Aktívne a zdravo

Pre všetkých fanúšikov aktívneho životného štýlu

BLOG 18 | #18: MÁTE V PLÁNE ABSOLVOVAŤ SVOJ PRVÝ TRIATLON? Čítajte ďalej!

Vedeli ste, že k rozšíreniu triatlonu na našom území prispel článok v novinách? Tento šport, v ktorom sa snúbia až tri ďalšie súťažné disciplíny (plávanie, cyklistika a beh), v ňom športový redaktor mimoriadne skritizoval. Nazval ho „Agónia železných mužov“, a autor v ňom argumentoval tým, že je triatlon mimoriadne škodlivý pre zdravie. Aj keď to boli Francúzi, ktorí ako prví (v roku 1902) začali pretekať v podobnej súťaži, len namiesto behu v nej praktizovali kanoistiku, naplno sa triatlon rozvinul v USA, v 70-tych rokoch minulého storočia. A práve za Veľkou mlákou sa dostal svoju dnešnú podobu.

Postavenie moderného triatlonu je dnes (v porovnaní s minulosťou) úplne odlišné. Od roku 2000 olympijský šport sa teší popularite nielen medzi vrcholovými, ale aj hobby športovcami. Jeho veľkým „fanúšikom“ je aj Ironman Patrik Čurila, ktorý nám o ňom porozprával aj v príslušnom podcaste.

Triatlony sa kategorizujú na dve základné skupiny – na dlhé a krátke vzdialenosti. Medzi krátke patria šprint triatlon a olympijský triatlon. Šprint zahŕňa 750 metrov plávania, 20 kilometrov cyklistiky a 5 kilometrov behu. Olympijský triatlon má v rámci jednotlivých disciplín dvojnásobnú vzdialenosť. Medzi dlhé triatlony patrí stredne dlhý triatlon a dlhý triatlon, teda polovičný Ironman a Ironman.

Podľa Patrika je najvhodnejším variantom na vstup do sveta skutočného triatlonu je variant šprint, ktorý sa aj v našich zemepisných šírkach teší najväčšej obľube. A pritom, drvivá väčšina ľudí má triatlon len ako voľnočasovú aktivitu, zatiaľ čo profesionáli tvoria len nepatrné percento.

Tu sa natíska otázka, od čoho sa odraziť, ak si chcem preteky vyskúšať vôbec prvýkrát. Ako Patrik radí aj v podcaste, najideálnejšie je „spojiť sily“ s niekým, kto už triatlon absolvoval a vie nám v tomto smere posunúť cenné rady. A dôležité je, stanoviť si cieľ. Lebo nie nadarmo sa hovorí, že cieľ je cesta! ;-)

Zo všetkých troch disciplín triatlonu robí väčšine ľudí najväčší problém plávanie, ktoré Patrik v rámci prípravy odporúča absolvovať minimálne dvakrát do týždňa. Rovnako „často“ vraj treba behať a aspoň raz v týždni jazdiť na bicykli. To je spolu 5 tréningových jednotiek, pričom samotné tréningy nemusia byť dlhé, respektíve, stačí aj polhodina.

Na Slovensku zastrešuje preteky Slovenská triatlonová únia, ktorá má na starosti aj iné multišportové preteky, napríklad aquatlon (spojenie plávania a behu) alebo duatlon (spojenie cyklistiky a behu).

Na čo si dať pozor pri prechode medzi jednotlivými disciplínami, do akého športového vybavenia treba na začiatku investovať a užitočná rada na záver! Vypočujte si podcast, v ktorom triatlonista Patrik Čurila prezradil viac!

Ako znie heslo úspešného triatlonistu? Plávaj rýchlo, bicykluj intenzívne a bež si po víťazstvo!

Kraj | 06. 12. 2023

Zoznam blogov

Zoznam podcastov