Vegánstvo

Pre všetkých so zdravým životným štýlom

Vegánstvo

Ako jesť zdravo a chutne s ohľadom na životné prostredie.

Vegánstvo je životný štýl a stravovanie, ktoré si volí stále viac ľudí aj na Slovensku. Dôvodov, prečo sa ľudia prikláňajú k vegánskej strave, je mnoho. Prevládajú zdravotné a etické, ale nezaostávajú ani ekologické dôvody.

Vegánska strava je strava výhradne rastlinná. Neobsahuje živočíšne produkty ako mäso, ryby, vajcia, alebo mlieko a mliečne produkty. Hoci vegánstvo primárne vzniklo ako etický smer, ktorý minimalizuje utrpenie zvierat, moderná veda vidí v rastlinnej strave mnohé benefity pre ľudský organizmus. Navyše, rastlinná strava je ekologickejšia, a preto sa jej prínosy často objavujú v kontexte v boji proti klimatickej zmene.

Dobré zostavená, vyvážená vegánska strava je plnohodnotná a vhodná v každej životnej fáze človeka. Zhodujú sa na tom viaceré veľké svetové zdravotnícke inštitúcie, a to aj tá najväčšia a najstaršia, americká Akadémia výživy a dietetiky.

Ako zaradiť do jedálnička viac rastlinných potravín, ako efektívne nahrádzať živočíšne potraviny, na čo si posvietiť v jednotlivých životných fázach a jednoduché recepty na prípravu nájdete v novom blogu a podcaste potravín Kraj - Vegánstvo.