Aktívne a zdravo

Pre všetkých fanúšikov aktívneho životného štýlu

BLOG 05 | #5: Lepší výkon ide ruka v ruke so správnou regeneráciou

Slovo regenerácia je v športe spomínané veľmi často. V praxi sa využíva o čosi menej. Regenerácia je však veľmi dôležitá, sa chcete zlepšovať a neustále napredovať. Prinášame vám zopár jednoduchých rád, ktoré vás v podstate nič nestoja, ale pri pravidelnom dodržiavaní vedia vašu výkonnosť posunúť o level vyššie.

Ak sa chcete zlepšovať a neustále napredovať, tak bez regenerácie to nepôjde. Počas tréningu a následne po ňom spaľujete množstvo kalórii. Bez pravidelnej regenerácie však môžete prísť nielen o tukové zásoby, ale aj o svalovú hmotu. Organizmus, ktorý je nadmieru preťažovaný, dokáže totiž uvoľniť aj veľké množstvo stresových hormónov, čo neskôr vedie ku vzniku zranení či neželanému priberaniu na váhe. Možno ste sa práve teraz zamysleli a zistili ste, že vám vlastne nie je úplne jasné, čo regenerácia presne je. Jej foriem je veľa – či už ide o stravu, spánok, masáž, ľahké pohybové aktivity či strečing.

Voda a vyvážená strava sú základ

Voda a regenerácia spolu tvoria nerozlučnú dvojicu. Možno už viete, že 75% vašich svalov tvorí voda. Tá zároveň zabezpečuje, aby procesy v tele fungovali správne a pomáha zregenerovať vaše unavené svaly. Všimnite si atlétov mimo športoviska. Fľaša s vodou nikdy v ich ruke nechýba. Voda podporuje obnovu svalov, zlepšuje trávenie a znižuje únavu. Len voda však nestačí. Pri aktívnom športe, a nielen pri ňom, je dôležitá aj vyvážená strava. Medzi nutrienty, ktoré telo športovca nevyhnutne potrebuje, patria sacharidy a samozrejme aj proteíny. Vaše telo rozkladá pri fyzickej záťaži práve bielkoviny na aminokyseliny, ktoré tvoria základ svalových vlákien. Bez proteínov sa unavené svalstvo regeneruje len veľmi, veľmi pomaly. Netreba však zabúdať ani na dvojicu vitamíny a minerály. Vedia pomôcť k lepšiemu využívaniu proteínov a na druhej strane aj zabezpečujú uvoľňovanie hormónov, ktoré sú pri regenerácii potrebné.

Aktívna regenerácia a strečing

K regenerácii patria aj pohybové aktivity. Na tie netreba zabúdať ani po ťažkom tréningu či náročnom športovom výkone. Vtedy je horšia voľba nerobiť nič. Aktívna regenerácia je v podstate tréningová jednotka, v rámci ktorej športujete vo veľmi nízkej intenzite. Napríklad, ak by ste zabehli maratón, na druhý deň je vhodné ísť na prechádzku alebo sa povoziť na bicykli. Zlepší vám to cirkuláciu krvi, vďaka čomu sa do svalov dostanú živiny o čosi jednoduchšie. Pri žiadnom športe zároveň nikdy nezabúdajte na strečing. Ten má úžasnú vlastnosť: dokáže zmierniť svalové napätie. Strečingové cvičenia patria k najefektívnejším formám, ako zlepšiť regeneráciu svalstva, a tým aj predísť zraneniam. Vďaka nemu bude aj svalovica po ťažkom tréningu o dosť menšia.

Blahodarný spánok

Možno sa domnievate, že vám stačí okolo 5 hodín spánku. Veď sa predsa cítite oddýchnutý a máte pocit, že vôbec vás to neovplyvňuje. Avšak práve dostatočné množstvo spánku je jedna z najlepších ciest, ako urýchliť regeneráciu. Počas spánku sa uvoľňujú rastové hormóny, ktoré pomáhajú svalom rásť, no zároveň podporujú aj spaľovanie tukov. Počas spánku sú niektoré funkcie vášho tela nečinné, a práve vtedy má váš organizmus dosť času na opravu poškodených tkanív. Nekvalitný či nedostatočný spánok prináša okrem únavy ďalšie negatíva, akými sú nervozita, nízka výkonnosť a zlá koncentrácia. Nie náhodou sa odporúča spať 7 - 8 hodín. Pre vašu regeneráciu je to totiž viac ako ako dôležité.

Kraj | 03. 06. 2020

Zoznam blogov

Zoznam podcastov