Vegánstvo

Pre všetkých so zdravým životným štýlom

Odborný garant

Bio

Mgr. Kristína Chaparro, predsedníčka OZ Slovenská vegánska spoločnosť

Vyštudovala prekladateľstvo, no jej niekoľkoročnou vášňou je zvieraco-právny aktivizmus a zdravá výživa. Kristína je vegánkou od roku 2014 a tento životný štýl ju pohltil natoľko, že v roku 2016 stála pri zrode Slovenskej vegánskej spoločnosti. Toto občianske združenie vzniklo práve preto, aby sa spoľahlivé informácie o vegánstve dostali k širokej verejnosti.

Bc. Radek Látal, DiS., vegánsky výživový poradca a člen Slovenskej vegánskej spoločnosti

Výživa a jej vplyv na zdravie človeka sú jeho vášňou a koníčkom. Vyštudoval odbor Výživa ľudí na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite a je držiteľom zahraničného certifikátu Plant-Based Nutrition. Venuje sa téme zdravotných prínosov rastlinnej stravy v boji proti civilizačným ochoreniam a ako výživový poradca radí vegánom a záujemcom o rastlinnú stravu, ako sa správne stravovať.

Popis organizácie

Slovenská vegánska spoločnosť vznikla ako občianske združenie v roku 2016 za účelom propagácie vegánskej stravy a jej benefitov. Cieľom organizácie je poskytovať širokej verejnosti informácie týkajúce sa vegánskeho životného štýlu prostredníctvom rôznych osvetových podujatí (prednášky, premietania, diskusie), informačných a edukačných materiálov či ukážok vegánskej gastronómie. Momentálne má organizácia rozbehnutý aj projekt Zelená jedáleň, ktorý prináša rastlinné stravovanie na slovenské univerzity. Slovenská vegánska spoločnosť je tiež jediným poskytovateľom medzinárodne uznávanej ochrannej známky V-Label pre vegetariánske a vegánske produkty na Slovensku.

Hlavným poslaním združenia je ukázať, že vegánsky životný štýl má mnohé etické, ekologické, ale aj zdravotné aspekty. Cieľom je vybudovať v slovenskej spoločnosti zdravé povedomie o tomto stravovaní a životnom štýle, aby bolo vegánstvo všeobecne známe, pochopené a ľahko dostupné, podobne ako v iných vyspelých európskych krajinách.