Aktívne a zdravo

Pre všetkých fanúšikov aktívneho životného štýlu

BLOG 28 | #28: Menej, ale často, je viac ako veľa, ale občas!

Pravidelnosť a konzistentnosť (pohybu) nadovšetko.

Ak si má človek radosť z pohybu a pevné zdravie, ktoré so sebou prináša, udržať, pravidelnosť je mimoriadne vítaná. A je to zároveň predpoklad, ako sa z dlhodobého hľadiska zlepšovať. 

Žijeme hektickú a uponáhľanú dobu, keď „mať čas pre seba" nie je jednoduché. Automaticky, akosi „prirodzene", robíme veci nárazovito a za kratší čas toho chceme stihnúť viac. V tréningu, a najmä v tom dlhodobo udržateľnom, však tento „postup" rozhodne nefunguje. Okrem toho, že riskujeme, že sa nám športové aktivity časom znechutia, negatívny dopad to môže mať v konečnom dôsledku aj na naše zdravie. Preto je lepšie nastaviť sa tak, aby sme sa hýbali v kratších časových objemoch, ale častejšie a opakovane, ideálne so železnou pravidelnosťou. 

Konzistentnosť? Ako ju chápať?

Konzistentnosť v kontexte tréningu znamená pravidelné a systematické zapájanie sa do fyzických aktivít. Započítavame do nej aj cvičenie alebo prechádzku. Základom je, vytvoriť si rutinu, ktorá sa stane pevnou súčasťou nášho každodenného života. To znamená, že nám konzistentnosť pomáha budovať si návyky. Keď sa totiž niečo stane rutinou, je oveľa jednoduchšie to robiť bez potreby sa do toho nútiť. Psychológia tvrdí, že práve pravidelným opakovaním sa, sa posilňujú nervové dráhy, čím sa zlepšuje aj samotný výkon..

Navyše, pravidelná fyzická aktivita má na naše telo a myseľ množstvo pozitívnych účinkov. Patrí medzi ne posilnenie svalov, znižovanie rizika vzniku chronických ochorení, zlepšenie kardiovaskulárnej činnosti a tým zníženie rizika srdcových chorôb,  cukrovky, obezity a mnoho ďalších psychologických benefitov, na čo nás v podcastoch pravidelne upozorňuje triatlonista a tréner Patrik Čurila

Čiže, menej, ale často? Ale nie veľa a občas?! 

Áno! Je bežné, že človek počas týždňa „nemá čas" na tréning alebo sa hýbať, preto sa to snaží dohnať cez víkend, často jedným, pridlhým a veľmi intenzívnym tréningom. Tento prístup však môže mať krátkodobé výsledky aj účinky a rozhodne nie je udržateľný. Toto nie je správna cesta a potvrdzuje to aj dlhodobá prax Patrika Čurilu

Práve nastavenie „menej, ale často" je podľa neho riešením. Hýbať sa hodinu a 3x-krát do týždňa, je z hľadiska všetkých fyziologických a psychologických benefitov pre väčšinu populácie vhodnejší, ako jeden intenzívny 3-hodinový (tréning). Aj keď má človek 8-hodinovú sedavú prácu, pravidelnými malými krokmi dokáže zlepšovať svoju kondičku. Stačí (napríklad) vynechávať výťahy a chodiť po schodoch. Raz do týždňa je vhodné dať si napríklad beh s chôdzou (na 30 až 60 minút), prípadne jeden silový tréning, ideálne však pod vedením trénera. A to už zaváňa tréningovým plánom. 

Pár slov na záver: Pravidelnosť a konzistentnosť je (nielen v pohybe a aktivitách s ním spojenými) základ! Treba mať v prvom rade na pamäti, že výsledok sa nedostaví po jednom extra náročnom tréningu.

Kraj | 23. 10. 2024

Zoznam blogov

Zoznam podcastov