cyklistika je výborná štartovacia disciplína!
Počúvajte nás na Soundcloude
#14: Urobte prvý krok a začnite behať! A predtým si prečítajte desatoro začínajúceho bežca.
Počúvajte nás na Soundcloude
#13: Hýbme sa: Fyzicky „unavené“ telo nemá čas na psychické problémy!
Počúvajte nás na Soundcloude
#12: Ako si užiť sviatky naplno a nepribrať
Počúvajte nás na Soundcloude
#11: Zdvojnásobte v behu svoje možnosti
Počúvajte nás na Soundcloude
#10: Šport v lockdowne
Počúvajte nás na Soundcloude
#9: Zlaté pravidlo športovca? Po tvrdom tréningu si telo zaslúži regeneráciu
Počúvajte nás na Soundcloude
#8: Behať veľa kilometrov už dnes nie je v móde!
Počúvajte nás na Soundcloude
#7: Päť krokov k lepším športovým výkonom
Počúvajte nás na Soundcloude
#6: Správne nastavená výživa
Počúvajte nás na Soundcloude
#5: Lepší výkon ide ruka v ruke so správnou regeneráciou
Počúvajte nás na Soundcloude
#4: Aktívne a zdravo: Jednoduché rady, ako zlepšiť svoju výdrž pri behu
Počúvajte nás na Soundcloude
#3: Rozcvičenie ako základ úspechu
Počúvajte nás na Soundcloude
#2: Core cvičenie
Počúvajte nás na Soundcloude
#1: Ako začať trénovať?!
Počúvajte nás na Soundcloude