Vegánska strava si získava čoraz väčšiu popularitu aj u športovcov, medzi ktorými nájdeme nielen amatérov, ale aj olympijských víťazov. Čo ich k vegánstvu vedie a aký vplyv má bezmäsitá strava na športový výkon?
Jedným z najčastejšie spomínaných prínosov stravovania bez mäsa je medzi atlétmi rýchlejšia regenerácia. Tú oceňuje aj trenčiansky rodák Zdeno Chára, kapitán hokejového tímu Boston Bruins. Na rastlinnú stravu prešiel už v roku 2017 a podľa jeho slov je zdravší, lepšie sa cíti a rýchlejšie regeneruje. Vo svojich 43 rokoch je momentálne najstarším aktívnym hráčom americkej NHL a stále bez problémov udržiava tempo s mladšími spoluhráčmi. Základ jeho stravy tvoria primárne celistvé rastlinné potraviny, ako ovocie, zelenina, strukoviny, celozrnné obilniny, orechy a semienka.
Podobnú skúsenosť opisuje aj tenistka Venus Williams, ktorá prešla na vegánsku stravu v roku 2011 po tom, ako jej lekár diagnostikoval závažné autoimunitné ochorenie, v ktorom hrá zápal hlavnú úlohu. Vďaka dôslednej strave bez mäsa a cukru sa rýchlo vrátila do formy a spolu so svojou sestrou vyhrala už v nasledujúcom roku 2012 olympijské zlato v súťaži dvojíc. Dlhoročnými vegánmi sú tiež aktuálna svetová tenisová jednotka a majiteľ vegánskej reštaurácie, Novak Djokovič, a aj bývalá česká tenisová šampiónka Martina Navrátilová. Vegánov medzi tenisovou špičkou pribúda. Najnovšie sa k vegánstvu prihlásila aj vychádzajúca hviezda svetového tenisu Nick Kyrgios.
Pri športovom sa opotrebúvajú svaly, šľachy a kĺby, ktoré sa pri pohybe namáhajú. V poškodených tkanivách vzniká zápal, ktorý spôsobuje bolesť a môže predĺžiť dobu regenerácie. Rýchlosť regenerácie pritom určuje, ako často je športovec schopný trénovať a zúčastňovať sa súťaží. Je to preto kriticky dôležitý faktor v kariére profesionálov. Vegánska strava s vysokým podielom celistvých rastlinných potravín má schopnosť účinne znižovať zápal v organizme, čo preukázali viaceré výskumy. Protizápalový účinok je taký silný, že môže nielen pomôcť urýchľovať regeneráciu športovcov, ale aj pomáhať pri rôznych autoimunitných zápalových ochoreniach, ako je napríklad reumatoidná artritída.
Mäso je typicky spájané s bielkovinami, ktorých športovci potrebujú pochopiteľne viac ako bežní ľudia. To však nie je na vegánskej strave problém. O tom nás presvedčil napríklad strongman Patrik Baboumian, najsilnejší muž Nemecka z roku 2011, neoficiálne označovaný ako „najsilnejší vegán“. Vo svojej kariére bol držiteľom niekoľkých nemeckých aj svetových rekordov ako chôdza s 560-kilogramovým závažím na ramenách (anglicky „super yoke“) alebo vzpieranie so 185-kilogramovým brvnom (anglicky „log lift“).
Bielkoviny sú v rastlinných potravinách široko zastúpené. Rastliny sú dokonca zdrojom 57 % všetkých bielkovín, ktoré skonzumujú ľudia na celom svete. K najbohatším zdrojom rastlinných bielkovín patria predovšetkým strukoviny, celozrnné obilniny a orechy. Ak si napríklad dospelý muž dá na raňajky ovsenú kašu s orechmi, rastlinným mliekom a mrazeným ovocím, na desiatu datľovú raw tyčinku s jablkom, na obed strukovinový prívarok s pečivom a na večeru hummus so zeleninou, môže bez problémov získať aj 85 gramov bielkovín. To je viac ako odporúčajú slovenské výživové dávky (75 gramov denne) a dokonca výrazne viac ako odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie a väčšiny krajín sveta (60 – 67,5 gramov denne).
Kvalita bielkovín takisto nepredstavuje problém. Napriek mýtom obsahujú totiž rastlinné bielkoviny všetky esenciálne aminokyseliny a sú plnohodnotné. Rastlinné potraviny preto nie je ani potrebné žiadnym spôsobom kombinovať. Svoje o tom vedia profesionálni bodybuilderi Jehina Malik a Nimai Delgado, ktorí dokonca nikdy v živote nekonzumovali mäso. Nimai, ktorý je od detstva vegetarián, prešiel na vegánstvo ešte pred začiatkom svojej športovej kariéry. Jehina je vegánkou od narodenia. Nimai sa stal prvým vegánom na obálke najprestížnejšieho časopisu o bodybuildingu Muscle & Fitness a účinkoval dokonca po boku Arnolda Schwarzeneggera v dokumente „The Game Changers“ na Netflixe.
Vegánstvo pomáha aj pri vytrvalostných športoch. Pri najdlhších Ironman triatlónoch, ktoré pozostávajú z kilometrov plávania v mori a stovkách kilometrov behu a bicyklovania, rovnako ako pri niekoľko tisíc kilometrov dlhých ultramaratónoch, je ľudské telo vystavené obrovskému stresu počas niekoľkých dní. To si vyžaduje kvalitnú výživu, ktorá telu dodá všetky potrebné živiny, umožní rýchlu regeneráciu a tiež ochráni organizmus pred záplavou voľných radikálov, ktoré pri športe vznikajú. Správne zostavená vegánska strava obsahuje všetky potrebné esenciálne živiny a tiež nadpriemerne vysoké množstvo antioxidantov, ktoré nás chránia pred voľnými radikálmi.
Scott Jurek, ktorý je vegánom už od roku 1999, je jedným z historicky najúspešnejších ultrabežcov na svete. Dvakrát zvíťazil v najnáročnejšom ultramaratóne sveta Badwater ultramaraton, ktorý prebieha v Kalifornskom Údolí smrti, kde denné teploty dosahujú až 54 stupňov Celzia. V roku 2015 tiež zdolal 3500-kilometrový závod v Apalačských horách v rekordnom čase 46 dní, 8 hodín a 7 minút. Vo svojej knihe „Jedz a behaj“, ktorá sa stala bestsellerom, pripisuje svoje úspechy aj vegánskej strave. Pri týchto náročných podujatiach musia bežci často bojovať so zraneniami a bolesťou kĺbov, svalov a zapálených šliach. Schopnosť získať všetky potrebné živiny a zároveň bojovať proti zápalu je pre nich viac než kritická.
Unikátny je životný príbeh právnika Richa Rolla, ktorý sa stal vegánom až vo svojich štyridsiatich rokoch. V deň svojich štyridsiatych narodenín zistil, že nevie bez zadýchania a bolesti v hrudi vyjsť ani po schodoch vlastného domu. V dospelosti už bojoval s obezitou, alkoholizmom a aterosklerózou ciev a bol to práve tento moment, kedy sa rozhodol pre zmenu. Prešiel na vegánsku stravu a začal behať, plávať a jazdiť na bicykli. Nielenže konečne schudol a zbavil sa bolestí v hrudníku, ale prepadol športu do takej miery, že už o dva roky dokončil viac než 500-kilometrový triatlon v top desiatke mužov a to s druhým najlepším časom v plaveckej časti. Po tomto úspechu nasledovali ďalšie úspechy v najnáročnejších triatlónoch sveta, pričom dokončil aj takzvanú „Epickú päťku“- päť Ironman triatlonov na piatich havajských ostrovoch za päť dní. Vďaka jeho úspechom zaradil magazín Men’s Fitness Richa Rolla do rebríčku “25 najatletickejších mužov na svete”, z čoho vznikla jeho prezývka „Najatletickejší vegán na svete“.
Zdravé cievy sú kritické nielen pre prevenciu srdcovo-cievnych ochorení, ale aj pre športový výkon. Výhodou rastlinných potravín je, že neobsahujú žiadny cholesterol a výrazne menej nasýtených mastných kyselín. Spolu s vyšším obsahom vlákniny a antioxidantov tak pomáhajú chrániť naše cievy pred aterosklerózou a zaistiť účinné zásobovanie našich svalov živinami a kyslíkom počas športového výkonu.
Vegánska strava je tak pre športovcov nielen vhodná, ale prináša aj dôležité výhody, vďaka ktorým môžeme predpokladať, že v nasledujúcich rokoch bude vegánskych atlétov pribúdať. Nie je to však len o profesionáloch. Tieto prínosy ocení každý z nás a to aj v prípade, ak je naším vrcholným športovým výkonom víkendový výlet na bicykli. Zaradením väčšieho množstva rastlinných potravín, predovšetkým ovocia, zeleniny, strukovín a celozrnných obilnín, môžeme výrazne zlepšiť nielen náš výkon, ale predovšetkým naše zdravie.
Blog 12 | #12: Chutné vianočné menu na vegánsky spôsob
Jesť zdravo ,chutne a s ohľadom na životné prostredie sa dá aj počas vianočných sviatkov. Vegáni neostanú na Vianoce hladní len preto, že nekonzumujú živočíšne vý…
Blog 11 | #11: Je vegánstvo ekologickejšia forma stravovania?
Všetko, čo jeme, má za sebou ekologickú stopu. Spotrebované litre vody, vyprodukované skleníkové plyny, odlesnená poľnohospodárska pôda a ďalšie dopady na živ…
Blog 10 | #10: Je vegánska strava vhodná aj v tehotenstve, pri dojčení a pre deti?
Vegánska strava môže byť v dospelosti nielen plnohodnotná a zdravá, ale aj prinášať významné zdravotné prínosy. Ako je to však v iných obdobiach života? Je veg…
Blog 09 | #9: Chutné 4-chodové jesenné vegánske menu
Leto zamávalo na odchod, vystriedala ho jeseň. S novým ročným obdobím sa mení nielen počasie, ale aj naše chute. Prirodzene vyhľadávame sýtejšie a teplejšie je…
Blog 08 | #8: Vegánstvo a šport
Je vegánstvo vhodné pre športovcov? Vegánska strava si získava čoraz väčšiu popularitu aj u športovcov, medzi ktorými nájdeme nielen amatérov, ale aj olympijských…
Blog 07 | #7: Vegan náhrada potravín
Pri vegánstve je ideálne sústrediť sa práve na zaraďovanie nových potravín do stravy. Môžeme pritom vyskúšať úplne iné - nové pokrmy, no ak máme chuť na niečo tr…
Blog 06 | #6: Letné vegánske menu
Prichádzajúce leto láka nielen príjemným počasím, ale prináša potešenie aj pre naše chuťové bunky. Ľahké, no zároveň chutné jedlá, ktoré sa ideálne hodia k letu, si môž…
Blog 05 | #5: Vegánstvom k štíhlej línii
Kto váži menej - vegáni, vegetariáni či bežne sa stravujúci ľudia? A môže nám vegánska strava pomôcť pri chudnutí? Najväčšia štúdia porovnávajúca výskyt obezity u bežn…
Blog 04 | #4: Môže na vegánskej strave telu niečo chýbať?
Každý spôsob stravovania má svoje potenciálne riziká a vegánska strava nie je výnimkou. Ktoré živiny môžu na vegánskej strave chýbať a ako je na tom vegánstvo v po…
Blog 03 | #3: Veľkonočné vegánske menu
Veľkonočné vegánske menu Hoci je vegánstvo najmä o jednoduchých a dobre známych potravinách, ako sú strukoviny či obilniny, aj väčšina klasických obľúbených jed…
Blog 02 | #2: Ako si zostaviť vyvážený vegánsky jedálniček?
Rozhodli ste sa to s vegánstvom skúsiť? V dnešnom článku sa pozrieme na to, aké potraviny by vo vašej strave rozhodne nemali chýbať. V minulosti bola ideálne z…
Blog 01 | #1: Novoročné predsavzatie a celosvetový boom Veganuary
Prečo Veganuary? Pretože vegánsky v januári! Veganuary je celosvetová výzva, ktorá od roku 2014 inšpirovala viac než pol milióna ľudí v 178 krajinách, …
#12: Chutné vianočné menu na vegánsky spôsob
Počúvajte nás na Soundcloude
#11: Je vegánstvo ekologickejšia forma stravovania?
Počúvajte nás na Soundcloude
#10: Vegánstvo v tehotenstve – je nutné, aby budúca mamička začala jesť mäso?
Počúvajte nás na Soundcloude
#9: Chutné 4-chodové jesenné vegánske menu
Počúvajte nás na Soundcloude
#8: Vegánstvo a šport
Počúvajte nás na Soundcloude
#7: Vegan náhrada potravín
Počúvajte nás na Soundcloude
#6: Letné vegánske menu
Počúvajte nás na Soundcloude
#5: Vegánstvo: Vegánstvom k štíhlej línii
Počúvajte nás na Soundcloude
#4: Môže na vegánskej strave telu niečo chýbať?
Počúvajte nás na Soundcloude
#3: Veľkonočné vegánske menu
Počúvajte nás na Soundcloude
#2: Ako si zostaviť vyvážený vegánsky jedálniček?
Počúvajte nás na Soundcloude
#1: Vegánstvo: Novoročné predsavzatie a celosvetový boom Veganuary
Počúvajte nás na Soundcloude