Leto zamávalo na odchod, vystriedala ho jeseň. S novým ročným obdobím sa mení nielen počasie, ale aj naše chute. Prirodzene vyhľadávame sýtejšie a teplejšie jedlá. Ako si s tým poradí vegánsky jedálniček? Veľmi jednoducho. Inšpirujte sa jesenným vegánskym menu, ktoré pre vás opäť zostavila odborníčka Kristína Chapparo zo Slovenskej vegánskej spoločnosti. Dobrú chuť! ☺
Ingrediencie:
1 PL oleja
1 stredne veľká cibuľa
2 strúčiky cesnaku
½ ČL sušeného tymianu
½ ČL sušeného rozmarínu
300 g hlivy
30 g vlašských orechov
4 PL sójovej smotany
1 až 2 PL sójovej omáčky
čierne korenie
Postup:
Na oleji si dozlatista orestujeme nadrobno nakrájanú cibuľu. Pridáme pretlačený cesnak, korenie a pražíme ďalej, kým sa korenie nerozvonia. Pridáme hlivu nakrájanú na kúsky a za občasného miešania restujeme ešte približne 10 minút. Hliva pustí šťavu, ktorá sa následne aj odparí. V prípade, že bude šťavy priveľa, zlejeme ju a celú zmes dáme do food processora alebo do misky, ak chceme na mixovanie použiť tyčový mixér. Pridáme vlašské (prípadne píniové) orechy, sójovú smotanu a sójovú omáčku. Všetko spoločne rozmixujeme dohladka. Dochutíme čiernym korením a sójovou omáčkou alebo soľou. Necháme vychladnúť a podávame s čerstvým pečivom posypané orieškami a ozdobené bylinkami.
Čas prípravy: 30 minút
Náročnosť: nízka
Porcie: 4
Ingrediencie:
1 PL oleja
1 stredne veľká cibuľa
2 strúčiky cesnaku
1 ČL sušeného rozmarínu
700 g tekvice hokkaido (približne 600 g očistenej)
120 g zemiakov
600 ml zeleninového vývaru/vody
100 ml sójovej smotany
soľ, čierne korenie
tekvicové semienka
Postup:
Na oleji si dozlatista opečieme nadrobno nakrájanú cibuľu. Pridáme pretlačený cesnak, rozmarín a ešte chvíľu miešame a smažíme. Pridáme nakrájanú tekvicu a zemiak. Pár minút restujeme a stále miešame. Zmes zalejeme vývarom alebo vodou a varíme asi 20 minút. Obsah hrnca rozmixujeme tyčovým mixérom a zjemníme sójovou smotanou. Konzistenciu doladíme pridaním vody a necháme ešte 5 minút prejsť varom. Dochutíme soľou a čiernym korením. Podávame posypané tekvicovými semienkami.
Čas prípravy: 45 minút
Náročnosť: nízka
Porcie: 4
Ingrediencie:
Lokše:
600 g zemiakov typu C
200 g hladkej múky
hrubšia štipka soli
rastlinné maslo na potretie
Dusená červená kapusta:
1 PL oleja
1 kg červenej kapusty
1 stredne veľká cibuľa
1 PL hnedého cukru
½ ČL mletej rasce
1 bobkový list
100 ml zeleninového vývaru/vody
1 ČL jablčného octu
soľ
Tempeh (fermentované sójové bôby):
1 PL oleja
2 ks marinovaného tempehu Sojaprodukt (dokopy 400g)
1 ČL údenej mletej papriky
1 ČL mletej rasce
½ ČL sušený cesnak
Postup:
Zemiaky na lokše si môžeme uvariť aj deň vopred. Varíme ich v šupke dovtedy, kým sa s ľahkosťou nedajú prepichnúť vidličkou (cca 25 až 30 minút podľa veľkosti). Vychladnuté zemiaky ošúpeme a nastrúhame najemno. Pridáme múku, soľ a „vyrobíme“ hladké cesto. Z neho vypracujeme valec, ktorý rozdelíme na 6 alebo 8 kusov, podľa toho, či chceme menšie alebo väčšie lokše. Každý kúsok rozvaľkáme na tenkú placku a opečieme z oboch strán na suchej panvici na stredne vysokej teplote, aby sa lokša príliš rýchlo nepripiekla. Hotovú ju potrieme roztopeným rastlinným maslom a jemne posolíme. Predtým, než pridáme na panvicu ďalšiu lokšu, vytrieme múku z panvice utierkou, aby sa nepripaľovala. Takto si pripravíme aj zvyšné lokše.
Kapustu nastrúhame alebo nakrájame na úzke prúžky. Na oleji si opražíme nakrájanú cibuľu, pridáme cukor a za občasného miešania necháme skaramelizovať (cca 8 minút). Pridáme nakrájanú kapustu, mletú rascu, hrubšiu štipku soli, bobkový list a vývar alebo vodu. Dusíme 20 až 25 minút. Kapustu ochutíme soľou a octom.
Tempeh si rozrežeme pozdĺžne a každý vzniknutý plátok na polovicu. Kúsky jemne posypeme mletou paprikou, rascou a sušeným cesnakom. Vyprážame na oleji z oboch strán. POZN.: Tempeh sú vlastne fermentované sójové bôby. Potravina pochádza z Indonézie a má už vyše 800-ročnú gurmánsku tradíciu. Obsahuje veľa vitamínov, minerálov a vlákniny. Je to síce spracovaná, ale veľmi zdravá potravina. Má slanú chuť a keď sa opraží, dokonale sedí k jedlám, pri ktorých sme zvyknutí mať kačacie alebo husacie mäso. Tempeh môžeme opražiť na oleji a používať namiesto slaniny (napríklad na halušky). Je veľmi jednoduchý na prípravu a nie je potrebné ho príliš dochucovať.
Čas prípravy: 1 hodina + 1 hodina na uvarenie a vychladnutie zemiakov
Náročnosť: stredná
Porcie: 4
Ingrediencie:
200 g hladkej špaldovej múky
70 g hnedého cukru
1 ČL kypriaceho prášku
110 g studeného rastlinného masla (Alsan)
rastlinné mlieko na potretie
1 jablko
1 hruška
10 g vanilínového cukru
½ ČL mletej škorice
1 ČL citrónovej šťavy
Postup:
Vo väčšej miske zmiešame múku, cukor a kypriaci prášok. Pridáme studené kocky masla a rukou spracujeme hladké cesto, ktoré zabalíme do potravinárskej fólie a odložíme na 30 minút do chladničky. Jablko a hrušku zbavíme jadierok a nakrájame na tenké plátky. Plátky premiešame s cukrom, škoricou a citrónovou šťavou. Rúru rozohrejeme na 180 stupňov. Až keď je rozohriata, začneme spracovávať cesto. Poriadne pomúčeným valčekom ho vyvaľkáme na kruh o priemere približne 25 centimetrov. Náplň navrstvíme do stredu tak, aby sme nechali voľný okraj (cca 4 cm). Okraj potom poprekladáme nad náplň, potrieme rastlinným mliekom a jemne posypeme hnedým cukrom. Pečieme 25 až 27 minút.
Čas prípravy: 45 minút + polhodinka na chladenie cesta
Náročnosť: stredná
Porcie: 6
Blog 12 | #12: Chutné vianočné menu na vegánsky spôsob
Jesť zdravo ,chutne a s ohľadom na životné prostredie sa dá aj počas vianočných sviatkov. Vegáni neostanú na Vianoce hladní len preto, že nekonzumujú živočíšne vý…
Blog 11 | #11: Je vegánstvo ekologickejšia forma stravovania?
Všetko, čo jeme, má za sebou ekologickú stopu. Spotrebované litre vody, vyprodukované skleníkové plyny, odlesnená poľnohospodárska pôda a ďalšie dopady na živ…
Blog 10 | #10: Je vegánska strava vhodná aj v tehotenstve, pri dojčení a pre deti?
Vegánska strava môže byť v dospelosti nielen plnohodnotná a zdravá, ale aj prinášať významné zdravotné prínosy. Ako je to však v iných obdobiach života? Je veg…
Blog 09 | #9: Chutné 4-chodové jesenné vegánske menu
Leto zamávalo na odchod, vystriedala ho jeseň. S novým ročným obdobím sa mení nielen počasie, ale aj naše chute. Prirodzene vyhľadávame sýtejšie a teplejšie je…
Blog 08 | #8: Vegánstvo a šport
Je vegánstvo vhodné pre športovcov? Vegánska strava si získava čoraz väčšiu popularitu aj u športovcov, medzi ktorými nájdeme nielen amatérov, ale aj olympijských…
Blog 07 | #7: Vegan náhrada potravín
Pri vegánstve je ideálne sústrediť sa práve na zaraďovanie nových potravín do stravy. Môžeme pritom vyskúšať úplne iné - nové pokrmy, no ak máme chuť na niečo tr…
Blog 06 | #6: Letné vegánske menu
Prichádzajúce leto láka nielen príjemným počasím, ale prináša potešenie aj pre naše chuťové bunky. Ľahké, no zároveň chutné jedlá, ktoré sa ideálne hodia k letu, si môž…
Blog 05 | #5: Vegánstvom k štíhlej línii
Kto váži menej - vegáni, vegetariáni či bežne sa stravujúci ľudia? A môže nám vegánska strava pomôcť pri chudnutí? Najväčšia štúdia porovnávajúca výskyt obezity u bežn…
Blog 04 | #4: Môže na vegánskej strave telu niečo chýbať?
Každý spôsob stravovania má svoje potenciálne riziká a vegánska strava nie je výnimkou. Ktoré živiny môžu na vegánskej strave chýbať a ako je na tom vegánstvo v po…
Blog 03 | #3: Veľkonočné vegánske menu
Veľkonočné vegánske menu Hoci je vegánstvo najmä o jednoduchých a dobre známych potravinách, ako sú strukoviny či obilniny, aj väčšina klasických obľúbených jed…
Blog 02 | #2: Ako si zostaviť vyvážený vegánsky jedálniček?
Rozhodli ste sa to s vegánstvom skúsiť? V dnešnom článku sa pozrieme na to, aké potraviny by vo vašej strave rozhodne nemali chýbať. V minulosti bola ideálne z…
Blog 01 | #1: Novoročné predsavzatie a celosvetový boom Veganuary
Prečo Veganuary? Pretože vegánsky v januári! Veganuary je celosvetová výzva, ktorá od roku 2014 inšpirovala viac než pol milióna ľudí v 178 krajinách, …
#12: Chutné vianočné menu na vegánsky spôsob
Počúvajte nás na Soundcloude
#11: Je vegánstvo ekologickejšia forma stravovania?
Počúvajte nás na Soundcloude
#10: Vegánstvo v tehotenstve – je nutné, aby budúca mamička začala jesť mäso?
Počúvajte nás na Soundcloude
#9: Chutné 4-chodové jesenné vegánske menu
Počúvajte nás na Soundcloude
#8: Vegánstvo a šport
Počúvajte nás na Soundcloude
#7: Vegan náhrada potravín
Počúvajte nás na Soundcloude
#6: Letné vegánske menu
Počúvajte nás na Soundcloude
#5: Vegánstvo: Vegánstvom k štíhlej línii
Počúvajte nás na Soundcloude
#4: Môže na vegánskej strave telu niečo chýbať?
Počúvajte nás na Soundcloude
#3: Veľkonočné vegánske menu
Počúvajte nás na Soundcloude
#2: Ako si zostaviť vyvážený vegánsky jedálniček?
Počúvajte nás na Soundcloude
#1: Vegánstvo: Novoročné predsavzatie a celosvetový boom Veganuary
Počúvajte nás na Soundcloude