Aktívne a zdravo

Pre všetkých fanúšikov aktívneho životného štýlu

BLOG 20 | #20: Nehľadajte na zime mínusy. Hýbať sa môžete, aj keď vonku nie je teplo!

Napriek tomu, že nám tohtoročná zima dáva zabrať menej ako jej predchodkyne, ešte sa neskončila. Na prvý jarný deň si musíme počkať do 20. marca. Ak ide o pravidelné športovanie a tréningy, v zime nám dávajú zabrať viac ako v letných mesiacoch. Dni sú kratšie a chladnejšie, vonku je vlhko a toto všetko negatívne ovplyvňuje komfort pri cvičení.

Ako však tvrdí triatlonista Patrik Čurila, aj počas zimného obdobia je potrebné byť aktívny(m). Obzvlášť, ak ide o športovca, ktorý má v rámci sezóny (od apríla do októbra) pretekové ambície. Pred príchodom jari je dobré vytvoriť si takzvaný všeobecný základ, ktorému sa v športovej terminológii hovorí aj „BASE". Platí však, že obdobie zimy je ideálne na to, aby človek upustil od intenzity a naopak, aby sa zameral na rozvoj vytrvalosti.

Medziobdobie -- od zimy do jari -- je vhodné využiť na venovanie sa športom, na ktoré počas roka nemáme čas.Náš srdcovocievny systém totiž nedokáže rozlíšiť a identifikovať, ako športujeme; a teda či beháme, bicyklujeme, skialpujeme alebo sme sa vybrali na turistiku. Srdce, pľúca a metabolizmus ako taký sa „prebúdzajú" a rozvíjajú už samotnou aktivitou.

V zime by mala hrať prím „ľahká tréningová intenzita", teda záťaž, ktorú pohyb na telo vytvára v danom momente. Odsledovať a odmerať (si) ju vieme rôznymi spôsobmi. Základný a najprirodzenejší je podľa Patrika Čurilu vlastný pocit, ktorý nám vie pomôcť zadefinovať, aký náročný pohyb sme si zvolili. Ľahká intenzita je na pocit taká, pri ktorej dokážeme kontrolovane dýchať a zároveň sa venovať aj iným, čiastkovým aktivitám -- napríklad sa s niekým rozprávať bez toho, aby to ovplyvnilo náš výkon a komfort pri cvičení.

Intenzitu tréningu si vieme odsledovať aj cez tepovú frekvenciu. Viac nám o tejto možnosti triatlonista Patrik Čurila porozprával v príslušnom podcaste. Je presvedčený, že hrudný pás by mal byť spolu so športovými hodinkami základnou výbavou každého človeka, ktorý to s pohybom myslí vážne. Na základe maximálnej tepovej frekvencie si ďalej vieme za pomoci príslušných tabuliek odvodiť tréningové zóny. Ľahká tréningová (aeróbna) sa pohybuje v rozmedzí od 60 do 80 % z maximálnej tepovej frekvencie. Ďalšími možnosťami merania intenzity sú bežecké tempá, watty či laktát z krvi.

Ak ide o oblečenie na športovanie v zime, netreba ho ani podceniť, ani to s ním prehnať! Dôležité sú vonkajšie podmienky, teda počasie a aktuálna teplota, ale tiež druh pohybu. Platí však, že telo sa zahreje už po pár minútach a začne „sa otepľovať" samo. Vrstvenie by preto malo byť rozumné. Must have kúsky na zimné športovanie sú však rukavice a čiapka, prípadne aspoň čelenka. Obliecť si treba aj „nákrčník", ktorý chráni krk pred chladom a vetrom. Vaše dýchacie cesty sa vám poďakujú, keď ich takto ušetríte pred studeným vzduchom! 😊 Po tréningu sa bude hodiť suché tričko, teplá bunda a samozrejme -- alfou a omegou je aj v tomto prípade dodržiavanie pitného režimu!

Kraj | 19. 02. 2024

Zoznam blogov

Zoznam podcastov