Aktívne a zdravo

Pre všetkých fanúšikov aktívneho životného štýlu

BLOG 15 | #15: Chcete začať športovať? Zožeňte si bicykel. Cyklistika je výborná štartovacia disciplína!

Ako hovorí jedna cyklistická múdrosť, je oveľa lepšie zažiť škaredý deň na bicykli, než prežiť pekný deň v práci!

„Nedávne“ obdobie pandémie, na ktoré sa snaží väčšina svetovej populácie zabudnúť a všetci veríme, že sa už nikdy nezopakuje, so sebou, akokoľvek paradoxne to znie, priniesol aj pozitívne zmeny. Aspoň dočasné. Koronavírus nás totiž posadil na bicykel. Jediným možným únikom sa pre nás stala príroda, s ktorou je cyklistika ako taká veľmi úzko spätá.

Bicykel verzus beh!

Napriek tomu, že beh, o ktorom sme sa triatlonistom Patrikom Čurilom rozprávali v ostatnom podcaste, možno vnímať ako najdostupnejšiu pohybovú aktivitu, predsa len nie je vhodný pre každého. To však neplatí v súvislosti s cyklistikou. Riziko zranení a pretrénovania (sa) je počas bicyklovania sa výrazne nižšie ako pri behu, ktorý je invazívnejší a náročnejší, ak ide o náš pohybový aparát. Navyše, bicykel je výborná voľba aj pre ľudí s horšou fyzickou kondíciou či nadváhou. Pomáha spaľovať kalórie a redukovať hmotnosť. Okrem toho, jazda na bicykli býva prvou odporúčanou pohybovou aktivitou pri rekonvalescencii po operáciách.

Predtým, ako si sadneme na bicykel!

Na začiatok treba povedať, že ak to s cyklistikou myslíme viac ako vážne, je potrebné sa rozhodnúť, či nás to viac láka na cesty alebo do hôr. A tomu následne prispôsobiť (a nepodceniť) výber bicykla. Podľa rád Patrika Čurilu je na úvod vhodnejšie zvoliť si z tejto dvojice ten univerzálnejší – a síce horský (variant). Nevhodný výber, najmä ak ide o veľkosť bicykla, by mohol počas jazdy negatívne ovplyvniť náš komfort a viesť k bolesti krížov, kolien či trapézov, respektíve ramien. Veľmi dôležitou investíciou je v tejto súvislosti taktiež kúpa tretier a pedálov. Bicyklovať sa v teniskách nie je práve najlepší nápad. A bez ohľadu na to, akí istí sme si našimi cyklistickými schopnosťami, na bicykel by sme si nikdy nemali sadnúť bez ochrannej prilby. Ak si, samozrejme, dostatočne vážime naše zdravie a náš život.

Piť či nepiť? Jesť či nejesť?

... pred jazdou na bicykli a počas nej? Odpoveď znie – všetko s mierou. Pitný režim by mal byť striktne nealkoholický a naopak, za najvhodnejšie sú považované iontové nápoje, ktoré telu dopĺňajú minerály aj cukry. O tie cyklista prichádza spaľovaním počas svojho výkonu. Ak ide o stravu, treba zvoliť individuálny prístup, avšak žiaduce a najmä praktické sú rôzne druhy tyčiniek. Jednak sú ľahko prežúvateľné, jednak ľahko stráviteľné. Mimochodom, vedeli ste, že cyklisti sú veľkí kávičkári? Americkí vedci zistili, že až 50 % celosvetovo vyprodukovanej kávy vypijú práve o cyklisti. Aj Patrik Čurila nám v príslušnom podcaste potvrdil, že pitie kávy je súčasťou cyklokultúry! 😊

(Zo)pár Patrikových rád na záver:

  1. Prvý bicykel si pokojne kúpte v bazári,
  2. Na jeho veľkosti záleží,
  3. Začnite jazdou na horskom bicykli,
  4. Nepreháňajte to,
  5. Počítajte s počiatočnou bolesťou (najmä v oblasti sedacích svalov), ktorá časom odznie,
  6. Vždy si so sebou na bicykel berte vodu,
  7. Zakaždým sa chráňte prilbou!
Kraj | 23. 10. 2023

Zoznam blogov

Zoznam podcastov