Aktívne a zdravo

Pre všetkých fanúšikov aktívneho životného štýlu

BLOG 12 | #12: Ako si užiť sviatky naplno a nepribrať

Vianoce sú obdobím, keď si doprajeme rôzne chuťovky, no naše telo zároveň dostáva poriadne zabrať. Je vôbec možné, aby človek ostal fit napriek chladničke plnej nezdravých dobrôt, ktorým je veľmi ťažké odolať? Zopár rád, ako si to „nepokaziť“ a vyhnúť sa novoročnému predsavzatiu o chudnutí a zlepšení kondičky, ponúka aktívna bežkyňa, trénerka a výživová poradkyňa Romana Komárňanská.

Udržte si svoju sebadisciplínu a neprerušte tréningový plán

Aj prísni tréneri prihliadajú na to, že Vianoce sú sviatočným obdobím, keď človek chce (potrebuje) „vypnúť“ alebo aspoň zvoľniť tempo a užívať si čas s rodinou aj blízkymi. Zároveň prichádza príležitosť na lepšiu regeneráciu a možnosti motivovať sa do ďalších týždňov či mesiacov. Šport je síce životný štýl, počas sviatkov sa však môže situácia ľahko zmeniť. Platí však, radšej menej cvičenia,ako úplne nič nerobenie.

„Som zástancom toho, že radšej 20 minút cvičeniadenne,ako raz za týždeň hodina vposilňovni,“ radí Romana.

Trávte čas so svojimi blízkymi aj aktívne

Voľný čas počas Vianoc môžeme využiť na prechádzku v prírode, turistiku vo okolí, sánkovanie či korčuľovanie. Nemusíte sedieť iba za stolom a vyjedať koláčiky, aj keď je to rozhodne príjemná aktivita. Dôležité je ostať v pohybe (aj pre váš dobrý pocit).Pohybom vie človek zredukovať vianočné kalórie, keďže na stole a v chladničke sa počas sviatkov „povaľuje“ veľa jedlých pokušení. A napokon, treba si spomenúť, koľko námahy a energie ste museli vložiť do vašej súčasnej kondičky a váhy. A zadarmo to určite nebolo.

Prejedli ste sa? Toto vám pomôže !

Ak sa „náhodou“ stane, že to preženiete s majonézovým šalátom, určite si nič nevyčítajte, ale už na druhý deň sa snažte nepokračovať, naservírujte si na tanier niečo ľahšie a telu prospešnejšie. Doprajte si, na čo sa celý rok tešíte, ale počas ďalších dní sa už v jedení kontrolujte. Pokiaľ je to možné (a vždy je to možné ☺), siahnite po zdravšej alternatíve vianočných pokrmov a dobrôt.

Nezabúdajte ani na správnu hydratáciu, najmä na pitie čistej vody a čajov. Zbytočným kalóriám sa vyhneme, ak zjedálnička vylúčime sladené nápoje, predovšetkým alkohol.

Ako si to teda počas Vianoc zbytočne nepokaziť ?

• Doprajte si zimnú prechádzku
• Optimalizujte svoje tréningové ciele
• Zostaňte hydratovaní
• Naordinujte si dostatok kvalitného spánku
• Uvoľnite sa
• Užívajte si Vianoce bez stresu a naháňania sa
• Trávte čas s rodinou (aj) aktívne (choďte sa sánkovať alebo korčuľovať)

Zostať fit, teda neprerušiť celoročný tréningový proces a znížiť riziká nabratia zbytočných kilogramov, je vo vianočnom období výzva. Ak si však človek uvedomuje riziká, všetko je možné.

Šťastné, veselé, štedré a zdravé!

Kraj | 16. 12. 2020

Zoznam blogov

Zoznam podcastov