Aktívne a zdravo

Pre všetkých fanúšikov aktívneho životného štýlu

BLOG 07 | #7: Päť krokov k lepším športovým výkonom

Päť krokov k lepším športovým výkonom

Motivácia je to, vďaka čomu začnete. Zvyk zase to, vďaka čomu, v tom budete pokračovať. Tieto slová sú veľmi pravdivé aj v športovom svete. Čo robia úspešní atléti, aby podávali kvalitné výkony? Kde nachádzajú fyzickú a psychickú silu na sebe neustále pracovať a nevzdávať sa? Podľa kondičného trénera a aktívneho triatlonistu Michala Uličného si treba osvojiť nasledujúce postupy: Sústavnosť. Rozcvička. Time managment. Tréningový denník. Regenerácia. Silový tréning. Je to cesta, ako sa stať rýchlejším, silnejším a zdravším športovcom.

Keď máte v práci chaos, môžete vyhorieť. Športovci nie sú výnimkou!

Ak sa chce atlét športom živiť, ak to myslí naozaj vážne, túži byť úspešný a výkonný, rovnako ako „v bežnom zamestnaní“ musí mať osvojené zvyky. „Profíci“ majú zaužívané rôzne rituály. Patrí medzi ne sústavný tréningový proces či dobre prepracovaný time managment, vďaka ktorému dokonale ovládajú svoj tréningový rozvrh. Musia sa neustále učiť, ako regenerovať, čo zjesť pred tréningom, čo si dopriať po ňom. Akonáhle začne športovec strácať systém, buď vyhorí alebo utrpí jeho výkonnosť.

Základom je sústavnosť. Atlét môže mať v sebe gény, ktoré ho predurčujú, aby bol veľkým talentom a podával výkony, ale sústavnú prácu nič nenahradí. Aj menej talentovaní športovci sa práve vďaka nej môžu stať „na svojom ihrisku“ hviezdami. Slovákmi uznávaný atlét Matej Tóth nepatril ako dieťa do úzkej skupiny tých, ktorí mali šancu dostať sa do reprezentácie. Dnes je z neho práve vďaka sústavnému tréningu olympijský víťaz. Jeho fyziologické predpoklad pritom zaostávali za konkurenciou.

Deň má len 24 hodín. Ako to všetko stíhať?

Time managment funguje aj v športovom svete. Veľmi dôkladne ho majú prepracovaný najmä profesionálni športovci. Dva, niekedy aj tri týždne dopredu vedia, aký tréning ich čaká, dopredu si plánujú psychickú prípravu, ale tiež to, čo budú jesť, ako budú regenerovať. Fungujú skrátka ako veľkí plánovači. Ich sústredenosť na tréningový proces a výkonnosť je taká veľká, že sa občas odmietnu s fanúšikom odfotiť alebo sa mu podpísať!  A píšu si tréningový denník.

Zápisky v ňom vedia byť veľmi nápomocné napríklad vo chvíli, keď začne u športovca náhle klesať výkonnosť. Stačí jeden pohľad doň a zistí, kde sa stala zrejme chyba. Platí to však aj v opačnom garde. Ak športovcovi nečakane vyšli preteky, on však nevie vyhodnotiť, čo urobil v rámci prípravy inak, v denníku môže spätne nájsť odpoveď.

Nedocenená rozcvička!

Trvá len pár minút a predsa sa jej mnohí športovci vyhýbajú. Podľa slov Michala Uličného si však pred každým tréningom treba predstaviť formulu. Na začiatku pretekov sa tiež musí zohriať do optimálnej teploty, aby fungovala tak, ako má. To isté platí aj o ľudskom tele. Ak si ho športovec v príhodnej chvíli nezahreje a nerozcvičí, rekordné výkony určite nepodá a ešte sa môže aj zraniť.

Som športovec, oddychuj nepotrebujem!

Omyl. Základné pravidlo znie, že ťažký deň má byť ťažký, ľahký zase ľahký. Profesionál vie, kedy je potrebné si dobíjať baterky. A pozná význam slov „regeneračný deň“. Problémoví sú v tomto smere najmä hobby športovci. Telo sa jednoducho potrebuje zregenerovať a doplniť si živiny. Ľudské telo je zložitý mechanizmus. Nefunguje ako automobil, ktorý sa spamätá, keď mu vymeníme súčiastky.

Najlepšia regenerácia? Spánok!

Masáž, lymfodrenážne nohavice ani psychológ ho nenahradia. Nedostatok spánku je častým dôvodom zranení. Bežní hobby športovci spia len 5-6 hodín denne. Poučení profesionáli si doprajú aspoň 8-hodinový spánok. Vedia totiž, že vtedy sa ich telo dokáže poriadne zregenerovať.

Áno za silový tréning!

Medzi dôležité a účinné športové rituály patrí jednoznačne aj silový tréning, ktorý športovci prinesie veľa benefitov. Napríklad: Zlepšuje správne držanie tela. Silnejšie svaly vďaka nemu lepšie odolávajú nárazom spôsobeným napríklad pri behu. Urýchľuje regeneráciu. A to zďaleka nie je všetko.

Kraj | 05. 08. 2020

Zoznam blogov

Zoznam podcastov