Ak sa rozhodnete pre akýkoľvek šport, nemali by ste zabúdať aj na oddych. Každý šport je séria rovnakých a často používaných pohybov, pri ktorých neustále preťažujete rovnaké svaly. Ako náhle sa z vášho tréningového programu vytratí čas na kompenzáciu, tak vaše telo pomaly smeruje k disbalansu a neželanému zraneniu. Ako sa tomu vyhnúť?
Jednou z možností kompenzácie po športovej záťaži je tréning hlbokého stabilizačného systému, ktorý je známy pod názvom „Core“. „Ide o hlboké svaly, ktoré nie je vidieť, ale majú rovnakú funkciu ako vonkajšie svaly. Sú to svaly chrbta, brušné a bedrové svaly. Tieto využívame bežne, či už v kancelárii, pri chôdzi, ale aj pri športe,“ vysvetlil kondičný tréner a aktívny triatlonista Michal Uličný.
Tréning hlbokého stabilizačného systému prebieha u každého ináč. Závisí od toho, ktorý šport si vyberiete. „Akonáhle ide o človeka, ktorý má sedavé zamestnanie a rozhodne sa cvičiť, u neho prvotne riešime nácvik bránicového dýchania, aktivizáciu hlbokého stabilizačného systému v oblasti brucha a chrbtové svaly. Keď ide o aktívnejšieho športovca, tam sa vieme viac špecializovať na daný pohyb. Ak je to napríklad lyžiar, tak riešime svaly okolo lýtka, zadných stehien a okolo kolien. Ak je to bežec, vieme riešiť bedrové svaly, svaly chrbta a brucha,“ vymenoval tréner.
Core je systém cvičení vhodný pre každého, či už ide o bežného človeka alebo profesionálneho športovca. „Core cvičenie sa skladá z veľmi veľa cvikov a je len na trénerovi a človeku, ktoré cvičenia si vyberie, ktoré najviac potrebuje a ktoré mu vedia zabezpečiť to, aby pri športe svaly tela netrpeli,“ doplnil Uličný s tým, že takéto cvičenie pomôže aj ľuďom, ktorí trávia veľa hodín v práci v sede za počítačom.
Mnoho ľudí si myslí, že je zbytočné cvičiť svaly, ktoré nie je vidno. Opak je však pravdou. Core cvičenie vie zlepšiť kvalitu života. „Bežný človek môže mať život kvalitnejší tým, že po práci netrpí bolesťami chrbtice. Ak pôjde na lyžovačku, tak si vie zašportovať a netrpí v oblastí kolien, bedier a chrbta. Keď športovec nepodporuje hlboký stabilizačný systém, nemôže byť rýchlejší, vytrvalejší ani obratnejší a nemá šancu na úspech,“ radí kondičný tréner.
Ak svalom nevenujete dostatočnú pozornosť, pri športe si môžete spôsobiť úraz. „Bedrové svaly, svaly chrbta a brucha vystužujú celú našu chrbticu. Ak by sme ich dali preč, chrbtica by sa zrútila. Pre bežného človeka je potrebná stabilizácia chrbtice. Ak pri športe ľudia nevedia zapojiť hlboké svaly, hrozí roztrhnutie horného krížového väzu, alebo podvrtnutie členka,“ vysvetlil.
Ak sa človek začne vo voľnom čase venovať behu, mal by si vopred naštudovať, na čo si dávať pozor. „Bežci majú veľký problém v oblasti bedier. Bedrá sú zo sedavého spôsobu života často stiahnuté a tým pádom je tam rozsah pohybu malý. To sa prenáša na spodný chrbát a človek začne trpieť bolesťami driekovej chrbtice,“ uviedol Uličný. Pred behom teda potrebujete precvičiť sedacie svaly. „Cez sedacie svaly následne máte aj silnejší odraz, aj stabilnejší trup. Ďalším dôležitým svalom sú zadné stehenné svaly a lýtko. Akonáhle budete mať silné zadné stehenné svaly a lýtka, prestanete mať problémy s kolenami. Veľa ľudí pri behu bolí koleno a chcú to riešiť operačne, a pritom to môže byť len jednoduchá vec, že to zadné stehno alebo lýtko je slabšie a koleno potom berie celú váhu na seba,“ doplnil tréner.
Ak ste doteraz aktívne nešportovali a chcete začať, je dobré zamerať sa na Core tréning. „Core cvičenie vychádza z jogy a pilatesu. Ak začne športovať človek, ktorý sedí v kancelárii, na začiatok by mal začať s primárnymi cvikmi Core cvičenia a potom sa zamerať priamo na daný pohyb vybraného športu,“ odporúča odborník. Ak sa už rozhodnete športovať, tréningom by ste sa mali venovať dva až trikrát do týždňa. „Dôležité je mať medzi cvičeniami pauzu. Tie svaly sú aktivizované a potom až tak netrpia,“ doplnil.
Čo sa týka intenzity športovania, prispôsobte ju svojej výkonnosti. „Ak je to úplný začiatočník, veľa vecí stačí robiť v izometrii. To znamená, že dĺžka svalu sa nemení a mení sa iba napätie. Medzi takéto cvičenie patrí plank, alebo len nácvik správneho dýchania, pri ktorom iba ležíte, no na druhý deň cítite, že svaly sa aktivizovali,“ radí tréner.
Pri Core precvičíte celé telo. „Core vychádza z funkčného tréningu, pri ktorom sa používajú pohyby, ktoré bežne využívame počas dňa. Keď sa pohybujete, zapájate celé telo,“ povedal Uličný. Mnoho ľudí však nerado pri cvičení dvíha činky. Pri Core ide o prácu aj s činkami aj bez. „Core obsahuje veľmi veľa cvičení a variácií. Na začiatok stačí cvičiť s vlastnou váhou tela a postupom času pridávať činky, alebo balančnú pomôcku,“ vysvetlil.
Vhodné pre ženy aj mužov
Ženy sa pri silovom tréningu boja, že naberú veľké svaly, ich postava sa zmení a budú viac muskulatúrne, ako by sa im páčilo. „Ženy nemajú veľa testosterónu, takže nehrozí, aby tie svaly rýchlo rástli v porovnaní s mužmi,“ uzavrel kondičný tréner a aktívny triatlonista Michal Uličný s tým, že Core cvičenie je rovnako vhodné pre ženy aj mužov.
Blog 29 | #29: Chladné počasie a kratšie dni nie sú dôvod(om) prestať aktívne žiť! Treba si len správne vybrať a vhodne sa obliecť!
Zima? Na pohyb nemusíte rezignovať! Napriek tomu, že leto ako ročné obdobie ponúka viac možností, ako sa v tomto smere realizovať. Pohyb počas zimných m…
Blog 28 | #28: Menej, ale často, je viac ako veľa, ale občas!
Pravidelnosť a konzistentnosť (pohybu) nadovšetko. Ak si má človek radosť z pohybu a pevné zdravie, ktoré so sebou prináša, udržať, pravidelnosť je mimoriadne ví…
Blog 27 | #27: Deti by mali športovať! Pre radosť, pre zdravie a pre svoju budúcnosť!
Spisovateľ píše, športovec cvičí. Čímkoľvek sa chcete stať, musíte pre to niečo urobiť. Vec sa má tak, že nie každé dieťa je rodeným športovcom. Podľa Svetovej zdrav…
Blog 26 | #26: Ako vybalansovať prácu, rodinu a šport? Kto chce, hľadá spôsoby, kto nechce, hľadá dôvody!
Aj ľudia pracujúci v kancelárii trénujú. BALANS. Slovo, ktoré môžeme nahradiť napríklad výrazom vyrovnanosť alebo rovnováha. Balansovať v živote teda znamená, udržiav…
Blog 25 | #25: Letná dovolenka: Doprajme si, ale majme na mysli, že každý krok sa počíta!
Ale, pozor! Leto by nemalo byť len také aktívne, aby sme po ňom neboli ešte viac unavení. S troškou zveličenia možno povedať, že slovo dovolenka je odvodené od …
Blog 24 | #24: Základ úspechu zdravého života? Regenerácia a výživa!
Dôležitosť oddychu, regenerácie a rovnako tak zdravej výživy, pričom každé zo spomenutého by sa malo zakladať na pravidelnosti, netreba v živote podceňovať. A…
Blog 23 | #23: Téma, ktorá nemá víťaza: Individuálny pohyb verzus športovanie v komunite!
V rôznych životných oblastiach sa môže človek prejaviť ako individualista alebo tímový hráč. A rozhodne to platí aj v súvislosti so športovými aktivitami. V obidvoc…
Blog 22 | #22: Zbohom zima, vitaj!
Šťastie vraj praje pripraveným a v športovom svete, medzi amatérmi aj profesionálmi, by veci mohli zafungovať, keď si ich dopredu naplánujeme. Týka sa to aj …
Blog 21 | #21: Aj tréning má svoje pravidlá!
Meranie výkonnosti, bežecké tempo, tepová frekvencia. Ako sa v týchto termínoch vyznať? Život je pohyb. Kto sa prestane hýbať, je mŕtvy. Vyberte si život! (E.S…
Blog 20 | #20: Nehľadajte na zime mínusy. Hýbať sa môžete, aj keď vonku nie je teplo!
Napriek tomu, že nám tohtoročná zima dáva zabrať menej ako jej predchodkyne, ešte sa neskončila. Na prvý jarný deň si musíme počkať do 20. marca. Ak ide o pravide…
Blog 19 | #19: Od pohybu k tréningu až k pretekom! Čo ne/robiť, ak chceme „dobehnúť“ do cieľa?
„Mravec v pohybe dokáže viac ako driemajúci vôl,“ tú sú slová čínskeho filozofa Lao-c'(a), jedného z najväčších mysliteľov ľudstva. A zakladajú sa na pravde, keďže „akýko…
Blog 18 | #18: MÁTE V PLÁNE ABSOLVOVAŤ SVOJ PRVÝ TRIATLON? Čítajte ďalej!
Vedeli ste, že k rozšíreniu triatlonu na našom území prispel článok v novinách? Tento šport, v ktorom sa snúbia až tri ďalšie súťažné disciplíny (plávanie, cyklist…
Blog 17 | #17: 3 v 1: TRIATLON JE (takmer vždy) LÁSKA NA PRVÝ POHĽAD!
Kto je to triatlonista? Človek, ktorý si „nechápe“, že už jeden šport je viac ako dosť! 😊 Plávanie, jazda na bicykli a beh! To je v skratke TRIATLON, ešte pomerne m…
Blog 16 | #16: Len začať (niekedy) nestačí, treba aj vydržať!
Ako sa motivovať k pohybu a ostať dlhodobo motivovaným? Dávate si novoročné predsavzatia? Ak áno, patríte k ľuďom, ktorí túžia po pozitívnej zmene. Podľa niektor…
Blog 15 | #15: Chcete začať športovať? Zožeňte si bicykel. Cyklistika je výborná štartovacia disciplína!
Ako hovorí jedna cyklistická múdrosť, je oveľa lepšie zažiť škaredý deň na bicykli, než prežiť pekný deň v práci! „Nedávne“ obdobie pandémie, na ktoré sa snaží väčšina…
Blog 14 | #14: Urobte prvý krok a začnite behať! A predtým si prečítajte desatoro začínajúceho bežca.
Ako hovorí bežecká komunita, medzi mizerným dňom a dobrou náladou je len pár kilometrov. Aktuálne najrozšírenejšou pohybovou aktivitou, ktorej sa dobrovoľne…
Blog 13 | #13: Hýbme sa: Fyzicky „unavené“ telo nemá čas na psychické problémy!
Žijeme rýchlo, „sedavých“ profesií pribúda a život sa snažíme si všemožne zjednodušovať. Spoznali ste sa v týchto slovách? Čítajte ďalej. Pohyb je „absolútne“ prirodzeno…
Blog 12 | #12: Ako si užiť sviatky naplno a nepribrať
Vianoce sú obdobím, keď si doprajeme rôzne chuťovky, no naše telo zároveň dostáva poriadne zabrať. Je vôbec možné, aby človek ostal fit napriek chladničke pl…
Blog 11 | #11: Zdvojnásobte v behu svoje možnosti. Trénujte dvakrát za deň!
Ráno, na obed alebo večer? Kedy je najideálnejší čas na to, aby sme si obuli tenisky a išli si zabehať? A koľkokrát za týždeň, možno za deň? Ako odporúča kondi…
Blog 10 | #10: Ďalší lockdown? Neprestávajte športovať, stres zvládnete lepšie!
V ostatných mesiacoch sme „všetci“ na jednej lodi a prežívame, ako hovoria Francúzi, déjù vu! ... Aktuálna epidemiologická situácia dáva zabrať našej psychike, ale ta…
Blog 09 | #9: Zlaté pravidlo športovca? Po tvrdom tréningu si telo zaslúži regeneráciu
Ako si poradiť so situáciou, keď sa napriek pravidelnému a poctivému tréningu nedostavili želané výsledky? Čo v prípade, že sa náš športový výkon nezlepšuje a nam…
Blog 08 | #8: Behať veľa kilometrov už dnes nie je v móde!
Hovorí sa, že keď má človek zlý deň, mal by si ísť zabehať a ak to nepomôže, mal by bežať ešte ďalej! To si však žiada dobrý tréningový plán! Spôsobov, ako si ho m…
Blog 07 | #7: Päť krokov k lepším športovým výkonom
Päť krokov k lepším športovým výkonom Motivácia je to, vďaka čomu začnete. Zvyk zase to, vďaka čomu, v tom budete pokračovať. Tieto slová sú veľmi pravdivé aj v špo…
Blog 06 | #6: Správne nastavená výživa
Šport je činnosť, pri ktorej si často dokáže oddýchnuť naša hlava, ale neraz dostane zabrať telo. Pri aktívnom športe spotrebujeme množstvo energie a tú je treba …
Blog 05 | #5: Lepší výkon ide ruka v ruke so správnou regeneráciou
Slovo regenerácia je v športe spomínané veľmi často. V praxi sa využíva o čosi menej. Regenerácia je však veľmi dôležitá, sa chcete zlepšovať a neustále napredo…
Blog 04 | #4: Jednoduché rady, ako zlepšiť svoju výdrž pri behu
Základom dobrého cvičenia sú pestré tréningy. Vďaka tomu vás šport neprestáva baviť a nestáva sa monotónnym, aj keď ide napríklad o zdanlivo jednoduchý poh…
Blog 03 | #3: Rozcvičenie ako základ úspechu.
Určite ste už zažili pocit, že vaše telo po vykročení z auta a následnom rozbehnutí sa, začalo poriadne protestovať. Mali ste pocit, že ste akýsi ťažkí, nemot…
Blog 02 | #2: Core cvičenie – ako predchádzať zraneniam pri športe
Ak sa rozhodnete pre akýkoľvek šport, nemali by ste zabúdať aj na oddych. Každý šport je séria rovnakých a často používaných pohybov, pri ktorých neustále preťa…
Blog 01 | #1: Chcem začať trénovať efektívne
Pár týždňov dozadu tu bol Nový rok a veľa z vás si dalo do novoročných predsavzatí, že sa začnete viac hýbať, že si odbehnete svoj prvý polmaratón, triatlon poprípade…
#29: Chladné počasie a kratšie dni nie sú dôvod(om) prestať aktívne žiť!
Počúvajte nás na Soundcloude
#28: Menej, ale často, je viac ako veľa, ale občas!
Počúvajte nás na Soundcloude
#27: Šport ako prostriedok k rozvoju a výchove detí
Počúvajte nás na Soundcloude
#26: Ako vybalansovať prácu, rodinu a šport?
Počúvajte nás na Soundcloude
#25: Letná dovolenka: Doprajme si, ale majme na mysli, že každý krok sa počíta!
Počúvajte nás na Soundcloude
#24: Základ úspechu zdravého života? Regenerácia a výživa!
Počúvajte nás na Soundcloude
#23: Individuálny pohyb verzus športovanie v komunite!
Počúvajte nás na Soundcloude
#22: Zbohom zima, vitaj! Alebo – ako si naplánovať pretekovú sezónu.
Počúvajte nás na Soundcloude
#21: Aj tréning má svoje pravidlá!
Počúvajte nás na Soundcloude
#20: Nehľadajte na zime mínusy. Hýbať sa môžete, aj keď vonku nie je teplo!
Počúvajte nás na Soundcloude
#19: Od pohybu k tréningu až k pretekom!
Počúvajte nás na Soundcloude
#18: MÁTE V PLÁNE ABSOLVOVAŤ SVOJ PRVÝ TRIATLON?
Počúvajte nás na Soundcloude
#17: 3 v 1: TRIATLON JE (takmer vždy) LÁSKA NA PRVÝ POHĽAD!
Počúvajte nás na Soundcloude
#16: Len začať (niekedy) nestačí, treba aj vydržať!
Počúvajte nás na Soundcloude
#15: Chcete začať športovať? Zožeňte si bicykel. Cyklistika je výborná štartovacia disciplína!
Počúvajte nás na Soundcloude
#14: Urobte prvý krok a začnite behať! A predtým si prečítajte desatoro začínajúceho bežca.
Počúvajte nás na Soundcloude
#13: Hýbme sa: Fyzicky „unavené“ telo nemá čas na psychické problémy!
Počúvajte nás na Soundcloude
#12: Ako si užiť sviatky naplno a nepribrať
Počúvajte nás na Soundcloude
#11: Zdvojnásobte v behu svoje možnosti
Počúvajte nás na Soundcloude
#10: Šport v lockdowne
Počúvajte nás na Soundcloude
#9: Zlaté pravidlo športovca? Po tvrdom tréningu si telo zaslúži regeneráciu
Počúvajte nás na Soundcloude
#8: Behať veľa kilometrov už dnes nie je v móde!
Počúvajte nás na Soundcloude
#7: Päť krokov k lepším športovým výkonom
Počúvajte nás na Soundcloude
#6: Správne nastavená výživa
Počúvajte nás na Soundcloude
#5: Lepší výkon ide ruka v ruke so správnou regeneráciou
Počúvajte nás na Soundcloude
#4: Aktívne a zdravo: Jednoduché rady, ako zlepšiť svoju výdrž pri behu
Počúvajte nás na Soundcloude
#3: Rozcvičenie ako základ úspechu
Počúvajte nás na Soundcloude
#2: Core cvičenie
Počúvajte nás na Soundcloude
#1: Ako začať trénovať?!
Počúvajte nás na Soundcloude